Предполагаме, че сте прочели статията ни относно представянето на провинциалните ни отбори в турнира за купата на УЕФА в периода от 71-ва до 99-а година. Периодът, който миналата статия обхвана е именно такъв, защото в края на миналия век турнирите “Купа на УЕФА” и “Купа на носителите на национални купи (КНК)” се обединяват под името “Купа на УЕФА”.
Доста промени бележат този турнир и дори през новия век ставаме свидетели на ново обединение, този път между турнирите “Купа на УЕФА” и “Интертото”, които формират новосъздадения през 2009г. “Лига Европа”. Определено ще ни е нужна статия, в която да опишем всички промени около втория по сила турнир под егидата на УЕФА. Все пак да се върнем и към днешната тема, която ще представи случилото се между 1999 и 2009 година – периодът преди Лига Европа.
Повече за историята и промените на европейските клубни турнири можете да прочетете тук:
След обединението през сезон 1998/1999г. отпадналият във втория кръг на Шампионска лига отбор на “Литекс” (Ловеч) получава правото да се включи в първия кръг на купата на УЕФА. Негов съперник е привидно удобният и почти никому неизвестен австрийски “Грацер”. След 1:1 на българска земя, в реванша „оранжевите“ губят с 0:2 и пропускат шанса да се изправят срещу френския “Монако”(1).
Сезон 2000/2001 представя шанс на „шейховете“ от “Нефтохимик” задобре представяне. В клалификационния кръг “бургазлии” отстраняват “Омония” (Никозия) след 0:0 в Кипър и победа 2:1 в Бургас. Следващият съперник обаче се оказва непреодолим. Първият мач срещу “Локомотив” (Москва) е загубен като гост с 4:2, а реваншът на българска земя е протоколен и двата отбора завършват наравно 0:0(2).
На следващата година носителят на купата на страната “Литекс” получава правото да представя България в турнира. Съперник в квалификационния кръг е ирландският “Лонгфорд Таун”. В първия мач на кокетното стадионче в едноименния град двата отбора завършват 1:1 с по един автогол за двата отбора, оставяйки развоя на сблъсъка да се реши на българска земя. На стадиона в Ловеч при не голям зрителски интерес българите побеждават с конфортното 2:0, класирайки се за следващата фаза. В първия кръг тяхен съперник е “Интер” (Братислава). Първият двубой е в Словакия, където „оранжевите“ губят с 1:0. Въпреки загубата българските фенове и ръководството на клуба са оптимисти за реванша. Футболистите на “Литекс” побеждават техния съперник с категоричното 3:0 и смело поглеждат към съперника си във втория кръг.
Там се изправят срещу финалиста за купата на Германия през изминалия сезон “Унион” (Берлин). Отборът, състоял се от играчи като Емил Кременлиев, Христо Коилов и Адалберт Зафиров, се изправя срещу „железните“. След двата мача, равносметката е победа за “Литекс” и равен резултат в реванша. Приказката продължава. Следващото препятствие се оказва “АЕК” (Атина). Въпреки загубата в първата среща с 3:2 добрата игра на “ловчанлии” предполага добро развитие на сблъсъка в реванша. Мачът в Ловеч завършва за жалост 1:1 и „оранжевите“ напускат зеленото поле с наведени глави(3).
През сезон 2002/2003 е поредното участие на “Литекс” в този турнир. Този път след второто си място в републиканското първенство. В предварителния кръг се изправят срещу непознатия тогава и непретенциозен литовски клуб “Атлантас”. Двете победи с 5:0 и 3:1 доказват преимуществото на българския представител. Следващият съперник от същинската част на турнира е гръцкият “Панатинайкос”. В първия двубой на стадиона в Ловеч гостите побеждават с 1:0. На реванша в Гърция обаче мачът завърша 1:0 за „оранжевите“ и се играят продължения. В тях обаче гърците вкарват два гола и по този начин отстраняват нашия представител(4). Сходна е съдпата на “ловчанлии” и през следващия сезон, когато отпадат от молдовския “Зимбру”(5).
Сезон 2004/2005 „оранжевите“ отново са в турнира, този път с надежди да се представят по-добре от изминалите им представяния. В първия предварителен кръг тима от Ловеч се изправя срещу “Железничар” от Босна и Херцеговина. В първия двубой, като гост в Сараево, българският клуб печели трудно с 2:1. На реванша обаче гостите са разбити със 7:0, като българите не оставят съмнения кой е по-достоен да продължи напред. В първия кръг съдбата на жребия ги среща със стар познайник – австрийския “Грацер”. В домакинството си в Австрия Грацер побеждава „оранжевите“ с 5:0. Изглежда този резултат предрешава сблъсъка между двата отбора. На реванша на “Градския стадион” българите побеждават само с 1:0, което не е достатъчно за отстраняване на съперника им(6).
През сезон 2005/2006 в турнира имаме цели два представителни отбора на провинциалните клубове. Това са “Локомотив” (Пловдив) и отново “Литекс”. Във втория предварителен кръг „смърфовете“ се изправят срещу сръбския “ОФК Београд”. В първия мач в Белград българите губят с 2:1, но в реванша побеждават с 1:0 и благодарение на гола на чужд терен достигат до първия кръг. По същия начин „оранжевите“ се справят с хърватския “Риека”. Победа като домакин с 1:0, но загуба като гости 2:1. Голът на чужд терен позволява на “ловчанлии” да преодолеят съперника си.
В първи кръг съперниците значително са по-силни от тези, срещу които са се изпрявали през сезона. “Болтън Уондърърс” е присъдатата на момчетата от Пловдив. „Железничарите“ губят и двете срещи срещу този съперник с по 2:1 и отпадат. “Ловчанлии” обаче се изправят срещу белгийския “Генк” и след 2:2 в първия мач на българска земя, побеждават съперника си като гост с 1:0, отстранявайки го, и най-важното, достигайки за първи път до груповата фаза на турнира.
Жребият определя съперници да бъдат английският “Мидълзбро”, украинският “Днипро”, нидерландският “АЗ Алкмаар” и швейцарският ‘Грасхопър”. В групата “Литекс” записва две победи и две загуби. Победи над Гразхопър с 2:1 и над Днипро с 2:0. Въпреки загубите от холандците и англичаните с по 2:0, “Литекс” се класира във фазата на директните елиминации. В 1/32-финалите „оранжевите“ се изправят срещу френския “Страсбург”. На българска земя французите побеждават с 2:0 и реванша се превръща в протоколен. Ответният двубой завършва 0:0 и приказката за този сезон приключва(7).
Жаден за нови успехи отборът от Ловеч отново се захласва в европейски битки. През сезон 2006/07 кампанията започва срещу словенския “Копер”. Победите с 1:0 и 5:0 осигуряват самочувствие в очакване на следващия съперник. Във втория предварителен кръг жребият отрежда кипърския “Омония”. Първия двубой на „Острова на Афродита“ завършва 0:0. На реванша в Ловеч домакините побеждават с 2:1 и по този начин достъгат първи кръг. Следващ съперник е израелският гранд “Макаби” (Хайфа). Като гости „оранжевите“ се представят отлично след като завършват наравно 1:1. На “Градския стадион в Ловеч” обаче, гостите пристигат мотивирани да покажат на какво са способни. И успяват, побеждавайки с 3:1(8).
Предполагаме, че се досещате кой представлява България в турнира през следващата година. Отново “Литекс”. Този път надпреварата за тях започва от първия предварителен кръг. След като първият опонент – “Слиема” от Малта е отстранен идва ред на албанския “Беса”. Дотук добре. “Оранжевите” се справят с всички препятствия, но пред тях се изправя тимът на “Хамбургер”. След две загуби немският отбор успява да отстрани “Литекс” на входа на турнира(9).
Вече по традиция през сезон 2008/2009 “Литекс” (Ловеч) отново представя провинциалните отбори, този път като носител на купата на страната. Комапния му правят и „моряците“ от Варна. Именно те са първите, които започват участието си от първия квалификационен кръг срещу безисвестния “Санта Хулия” от Андора. Двете рутинни победи с 4:0 и 5:0 изпращат “варненци” в следващия кръг. В него се включват и „оранжевите“, които се срещат с изрелския “Ирони”. В същото време “Черно Море” също се среща с израелски представител. Това е “Макаби” (Нетаня). В първия двубой двата отбора завършват 1:1, но на стадион „Тича“ домакините побеждават с 2:0 и отстраняват съперника си. Следващите съперници в първия кръг на турнира се оказват непреодолими за нашите представители. “Черно Море” се сблъсква със силния по онова време “Щутгарт” и губи с 2:1. Следва престижен равен резултат резултат (2:2) на реванша.
„Оранжевите“ се изправят срещу английския “Астън Вила” и са отстранени, след загуба 3:1 и равенство 1:1 на английска земя(10).
Това се оказва и последният сезон на турнира, познат под името “Купата на УЕФА”. Ненужно е да спорим кой отбор е представил най-добре България през този период. Смятаме, че споменахме името му в почти всяко изречение на настоящата статия. Това ни навежда и на емоциоланата мисъл, че най-вероятно никога повече няма да пишем за “Литекс” що се отнася до европейски вечери. Причините за това са ясни.
Мнението на „Ритнитопъ“: Отборите от провинцията не могат да се похвалят с успехите на столичните отбори в клубните турнири. Това разбира се, до началото на 90-те години, се дължи на държавното финансиране, което приоритетно получава най-вече отборът на ЦСКА. Именно червените записват най-големите успехи в клубната ни история. Както обаче става ясно от настоящата статия, отборът на “Литекс” се превръща в истински евробоец.
Съгласни или не, смятаме, че е достойно представянето на доста от гореспоменатите отбори. Очаквайте продължението на тази статия, в което ще си говорим за успехите на българските провинциални отбори в Лига Европа. Също така ще ви запознаем с успехите на провинциалните ни отбори във втория по сила турнир до 1999г. – “Купа на носителите на национални купи”, по-известен като КНК!
Източници:
(1) https://en.wikipedia.org/wiki/1998%E2%80%9399_UEFA_Cup
(2) https://en.wikipedia.org/wiki/2000%E2%80%9301_UEFA_Cup
(3) https://en.wikipedia.org/wiki/2001%E2%80%9302_UEFA_Cup
(4) https://en.wikipedia.org/wiki/2002%E2%80%9303_UEFA_Cup
(5) https://en.wikipedia.org/wiki/2003%E2%80%9304_UEFA_Cup
(6) https://en.wikipedia.org/wiki/2004%E2%80%9305_UEFA_Cup
(7) https://en.wikipedia.org/wiki/2005%E2%80%9306_UEFA_Cup
(8) https://en.wikipedia.org/wiki/2006%E2%80%9307_UEFA_Cup
(9) https://en.wikipedia.org/wiki/2007%E2%80%9308_UEFA_Cup
(10) https://en.wikipedia.org/wiki/2008%E2%80%9309_UEFA_Cup
[…] с КНК (Купа на носителите на национални купи) и в ролята му на втори по сила турнир на УЕФА до 2009г., когато се ражда Лига Европа. Именно това ще е темата […]
[…] турнир след като от 1999г. от УЕФА решиха да го слеят с Купата на УЕФА и така да се роди настоящата Лига на Европа. Повече за […]