Press "Enter" to skip to content

Дублиращ отбор – най-ефективният начин за интеграция на младите футболисти в мъжкия футбол?

С началото на новия сезон ще видим интегрирането на доста нови дублиращи отбори. „Ботев“ (Пд) и ЦСКА 1948 ще имат свои представители във Втора лига(1). В третия ешелон пък “Пирин” и “Берое” ще дават шанс на тези, които не могат да спечелят място в първия отбор. Нашествието на дублиращи тимове в долните дивизии е продиктувано от факта, че повече няма да съществува елитната юношеска група за играчи до 19 години.

Какъв ефект да очакваме?

В нашия футбол се говори много за невъзможната адаптация на младите футболисти при мъжете. Причините за това са очевидни – старомодна методика в школите, липса на дисциплина у талантите и най-вече отсъствието на план за развитие в ДЮШ, който един клуб да следва с години и да изпълнява зададени цели.

Старши треньорът на „АрдаНиколай Киров говори по темата преди години, още когато бе начело на родния си „Ботев“ (Пловдив). Още през 2016 г. бившият шеф на ДЮШ на „канарчетата“ призовава за по-агресивно интегриране на младите футболисти у нас(2). Правилото за задължителен титуляр под 21 г. е начин за изпълнение на тази цел. Но според Киров, най-успешен вариант е създаването на дублиращ отбор.

Точно този отбор е последната крачка пред “Ботев”, но трябват финанси.

Николай Киров

На практика се налага издръжката на още един мъжки отбор. Заплати, пътувания, лагери и всичко, от което се нуждае един клуб.

Но инвестицията си заслужава.

Преди повече от десетилетие бе въведена лига за дублиращите отбори. Логично, футболистите от школата на „Литекс“ доминираха, защото когато функционираше, тази школа създаваше футболисти за българския футбол(3). А това е пътят. Футболистите влизаха в тежки сблъсъци срещу мъже, което им позволяваше да свикнат с физическите изисквания в мъжкия футбол.

Това обаче не е достатъчно.

Едно от треньорските светила в световния футбол Пеп Гуардиола е противник на идеята да има отделна лига за дублиращи отбори(4). Такъв е принципът в Англия. Според мениджъра на „Манчестър Сити“ тези футболисти трябва да се състезават в професионални дивизии. В Холандия, Германия и Испания случаят е точно такъв.

В тези дивизии мачовете са с истински състезателен характер. Футболистите се изтощават до краен предел, играят пред много фенове и се срещат с противници от всеки възрастов диапазон. Алтернативата за тези играчи е да тренират понякога с първия отбор. Това не е достатъчно!

Пеп Гуардиола

Да слезем на земята. Ясно е, че в нашите долни дивизии нивото е несравнимо с това във втора или трета Бундеслига. Но и не е нужно! Нашите футболисти трябва да свикват със стандартите на нашия футбол. А това е най-естественият начин.

Развиването на втори отбор дава още предимства. По този начин може да се създаде йерархия в един клуб и ритъм, който да бъде постоянно поддържан. Когато футболист се завърне от контузия или пък не е в оптимална форма, той може да трупа игрова инерция във втория отбор. Това е една от главните причини „Лудогорец“ рядко да има продължителни спадове във формата. Шампионите дълги години поддържат дублиращ отбор във Втора лига, а дори и трети в Североизточна Трета лига.

Безценен треньорски опит.

Сцената не е само за футболистите. Млади специалисти, които се нуждаят от опит в мъжкия футбол, също могат да получат шанс за изява в дублиращия отбор. Кариерата на Гуардиола минава именно през „Барселона“ Б, преди испанецът да стане треньор на Лео Меси и компания. Зинедин Зидан, Луис Енрике и много други минават по същия път (5).

Мнението на Ритнитопъ: Към днешна дата можем само да гадаем, но нашата прогноза е, че създаването на дублиращи отбори ще допринесе положително за развитието на българските юноши. Да, това е само една цифра от цялото уравнение, наречено развитие на юношеския футбол, но ако алтернативата е да стоим на едно място – не, благодаря!

Децата заслужават възможно най-плавно устроена пътека до мъжкия футбол. Останалото зависи от индивида.

Много е важно не просто да виждаш проблема, а да намираш решение за него! Това е нашата мисия!

Източници:

1. Седем от 14-те клуба в efbet Лига с дублиращи отбори – ето кой къде ще играе. Спортал. (2021). https://sportal.bg/news-2021060315440543579

2. Киров: Късата скамейка е проблем, Ботев има нужда от втори отбор. Блиц (2016) https://blitz.bg/sport/intervyu/kirov-ksata-skameyka-e-problem-botev-ima-nuzhda-ot-vtori-otbor_341022.html

3. ПФК “Литекс” (Ловеч) II – Уикипедия – https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%A4%D0%9A_%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81_(%D0%9B%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87)_II

4. Pep Guardiola says reserve-team football in England is poor preparation for top-flight. Sky Sports. 2017. https://www.skysports.com/football/news/11679/10875167/pep-guardiola-says-reserve-team-football-in-england-is-poor-preparation-for-top-flight

5. Reserve teams in the lower leagues? That idea doesn’t even work in Spain. The Guardian. 2019. https://www.theguardian.com/football/2019/feb/26/pep-guardiola-reserve-teams-championship-spain

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *