Press "Enter" to skip to content

Анализ на втората половина в efbet лига. Да си припомним: Какво се случи в елита досега? (ЧАСТ ВТОРА)

Сред втората половина няма нито един отбор, който да е спокоен за участието си в efbet лига през следващия сезон. Как се стигна дотук и кои са ключовите мачове?

След като погледнахте в първата половина на efbet лига през нашето око, време е да се заровим и в долната част на класирането.

Вглеждайки се в него, разликата между 8-та и 14-та позиция е 10 точки. Толкова делят „Левски“ и „Етър“. И ако „сините“ са на ръба на калкулирано спасение, то за останалите в тази мини групичка по-интересното тепърва предстои. Това са именно оставащите четири кръга, преди efbet лига да се раздели на три.

Носи се усещането, че отборите в дъното заиграха прилично в последните няколко кръга. Разбира се, възможно е ритъмът да е изпепелен с любезното съдействие на триседмичната пауза, в чийто край се намираме.

Приятно четене!

В златната среда или в битката за оцеляване?

Малко са положителните страни в сезона, който „Левски“ представя на феновете си. Раздиран от финансови проблеми и контузии на ключови футболисти, без миг спокойствие отборът на Славиша Стоянович е близо до единствената изпълнима цел за пролетта – оставане в efbet лига .

„Сините“ се изправиха срещу преки съперници, като спечелиха три мача и завършиха в още три наравно. Интересен факт е, че единствено „Левски“ и „Локомотив“ (Пловдив) продължават да са непобедени в шампионатна среща през 2021 г.

Всичко това беше постигнато с Найджъл Робърта на терена. Преди да бъде продаден на “Ди Си Юнайтед”, нидерландският футболист отбеляза 4 шампионатни гола. На гърба на Робърта „сините“ изплуваха от опасната зона.

Освен с липсата на голмайстора си, „сините“ ще трябва да се оправят и без наличието на техния старши треньор Славиша Стоянович, който все още се лекува от коронавирус. За щастие, слуховете, че състоянието му се е влошило, бяха опровергани от клуба (1). Симеон Славчев, Здравко Димитров и Мартин Петков също ще отсъстват още, заради положителни проби.

Очакваното скорошно завръщане на братя Цоневи, Андриан Краев и Ребин Сулака дават повод за оптимизъм на феновете на „сините“…

…или пък не съвсем, поглеждайки страховитата програма на столичния тим:

програма левски

Енигмата „Царско село“

Несъмнено една от приятните изненади през този сезон са „царете“. И точно когато очакванията бяха отборът да се срине през пролетния полусезон, Любослав Пенев и играчите му спечелиха 8 точки от шестте изиграни мача – най-малкото, с което „Царско село“ можеше да се поздрави.

Веднага след подновяването на efbet лига, ЦСКА 1948 (загуба с 1:2) и „Ботев“ (Пловдив) (равенство – 2:2) бяха надиграни в по-голяма част от мачовете си срещу отбора от околовръстното. Добрите игри на „царете“ започнаха да дават резултат едва след това, като „Ботев“ (Враца) и „Славия“ бяха победени. Дори „Лудогорец“ спука гуми на терена на „Царско село“ (1:1).

Е, сега Любо Пенев го няма, но пък предстои да видим дали впечатляващата форма на Димитър Костадинов (3 гола от февруари насам) ще продължи и отвъд комбинацията от национална и политическа пауза.

За страничния наблюдател изглеждаше видимо, че футболистите се раздаваха за треньора си. Предстои да видим дали Антони Здравков ще успее да „влезе под кожата“ на своите играчи по същия начин. А програмата на „Царско село“ далеч не изглежда да го приветства като за меден месец:

програма царско село

Странният случай с „Ботев“ (Пловдив)

Стигаме и до „жълто-черните“. Ако приемем за дълг, че трябва да поставим клишето „играе на приливи и отливи“ само до един отбор, то определено отговаря на представянето на „канарчетата“.

Стартът на 2021 г. беше осеян с надежди около съмнителното акостиране на Антон Зингаревич като собственик на „Ботев“ (2). С назначаването на Азрудин Валентич за старши треньор се отпуши и трансферният глад на „канарчетата“. На базата в Коматево пристигнаха нови имена, някои от които все още не познаваме изобщо.

Липсата на каквото и да е разбирателство на терена логично доведе до „фалстарт“ срещу „Арда“ (загуба с 0:2), като резултатът е комплимент за „канарчетата“. Последвалите равенства срещу „Царско село“ и „Монтана“ не се запомниха с нищо по-добро, създадено от „жълто-черните“.

И тогава за себе си напомни Атанас Илиев.

При липсата на капитана Тодор Неделев, головият нюх на Илиев беше единствената надежда за „Ботев“. Той оправда очакванията. „Левски“ се измъкна с равенство на „Герена“ след два гола на Илиев. „Канарчетата“, начело с Илиев и Маркиньос, имаха възможност да поднесат страхотен подарък на своите фенове – първа победа като гост на „Левски“ през този век. Но и този път не успяха.

Все пак първата победа при „новия режим“ за „Ботев“ дойде седмица по-късно. Нов рецитал на Атанас Илиев, гарниран със запомнящ се самостоятелен рейд и гол на Па Конате, спечелиха трите точки срещу ЦСКА 1948. Така Илиев е с 5 гола за тази календарна година, а само Клаудиу Кешеру (6 попадения) има повече от българския национал.

Мъгла след паузата

Дългата пауза доведе до смущения от друг вид сред „жълто-черните“. Няколко играчи, както и почти целият треньорски щаб са с положителни проби за коронавирус. Футболният съюз не уважи молбата на „пловдивчани“ за отлагане на мача срещу „Ботев“ (Враца) (източник), а вездесъщият Атанас Илиев изтърпява наказание, заради жълт картон в мача срещу „Етър“. Така въпросите около мачовете на „Ботев“ (Пловдив) са много, а отговорите ще намерим в следните мачове от efbet лига :

програма ботев пловдив

„Монтана“ ще гони дивото

Атанас Атанасов и футболистите му така и не успяха да впечатлят със сериозна поредица от добри резултати. Въпреки това, отборът на „Монтана“ не изглеждаше надигран в нито един от мачовете през пролетния дял. Загуби от „Левски“ и „Славия“ (0:2 и 1:2), както и поражение в дербито срещу „Ботев“ (Враца) с 0:1 допринасят за минорното настроение на ст. Огоста.

Липсата на централен нападател е лесно забележима, след като Билал Бари подписа с „Левски“ няколко дни след мача между двата тима. Все пак си струва да отбележим някои футболисти, които засега дават надежди за оцеляването на „Монтана“.

Николай Минков (2 гола през 2021 г.) и Тони Тасев (1 гол) успяват да допринасят за разнообразието в атака. С променлив успех двамата правят всичко възможно липсата на централен нападател да не се усеща.

Едно от откритията в efbet лига този сезон е левият бек Давид Кики. Снажният бранител играе със самочувствие, участва в атаките на своя отбор и често се разминава с гола. Този негов нюх към атаката понякога носи проблеми на „Монтана“ в защита, което е и слабото място в качествата на Кики. Неслучайно добрите му игри се „омотаха“ и в машината за трансферни слухове, като тепърва ще видим какво крие бъдещето за талантливия ляв бранител от Бенин.

Играчите на „Монтана“ ще имат възможност да демонстрират своите качества срещу някои от най-добрите отбори у нас. Ето какво предстои преди плейофите и защо шансовете на „Монтана“ да се спаси от последната четворка са минимални:

програма монтана

Добрата стара „Славия“ – във форма в най-подходящия момент!

Традиционно „белите“ не са включвани в каквито и да е сметки. Без много, много да се набиват на очи, през сезон 2019/20 „Славия“ се окичи с бронзовите медали!

Тази година е различно. Напускането на Филип Кръстев, Янис Карабельов, Галин Иванов и Георги Йомов остави „белите“ без ядрото, което носеше структура и спокойствие на терена. „Славия“ загуби стила си на бърз, контраатакуващ тим, представящ се впечатляващо като гост.

Това е една от причините „Славия“ да се намира на незавидното 12-то място в класирането на този етап. С головия нюх на Питър Макрилос (4 гола) и Калоян Кръстев, скоростта на Радослав Кирилов и налагането на новото бижу от школата – вратаря Светослав Вуцов, изглежда „белите“ ще променят своята съдба в ключов момент.

На своя стадион, „Славия“ претърпя загуби само от отбори в горната половина на класирането – „Лудогорец“, ЦСКА София, „Берое“ и „Локо“ (Пловдив). Ако „белите“ продължат доброто си представяне срещу отборите около тях, оцеляването им е сигурно. Причината се крие в удобната програма за тима от столичния кв. Овча Купел:

програма славия

„Ботев“ (Враца) и „Етър“ – с малко повече късмет…

Трудно бихме могли да обясним какво се случи с „врачани“ и „болярите“. Представянето и на двата отбора не отговаря на позицията, която заемат в класирането. Именно затова и те са обединени ведно из нашия анализ.

Една победа и десет загуби. Кратко и ясно. Човек би се запитал дали сме луди да говорим, че с тази форма „Ботев“ (Враца) не заслужава да е в дъното, само на точка пред последния „Етър“. В повечето от тези мачове „врачани“ подхождаха несериозно при откриващите се пред тях голови положения. Неслучайно ръководството подходи търпеливо към вече бившия старши треньор Антони Здравков, защото се виждаше, че само резултатите липсват. Но те така и не дойдоха.

Сега с тежката задача да спасява отбора е натоварен Веселин Великов, който рядко се проваля. Специалистът може да се похвали с успешните си престои в почти всички клубове, които е ръководил. Великов класира „Любимец“ и „Дунав“ (Русе) в елита, а само финансовия колапс в „Кариана“ (Ерден) му попречи да се опита да стори същото и със северозападния отбор. Но този регион му дава нов шанс, а феновете на „врачани“ могат да бъдат изпълнени с оптимизъм.

Напълно възможно е триседмичната пауза да има положителен ефект за Веселин Великов и футболистите на „Ботев“.

А на същото се надяват и във Велико Търново. Добрата работа на Александър Томаш си личи. „Етър“ играе организиран, а понякога и привлекателен футбол. Резултатите, обаче, също като при съседите им по място в класирането, липсват. „Етър“ няма какво да губи. На „болярите“ им трябват точки повече от всякога и изборът на стартов състав на Томаш винаги подсказва за това. Мнозинство от нападателите Боруков, Гаетан и Милчо Ангелов, както и от крилата Алдаир и Ловре Кнежевич присъстват в избора на Томаш, но головете липсват.

Тепърва ще разберем как ще завърши сезонът за „Ботев“ (Враца) и „Етър“, но надежда със сигурност има. Ето какво предстои за двата отбора:

програма ботев враца
програма етър

Мнението на Ритнитопъ: Докато битката за шампионската титла е поприключила, тази в дъното тепърва започва.

Разликата между анализираните отбори е нищожна. И в точково изражение, и в игрово.

Отпускането в този критичен момент може да означава фатален край, а както видяхме от програмата, всеки кръг крие поне един възлов двубой в битката за оцеляване. А ако има отбори, които са неподготвени за тази битка, то на баражите ги очакват пробуждащите се „Локо“ (София), „Пирин“ (Благоевград) и др.

Най-интересното предстои!

Източници:

(1) https://levski.bg/%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b8%d0%bd%d1%8f%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%b1%d1%89%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82-4/ “На вниманието на синята общественост”
(2) https://www.plovdiv24.bg/sport/1042045.html “Зингаревич официално влезе в управлението на Ботев”

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *