Press "Enter" to skip to content

Футболистите на новия век – талантите, които пробиха в Ефбет лига през сезон 20/21.

Сред обичайните заподозряни се появиха нови имена на българската футболна карта. Именно най-талантливите сред родените през този век разглеждаме в следващите редове.

Да пробиеш в професионалния футбол у нас, както много добре знаем, е задача с повишена трудност. Тя и извън нашите ширини е дори по-трудна, но тук се изисква особено голямо количество воля, труд и устрем, за да не потънеш в блатото.

За щастие, сезон 20/21 в Ефбет лига ни запозна с няколко нови лица, които вдъхват надежда, че не всичко в родния ритнтоп е посредствено. На тях ще обърнем внимание днес.

Трудно е да се определи кога младите надежди в България спират да бъдат определяни по този начин. Някои са такива почти до навършване 30-годишна възраст, така че решихме да поставим нашите граници в този анализ.

Талантите, които ще ви представим, са родени след 01.01.2000 г. Освен това, те са присъствали в титулярния състав на своя отбор поне десет пъти през този сезон. И така, нека нашият филтър влезе в сила!

Светослав Вуцов

След като Антонис Стериакис бе продаден в началото на миналия сезон, отборът на „Славия“ не изглеждаше подготвен с неговия наследник. Под рамката застана ветеранът Георги Петков, но неговата роля при „белите“ от няколко години насам не е на титулярен вратар.

45-годишният страж се занимава персонално с младите вратари от школата, внася у тях нужното спокойствие и увереност, а това си личи и на терена. Самочувствието за един вратар е може би по-важен елемент за добро представяне, отколкото уменията.

На хоризонта се появи Светослав Вуцов. Младият страж е преминал през почти всички столични школи, а има и период в академията на “Ботев” (Пловдив). Роденият през юли, 2002 г. вратар оставя невероятни впечатления в дебютния си сезон, в който вече е изиграл 24 мача за „белите“. А това число ще набъбне до края на сезона. Вуцов е уверен, дори понякога нахален за своята възраст, но това е позитив – ще го чуете от всеки вратар.

Талантът си пролича още в дебюта му. Той трябваше да замени контузения Георги Петков в края на 2020 г., когато „Славия“ и „Етър“ играха в София. Под зоркия поглед на баща си – Вили Вуцов, Светослав заключи вратата на своя отбор, отчете се с 5 спасявания за едно полувреме и не допусна гол в своя дебют (1). Обещаващ старт! Последваха 4 сухи мрежи за иначе нестабилната защита на „Славия“.

Модерният футбол диктува в „Етър“

Болярите“ се намират на незавидна позиция в класирането, но това не им попречи да разчитат на двама таланти, родени през този век.

Кольо Станев е 19-годишен, а настоящият сезон не е дебютен за него в елита. Въпреки това, през тази кампания той се появи в игра в общо 24 мача за „Етър“, а в 13 от тях бе и титуляр.

Неслучайно сме наместили лъскавото определение за „модерен“ футбол до „виолетовите“, като това е заради позицията на Станев на терена. Той започна кариерата си на позицията десен бек, но през този сезон се изявява все по-напред на терена, а асоциацията с атакуващите крайни защитници, които завладяха европейския футбол, е неизбежна. Към момента головете и асистенциите липсват, но Станев видимо бележи развитие и в техническо, и във физическо отношение. Резултатите от неговия труд несъмнено ще последват, а не би било учудващо и по-големите клубове у нас да се ослушват около ситуацията със Станев, чийто договор с „Етър“ изтича през лятото на 2022 г.

Но това не е единственият отпечатък, който малчуганите във Велико Търново оставят през този сезон. Името на Преслав Боруков стои непрестанно сред каймака на голмайсторите в нашия шампионат. Това е неговият дебютен сезон в професионалния футбол, а три мача преди края му, той вече е отбелязал 9 попадения.

Боруков рано смени школата на „Левски“ с тази на „Шефилд Уензди“ и ефектът от този негов избор е видим. Таранът не е изостанал физически, както доста от връстниците му и това вече работи в негова полза. Голмайсторските му умения не останаха скрити за никого, като той вече успя да отбележи срещу „Левски“, „Локо“ (Пд) и „Берое“, като в Стара Загора се размина и с първи хеттрик. На Острова дори съжалиха, че са го изпуснали (2).

Борбеният нападател винаги е прилягал на „Левски“

Точно такъв е 18-годишният Мартин Петков. Във футбола често чуваме клишето „младите трябва да грабнат своя шанс“. Това се случва по забележителен начин при „сините“. В последните години немалко таланти дебютираха на „Герена“, но не впечатлиха с нищо.

