В последната четворка на efbet лига намираме отбори, повечето от които играха приятен футбол, но без резултати. Много рядко се вижда един отбор да допусне 8 поредни загуби и да бъде надигран в само един мач от тази поредица. Ето такъв беше сезонът за „Ботев“ (Враца). А всичко започна обещаващо…
Празник за феновете – победа над шампиона вкъщи!
Tолкова беше отдавна, но шампионатът наистина започна по този начин за „врачани“. Водените от Антони Здравков футболисти смачкаха обърканата команда на Павел Върба. Резултатът 3:1 ласкаеше „Лудогорец“. Шампионите се разминаха и не бяха разгромени, а триото в атака – Домовчийски, Генов и Атанасов загатна, че за „Ботев“ (Враца) предстои обещаващ сезон.

Предстоеше да видим дали „врачани“ не се възползваха от разклатения „Лудогорец“, който беше воден от треньор, чийто идеи малцина успяха да разгадаят.
„Ботев“ не издържа на препятствията, които криеше програмата.
Победата над „Лудогорец“ се оказа единственият повод за наздравици във Враца, защото програмата не ставаше по-лесна. Резултатите, които последваха, бяха очаквани, но някои от тях бяха разочароващи въпреки съперника.
Никой не очакваше от „Ботев“ (Враца) да вземе точки от конкурентите за титлата „Локомотив“ (Пд) и ЦСКА София, но пък минималните загуби бяха повод за оптимизъм.
Докато не дойде лекцията от перлите на Херо в Стара Загора.
Подобно на мача срещу шампионите от Разград, развитието на тази среща отново беше зависимо от моментната форма на един от двата отбора – това беше „Берое“. Гаюс Макута, вече установил се по нашите терени, носеше диригентската палка в халфовата линия на „старозагорци“ с високо настроение, което попиваха неговите съотборници. 6:0! Този резултат плаче за клишето „звучен шамар“ по амбициите на „Ботев“ (Враца). Гостите бяха разтърсени.
Тук е време да отбележим, че ръководството на „Ботев“ още тогава демонстрира доверието си към старши треньора Антони Здравков. Очевидно „Сухия“ и футболистите се наслаждаваха на взаимната работа, но резултатите бяха колебливи.

Стилът.
Всъщност отбора от Северозападна България рядко отстъпваше игрово на своите съперници. Това се дължеше и на философията, която „врачани“ изповядваха на терена. Рядко можехме да забележим глуха защита. Здравков разчиташе на своите крайни защитници да бъдат актуални със съвременния футбол и да допринасят за създаване на мнозинство в атаките си.
През 2020 г. с изтощаващите задачи бяха натоварени най-често Зехиров и Буров, докато след зимния трансферен прозорец забелязахме и нови „актьори“, за които ще споменем, спазвайки хронологичния ред на събитията.
Директният футбол, основан на контра атаки, съчетан с агресия, приляга на всеки един клуб, който стартира първенството със задача да запази място в елита. „Ботев“ (Враца) вярваше в тази философия. Доказателство за агресията е и лидерската позиция на тима в класацията за жълти картони – 93 предупреждения получиха „врачани“ – с 3 повече от „Етър“ и ЦСКА 1948 (линк ефбет лийг). Едва ли ще ви изненадаме с името на най-отдадения футболист, що се отнася до грубата игра. Даниел Гаджев получи 13 жълти картона, а прякорът „г-н жълт картон“ става все по-оправдан, сезон след сезон.
Черната серия.
След добра поредица от спечелени точки и победа в местното дерби срещу „Монтана“, дойде загуба на тренировъчното игрище в Коматево от пловдивския съименник. Тя бе и първата след онзи срам в Стара Загора. Последвана от „помпаща“ самочувствието победа над спящия по това време „Етър“ с 5:1, никой не подозираше какво предстои.
„Черно море“ (1:2), „Лудогорец“ (1:2), „Локо“ (Пд) (0:1), „Славия“ (1:2), ЦСКА София (1:2), „Берое“ (1:2), „Арда“ (2:3), „Царско село“ (0:3), „Левски“ (1:3), ЦСКА 1948 (0:1), „Ботев“ (Пд) (1:2). Единадесет загуби, които бяха разкрасени от една победа – „врачани“ завоюваха дубъл над „Монтана“ и така местното съперничество бе тотално доминирано от „Ботев“. Но това имаше минимално значение, тъй като тази бройка от последователни поражения взе и своята жертва – Антони Здравков се прости с поста си след загубата от „Левски“, а на негово място бе назначен Веселин Великов.
Великов – точният човек?
Поглеждайки в историята на Великов като старши треньор, той внимателно „облича“ своята визитка с успехи. Всички помним невероятната му работа в Русе, където завинаги ще се помни „Дунав“ на Веско Великов. Но това не е всичко. Великов класира „Любимец“ в елита, а финансовите проблеми в „Кариана“ (Ерден) бяха единствената причина да не повтори упражнението и със скромния северозападен тим.

Основано на тези факти, решението за назначаването на Веселин Великов начело на „врачани“ изглеждаше гениално. Честно казано, погледнато отвъд сезон 20/21, то все още е такова.
Оцеляване!
Попаднал в последната четворка, „Ботев“ (Враца) трябваше да се бори с „Етър“, „Монтана“ и „Славия“ за своето място в елита.
Лъкатушенето продължи, но „врачани“ записаха само две загуби в плейофните срещи, като те бяха извън Враца. Така се стигна до прословутия бараж, чиято организация бе по-некадърно сътворена от детски рожден ден, за чиято подредба отговаря първокласник. Това историята няма да забрави, а ние от “Ритнитопъ” ще сме тук, за да напомняме за покъртителните действия на БФС.

Първо, стадионът, на който бе отредено да се състои баража между „Ботев“ (Враца) и „Септември“ (София), бе столичният стадион „Славия“. Феърплей – нулев. Това ни връща в едни по-ранни времена, когато решението къде да се състои финалът за Купата на България се взимаше броени дни преди мача. Така няколко пъти ощетен бе „Левски“, а от 2016 г. насам се реши финалите да се състоят на ст. Васил Левски. Но само глупакът не се учи от грешките си.
Ние имаме особено мнение по тази тема, но смятаме, че тя заслужава отделен материал, посветен само и единствено на това как да направиш финалът празник с всички удобства за футболния фен, въпреки отчайващата спортна инфраструктура.
Защо да не се създаде още един куриоз? Гениалното решение да не се ползва системата ВАР в мач с такъв залог може да тежи на съвестта само на ръководните органи от футболния съюз. Но така или иначе, времето не може да бъде върнато и „Септември“ бе ощетен, а „Ботев“ (Враца) спечели мача след несъществуваща дузпа.
Разбира се, „врачани“ не трябва да бъдат обвинявани за абсурдните решения, взимани от футболния съюз. Те спечелиха с 1:0 след тази дузпа, но това не променя фактите – „Ботев“ надигра „Септември“ и заслужи мястото си в Ефбет лига и през новия сезон.

Награди на „Ритнитопъ“
Играч на сезона: Даниел Генов
Без приноса на Даниел Генов, „Ботев“ (Враца) трудно щеше да остане в елита. 8 гола и 4 асистенции бяха достатъчни за нападателя да се превърне в голмайстора на тима. Генов вече премина в „Берое“ със свободен трансфер, а това отваря сериозна дупка в атаката на „врачани“.
Не бихме се учудили във Враца да се завърне тарана Мирослав Будинов, който е любимец на Веселин Великов, но това са наши спекулации, които не можем да подкрепим с доказателства. Със сигурност ще бъде интересно на трансферния пазар.
Млад играч на сезона: Дамян Дамянов
Интересното е, че „Ботев“ (Враца) притежава най-застаряващата селекция след тази на „Лудогорец“. Затова и в тази рубрика трудно можем да отличим някой талант, който да е направил впечатление.
Въпреки това, отдаденият под наем именно от разградчани страж Дамян Дамянов ще бъде отличен от нас. 20-годишният вратар записа 4 срещи за „Ботев“ – 2 за първенство и 2 за купата. В тях той се отличи с 2 сухи мрежи. Още повече – Дамянов е и младежки национал, който със сигурност има бъдеще в българския футбол.
Попълнение на сезона: Мартин Николов
По-рано в статията загатнахме, че крайните защитници са важни за стила на „Ботев“ (Враца). Опитният ляв бранител Мартин Николов печели нашия приз за „попълнение на сезона“. Той преобрази левият фланг на „врачани“, след като премина със свободен трансфер от „Кариана“ през зимния трансферен прозорец. Николов дори се разписа веднъж.
Той се установи бързо във Враца. Нисичкият бек рядко отсъстваше от стартовия състав на „Ботев“. Противниковата отбрана постоянно трябваше да мисли и за неговото опазване.
Мнението на “Ритнитопъ”: Успех за „Ботев“ (Враца) е, че оцеля. Вече споменахме, че липсата на Даниел Генов ще се отрази, но Веселин Великов разполага с време да избере неговият наследник. Младият Дориан Бабунски има потенциал да бъде фактор през новия сезон, но все пак смятаме, че ще има ново име в атаката на „врачани“.
Целта през този сезон бе оцеляване. За следващата кампания, ние от “Ритнитопъ” пожелаваме на „Ботев“ (Враца) да постигне тази цел по-рано, за да може да се съсредоточи върху по-висши постижения.
Много е важно не просто да виждаш проблема, а да намираш решение за него! Това е нашата мисия!
Източници:
(1) Ботев Вр. (n.d.). efbet Лига. https://fpleague.bg/bg/teams/teams-botev-vratsa
Be First to Comment