Press "Enter" to skip to content

“Светлина в тунела” или как единадесет българи стигнаха до Европа – обзор на сезона на “Арда”

През сезон 2020/21 в родното първенство изгря “светлина в тунела” в един град с не особено големи традиции във футболния елит – Кърджали. Буквално и преносно. В началото на изминалата кампания в родопския град се изигра първа футболна среща на осветление(1). Това обаче не бе единственото историческо събитие за местния футбол. Светлина изгря не само на стадион „Арена Арда“. Светлина изгря и в тунела на родното първенство, осеяно с множество чужденци. Отборът на Николай Киров доказа, че комбинация както от опитни, така и от млади перспективни родни футболисти, би могла да бъде успешна формула не само за клуба, но и за националния отбор.

Вторият сезон на „Арда“ (Кърджали) в елита завърши по начин, по който никой не бе очаквал! Въпреки че основният финансов благодетел Румен Гайтански ограничи бюджета поради COVID-кризата, тимът се приспособи към условията, възползва се от слабата форма на клубовете с традиции и съумя да постигне повече от очакваното – финал за Купата на България и участие в европейските клубни турнири. Как обаче се случи всичко?

Първенството

Статистически и цифрово погледнато този сезон за „Арда“ е двойно по-добър от миналия, който бе и първи за отбора. 13 победи тази година за сметка на 7 миналата, отчитайки факта, че през сезон 2019/20 се изиграха с 4 двубоя по-малко. „Вълците“ не стартираха есенния полусезон убедително – два хикса срещу последния „Монтана“ и обезкървения „Левски“. Въпреки това в последствие до зимната пауза те записаха една-единствена загуба – срещу „Черно море“. Така през първите шест кръга те останаха непобедени.

Източник: Официален сайт на “Арда”

Рекордът за най-дълъг период, в който „Арда“ не сбърка в елита обаче бе регистриран именно след двубоя срещу „моряците“. Единадесет срещи без допусната загуба. Той бе прекъснат от загуба срещу „Славия“ – отново отбор, който остана доста зад „Арда“ в класирането.

Срещу тимовете от формиралата се по-късно първа шестица „Арда“ допусна само две загуби в редовния сезон – срещу шампиона „Лудогорец“ (Разград) и вицешампиона „Локомотив“ (Пловдив). Победите бяха срещу ЦСКА 1948 и превърналият в любим опонент за кърджалийци „Берое“ (Стара Загора), който все още няма спечелена дори точка срещу нашия главен герой днес. Равенствата срещу „Лудогорец“, ЦСКА (София) и „Локо“ също донесоха ценен точков актив, спъвайки лидерите в класирането.

Всички тези добри резултати постигнати от на пръв поглед не чак толкова перспективните футболисти на Николай Киров не заличават най-гръмката загуба на „Арда“ в елита. В последния 26-ти редовен кръг от efbet лига „сините“ бяха премазани от „Царско село“ с 4-0. Редно е да отбележим, че те не можеха да разчитат на някои свои играчи поради контузии и наказания. Сякаш за да замаскира шокиращия погром, „Арда“ подобри рекорда за най-млад играч, записал минути в родното първенство. Титуляр на това звание вече е Радослав Узунов със своите 15 години и 30 дни. Той самият е продукт на школата в Кърджали(2).

Източник: Официален сайт на “Арда”

Във втората фаза на сезона – разделянето на таблицата, „Арда“ записа само една победа – срещу „Берое“ (0-2). Кърджалийци записаха две ремита – срещу ЦСКА 1948 (0-0)„Локо“ (3-3) и две загуби – от „Лудогорец“ (4-1) и ЦСКА (София) (1-0).

Финалният резултат бе четвъртото място, даващо право на участие в бараж за Лигата на конференциите. Баражът бе спечелен. В него „Арда“ с минималното 1-0 победи „Черно море“. Със сигурност това е една от целите, заложени в началото на сезона от ръководните органи в клуба. Тя бе постигната въпреки множеството контузии, които наложиха ключови играчи като Иван Коконов и Спас Делев да пропуснат не малко на брой срещи. Предстои да разберем срещу кого ще се изправи отборът в историческото си първо участие в евротурнирите.

Купа на България

Дали спечелването на Купата е била другата цел, заложена пред играчи и треньор, няма как да знаем. „Арда“ обаче стигна до финала. С минимални победи с не повече от гол аванс отборът се пребори и достигна историческите сребърните медали. „Арда“ бе гост през първите три фази – гостувания на „Спартак“ (Варна), надлъгване с „Етър“ и ЦСКА 1948 във осмина- и четвъртфиналните срещи.

Така възпитаниците на Николай Киров за пръв път класираха кърджалийския клуб на полуфинал. Там срещнаха „Славия“ в две срещи, домакинството завърши с нулево реми, а в гостуването Алекс Петков направи разликата и срещата завърши с познатия резултат 0-1.

Финалът бе съпоставка между два напълно различни свята. Единадесет българи, четирима от които под 24-годишна възраст, премериха сили срещу отбора на ЦСКА (София), чийто единствен български титуляр бе Иван Турицов. Достойното представяне на „сините“ определено се хареса на масата футболни запалянковци, било то и неутрални в конкретната среща. Те загубиха срещата съвсем в края на редовното време, в 85-та минута. Момчетата от Кърджали обаче спечелиха симпатиите на зрителите.