Лоши примери като Алекс Боримиров опетниха имиджа на школата на „Левски“, а сега новата вълна от малчугани правят всичко възможно да върнат славата на синята академия. Трудно бихме избрали един, но Мартин Петков иронично е най-опитният сред младите левскарчета. Той дебютира през 2019 г., но през тази пролет сякаш той се установи като несменяем титуляр в атаката на „Левски“.

И щом физиката на Преслав Боруков е забележителна, какво да кажем за Петков? Само на 18 години, той не отстъпва по нищо на своите батковци и дори смело опитва да се бори с тях. Ако някои от вас са гледали Мартин Петков в някои от последните му мачове за юношеските гарнитури, то със сигурност знаете, че той изглеждаше като баща на своите връстници.

Петков има още много работа на тренировъчния терен и това е видимо. Той притежава голмайсторски нюх, който все още не е способен да демонстрира напълно, но наличието на неговия партньор и съименник в атака – Марин, му повлия положително и той играе с още по-голямо самочувствие.

Шампионът Янков – бъдещата звезда на българския футбол?

Да, това не е сезонът, в който Доминик Янков се наложи в елита. Той изкара успешен период под наем в „Ботев“ (Враца) през миналия сезон и още тогава неговите заложби не останаха скрити. Във Враца той записа до името си 3 гола и 3 асистенции за 13 старта. Толкова двубои е започнал и за „Лудогорец“ през този сезон в елита, но развитието е видимо – 4 гола и 5 асистенции, като шампионатът не е приключил.

Да направиш скок от битка за оцеляване до златния медал е нелека задача. Да подобриш головия си принос сред такава убийствена конкуренция – тук става сериозно!

Историята на 20-годишния Янков е доста различна. Роден в далечна Канада, там той прави първите си стъпки във футбола. На 13 той преминава в академията на английския „Съндърланд“, а след 3-годишен престой на острова, заедно с родителите си Янков заживява в България и избира „Лудогорец“ за продължението на неговия футболен път.

Доминик вече дебютира за българския национален отбор, а неговото бъдеще изглежда светло. Не само че не се губи на терена сред съотборниците си в Разград – той успешно се конкурира с тях за титулярно място!

Под лупата на “Ритнитопъ

Изброените футболисти далеч не са всички, които заслужават да попаднат в нашия анализ. С удоволствие ще следим развитието на Стефан Каменов – обещаващият полузащитник на „Монтана“ записа 12 мача като титуляр и с прилични темпове се превръща в едно от първите имена в стартовия състав на Атанас Атанасов.

„Ботев“ (Пловдив) прави слаб сезон и игрово, и като резултати. Това е една от причините, поради които техните млади футболисти да останат в сянката на връстниците си през сезон 20/21. Пътят пред Станислав Работов, Атанас Чернев, Кристиан Добрев и Димитър Тонев тепърва започва, а само от тях зависи колко силно ще греят техните имена в края на кариерите им.

За таланта на Митко Митков знаем от доста време, но засега младият полузащитник не получава достатъчно игрово време. Дори и в кратките си включвания от резервната скамейка, Митков впечатлява с хъс, техника и борбеност. 20-годишният футболист на ЦСКА София търси топката и не се притеснява да опитва разнообразни неща с нея в крака.

Има и играчи, за които изглежда следващият сезон ще бъде символ на техния пробив. Кадрите от „Левски“ Марин Петков и Патрик-Габриел Галчев вървят по стъпките на своя съотборник – Мартин Петков. Само можем да гадаем какво ще постигнат те, когато имат зад гърба си толкова минути, колкото нападателят с номер 79.

С надежда гледаме и към младия Бисер Бонев, който засега не успява да запише достатъчно минути за своя „Ботев“ (Пловдив). Въпреки това, когато се появява на терена като резерва, неговото присъствие е забележимо и сме сигурни, че през следващия сезон ще има прогрес в развитието му.

Мнението на Ритнитопъ:
Не е тайна, че нашите школи са прекалено изостанали от почти всичките ни европейски конкуренти. Въпреки това, България не е спирала да ражда таланти и този сезон ни демонстрира, че не е толкова страшно да им се гласува доверие от ранна възраст.

Този текст не е хвалебствен за състоянието на нашия юношески футбол, дори напротив. Ние смятаме, че единственият начин любимата ни игра да бележи развитие по нашите земи, е чрез по-добра инфраструктура за ДЮШ, по-качествено обучени треньори и честна конкуренция сред децата.

Много е важно не просто да виждаш проблема, а да намираш решение за него! Това е нашата мисия!

Източници:
(1) Вили Вуцов изгледа на живо дебюта на сина си за “Славия”. 2020. https://topsport.bg/slavia/vili-vutsov-izgleda-na-zhivo-debyuta-na-sina-si-za-slaviya.html
(2) Our view: Sheffield Wednesday must regret releasing Preslav Borukov. 2020. https://www.sheffieldwednesday.news/news/our-view-sheffield-wednesday-must-regret-releasing-preslav-borukov/

One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *