Обзорите на „Ритнитопъ“ за сезон 2020/21 продължават с преглед на кампанията за новака в efbet лига ЦСКА 1948. Не просто новак, а новатор. Дебютното си участие в първата ни дивизия отборът финишира на завидната пета позиция. Да, тя не носи участие в европейските клубни турнири, но пък е мотивация и тласък нагоре за един клуб, работещ в полза на българския футбол.
Исторически мач за старт
Началото на елитния път на ЦСКА 1948 нямаше да е същото, ако още в първата среща на отбора жребият не ги бе изправил срещу ЦСКА София. Противопоставянето на двата тима бе и откриващият сблъсък за сезона. Борбата за идентичност с марката ЦСКА най-после се пренесе и на зеления килим, а не само в медиите и социалните мрежи. Новакът бе и символичен домакин. Въпреки това гостът бе считан за тотален фаворит. Прогнозите обаче бяха твърдо опровергани от момчетата на Красимир Балъков – срещата бе изключително атрактивна, даде добър тласък на efbet лига, но не изяви победител – двата отбора вкараха по две попадения. Така дебютантът загатна, че тепърва ще застава на пътя на отборите с амбиции
.

Пет срещи трябваха на ЦСКА 1948, за да запише победа
Своите първи три точки в елита отборът спечели срещу добре познатия „Монтана“, който бе преследвач на ЦСКА 1948 във Втора лига. Преди това бяха регистрирани три ремита и една загуба. Последва загуба от „Левски“ с класически резултат (0-3). Тя обаче не обезкуражи новака, а напротив.
Единственият отбор, вкарал пет попадения в три шампионатни срещи
Именно в следващите два кръга ЦСКА 1948 записа първите си два поредни успеха. И то какви! В тях „червените“ вкараха по пет попадения на „Етър“ и „Ботев“ (Пловдив). Това се случи и в още една среща през сезона – срещу „Славия“. Това превръща ЦСКА 1948 в единственият отбор, успял да отбележи повече от веднъж по пет попадения през настоящия сезон.
Константа в Топ 6
Именно след тези гръмки победи отборът атакува подножието на челото на класирането. От десети кръг та чак до края ЦСКА 1948 не напусна горната част на таблицата. Преди „тегленето на чертата“ и формирането на първата шестица, имаше шанс клубът да потегли не към шампионската група, а към битката за по-изгодното седмото място, даващо право на участие в бараж за Лигата на конференциите. Това обаче не се случи. Въпреки катастрофалните загуби от отборите, които по-рано през сезона разгроми, „Етър“ и „Ботев“ (Пловдив), ЦСКА 1948 се добра до топ 6.
Напускането на Камбуров
Ден преди подновяването на шампионата след зимната пауза голмайсторът на ЦСКА 1948 Мартин Камбуров напусна в посока бившия си „Берое“(1). Лошото бе, че още в края на есенния дял от ръководството освободиха и другия голаджия – Андон Гущеров, който бе несменяем титуляр в предходните сезони (2). Въпреки липсата на опитен таран, попаденията за отбора не секнаха. Петнадесет пъти „червените“ наказаха противниците си след заминаването на живата легенда Камбуров.

Представянето на отбора срещу останалите от първата шестица
Равносметката за ЦСКА 1948 срещу тези отбори всъщност е повече от добра за дебютант. Общо четири победи, четири загуби и седем равенства записаха „червените“. „Локомотив“ (Пловдив) и „Берое“ не спечелиха нито една от срещите си срещу тях. Всъщност единствените клубове, срещу които успех този сезон не бе постигнат, са „Арда“ и „Левски“.
COVID-19, ЦСКА 1948 и неадекватните решения на БФС
Коронавирусът не подмина и ЦСКА 1948. В най-неподходящия момент COVID-19 „посети“ базата в Бояна, където отборът тренира(3). Шест срещи трябваше да бъдат изиграни, а времето не беше в изобилие. Заради Европейското първенство УЕФА са поставили краен срок до 25 май – денят, до който всички първенства в Европа трябва да приключат. Така се стигна до поредното меко казано глупаво решение на БФС. Футболният съюз за пореден път се опита да не спази собствения си правилник.
В него бе разпоредено при наличие на над десет заболели състезатели в един отбор, неговите срещи да бъдат отменени до отпадане на това положение. ЦСКА 1948 отчете единадесет болни. Логично, срещата с „Локомотив“ (Пловдив) бе отложена за по-късен етап(4).
Не така се развиха първоначално събитията около двубоя с ЦСКА София. По правилник той също следваше да бъде отменен. Притиснати от крайния срок обаче, от БФС решиха да погазят собствените си мерки. Първоначалното решение, което представиха, бе следното – мач ще има. ЦСКА 1948 бойкотира двубоя и не се яви. Бе присъдена служебна загуба като дисциплинарно наказание отново с решение на БФС. Само два ни по-късно настъпи пълен обрат – срещата все пак ще се проведе. Това се случи и благодарение на УЕФА, които позволиха крайният срок да бъде удължен и първенството да приключи със седмица по-късно от предвиденото. Така в рамките на петнадесет дни ЦСКА 1948 изигра общо шест мача.
Треньорските рокади
Първият сезон на ЦСКА 1948 ще бъде запомнен с множеството промени в ръководството на отбора. Начело на отбора стартира Красимир Балъков. Четири кръга след началото на кампанията той бе назначен на позиция главен мениджър. Треньорските функции пое Йордан Юруков. Той обаче напусна и мястото му бе поето от Красимир Петров. Петров бе наставник на отбора за най-дълго време през този сезон. Отпадането от „Арда“ в четвъртфиналния сблъсък обаче доведе и до неговото освобождаване. Росен Кирилов бе следващият треньор – той напусна едва след три срещи. Неговият помощник Тодор Киселичков довърши сезона. Иначе казано петима различни наставници бяха необходими за постигане на петото място в класирането.

Най-младият състав в efbet лига
Едва ли за някого е изненада, че съставът на ЦСКА 1948 е най-младият сред отборите в елита. Средната възраст по статистика на transfermarkt е с две години по-ниска от същата за цялото първенство – 24 години и 1 месец за ЦСКА 1948, съответно 26 години и 1 месец общо.
Наградите на „Ритнитопъ“:
Играч на сезона: Даниел Наумов
Вратарят и капитан на ЦСКА 1948 показа невероятни качества и потенциал, който предстои да бъде разгърнат. Грешки от негова страна не липсваха, но смятаме, че това е част от израстването на всеки играч, особено на вратар. През изминалия сезон той дебютира и за мъжкия национален отбор. В дебюта си се превърна в първият български дебютант на вратата, който успя да я опази от противника и то в гостуване (лник).
Млад играч на сезона: Георги Русев
Това отличие трудно би се присъдлои на един конкретен играч. Статистически Георги Русев със своите седем попадения е най-близо до него. Все пак футболът се играе на терена и не винаги цифрите показват всичко в пълнота. Денислав Александров, Ангел Бастунов, Ивайло Климентов, Марио Топузов, Симеон Петров също показаха стабилно постоянство в изявите си.
Попълнение на сезона: Ивайло Чочев
Ивайло Чочев се завърна по българските терени след години, прекарани в Италия. Формата, която успя да покаже, му спечелиха отново повиквателна за националния отбор.
Мнението на „Ритнитопъ“:
ЦСКА 1948 успя да покаже на конкуренцията, че макар и само с българи, макар и дебютант, доброто представяне не е непостижимо. С изключение на промените на треньорската позиция сезонът за клуба е показно за добра организация и правилен подход.
Много е важно не просто да виждаш проблема, а да намираш решение за него! Това е нашата мисия!
Източници:
(1) https://topsport.bg/beroe/martin-kamburov-napuska-fk-cska-1948-i-se-vrashta-v-bivsh-svoy-klub.html
(2) https://topsport.bg/tsska-1948/fk-tsska-1948-i-andon-gushterov-se-razdeliha.html
(3) https://www.sportlive.bg/bgfootball/bgfootballother/bum-na-koronavirus-v-cska-1948-vyzmojno-e-da-bydat-otlojeni-machove-1589658.html
(4) https://gong.bg/bg-football/efbet-liga/multimedia/video/oficialno-bfs-otlozhi-lokomotiv-plovdiv-cska-1948-635463
[…] вратар още идното лято. Наумов бе в основата на страхотното представяне на отбора през изминалата кам… Повече по тази тема, можете да прочетете […]