Източник: Официален сайт на “Арда”

Селекцията

За една година общо единадесет чужденци си заминаха от Кърджали(3). Това на практика е цял отбор. Клубната политиката на „Арда“ бе променена. До голяма степен това е продиктувано от финансовите параметри, които бяха занижени в следствие от пандемията.

Нещото, което прави най-силно впечатление в трансферите на „Арда“, е големият брой млади играчи, които бяха привлечени през изминалата година. Иван Тилев, Лъчезар Котев, Петко Ганев, Тонислав Йорданов, Алекс Петков, Стойчо Атанасов, а в това число можем да включим и Светослав Ковачев, със сигурност са сред най-обещаващите български футболисти. Около Светослав Ковачев ситуацията се оказа по-специфична, тъй като „Лудогорец“ го „замрази“ поради нежелание на играча да преподпише договор. Още зимата той вече бе считан за попълнение на „Арда“ след предварителен договор(4). Пречката да заиграе още след зимната пауза бе фактът, че до 1 юли е обвързан с контракт с шампионите от Разград.

Единственият останал легионер в лагера, е Жуниньо. 22-годишният бразилец бе считан за оръжието на „вълците“ след като в три поредни официални двубоя се разписа общо четири пъти. В последния от тях обаче нападателят се контузи сериозно и така пропусна по-голямата част от сезона. Завърна се едва в края на кампанията като резерва в няколко срещи.

Всички други чужденци напуснаха Кърджали. Равносметката за сезона показва, че най-много по двама иностранци са започвали като титуляри за „Арда“. В началото това бяха Матеус Леони и Ребин Сулака. В последствие и двамата се разделиха с клуба. На Никола Таравел и Жуниньо бе гласувана същото доверие по-късно. Първият вече не е част от отбора(5).

Така „Арда“ се превърна в един от основните български клубове, „захранващ“ националния ни отбор. Трима играчи от отбора получиха повиквателни от Ясен Петров за приятелските срещи на България – Спас Делев, Иван Караджов и Лъчезар Котев. По трима играчи имат и „Черно море“ и „Лудогорец“. Единственият клуб с повече състезатели е „Локомотив“ (Пловдив) с петима.

Награди на „Ритнитопъ“:

Играч на сезона: Иван Коконов

Поредния футболист от благоевградска област, който показва страхотен прогрес в играта си. Той е не само действащ голмайстор за „Арда“ с осем попадения, но и човекът, който осигури на отбора участие в Лигата на конференциите. Със сигурност обаче всеки един от футболистите заслужава адмирации като част от този симпатичен отбор.

Млад играч на сезона: Близо една втора от отбора

Не би било справедливо с тази титла да бъде окичен само един футболист на „сините“. На пръв поглед Тонислав Йорданов е безапелационен победител в класацията със своите осем попадения в първенството. Но когато се задълбочим, виждаме Иван Тилев с пет асистенции и три попадения, едно от които класира „Арда“ на ¼-финал за Купата. Страхотни изяви в защита показаха Милен Стоев, Алекс Петков и Александър Георгиев. Лъчезар Котев е другия млад диамант на отбора. Нека не забравяме и Жуниньо със своите пет попадения.

Попълнение на сезона: Тонислав Йорданов

Отново с уговорката, че тази награда би могла да се връчи както на Иван Тилев, така и на Лъчезар Котев.

Мнението на „Ритнитопъ“:
„Арда“ е пример как един клуб може да се учи от собствените си грешки. През първия си сезон в efbet лига те привлякоха множество класни чужденци, които освен че финансово обременяват клуба, не дадоха и нужната класа на отбора. Към ден днешен с единадесет българи в титулярния състав играта на „вълците“ е атрактивна за наблюдаване, а и успехите са налице.

Може би формулата на „Арда“ е златният ключ към изплаването на българския футбол отвъд блатото. Тази формула се основава на комбинация от опитни играчи и мотивирани младоци, които грабват всеки шанс, който им се дава.

Много е важно не просто да виждаш проблема, а да намираш решение за него! Това е нашата мисия!

Източници:
(1) https://www.standartnews.com/sport/pfk-arda-macht-s-levski-be-praznik-za-krdzhali-433683.html “ПФК Арда: Мачът с “Левски” бе празник за Кърджали”
(2) https://topsport.bg/arda/koy-e-radoslav-uzunov-nay-mladiyat-futbolist-v-istoriyata-na-elita-ni.html “Кой е Радослав Узунов – най-младият футболист в историята на елита ни?”
(3) https://topsport.bg/arda/arda-se-razdelya-s-chuzhdentsite-si.html “Арда се разделя с чужденците си”
(4) https://www.24chasa.bg/sport/article/9516777 “Арда” си осигури национал за 3 години”
(5) https://topsport.bg/arda/arda-se-razdeli-s-nikola-taravel-i-manolis-rusakis.html “Арда се раздели с Никола Таравел и Манолис Русакис”

2 Comments

  1. […] Отборът на “Арда” (Кърджали) започна настоящия сезон в родното първенство с големи надежди. През изминалия сезон “сините” от Южна България успяха да извървят изключително дълъг път – от изиграването на първия си мач на осветление, до битка за място в европейските клубни турнири! Повече за сезон 2020/21 можете да прочетете на нашия обзорен материал(1): […]

  2. […] Всичко изглеждаше страхотно в края на изминалата кампания и по всичко личеше, че “Арда” смята да стане фактор в българския футбол. Ако сте забравили, можете в нашия обзорен материал да проследите изминалия сезон за “Арда” тук: […]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *