Press "Enter" to skip to content

“Футболист на годината” (2011-2021). Това ли бяха най-добрите?

Преди броени дни се проведе церемонията по излъчването на “Футболист на годината”, в която бяха раздадени и индивидуални награди по постове. Церемонията датира от 1931 година, като в нея имат право да гласуват само акредитирани журналисти.

Общо 112 журналисти от 41 медии се включиха в тазгодишното гласуване за най-добър български играч и за победител бе избран Кирил Десподов (25г). На втора позиция остана голмайсторът за всички времена в родната ни “А” група – Мартин Камбуров (41г.), а на трето място бе една от настоящите надежди за българския футбол – Георги Йомов (24г.) от ЦСКА София[1].

Интересен факт е, че след като Димитър Бербатов бе избран за последен път като номер 1 в класацията, помоли да не го избират вече, а да се избират младите. През същата година бе въведено и гласуване на феновете, в което на 1 място бе избран Бойко Борисов (премиера, а не някой истински футболист от Б група, примерно), на второ бе Бербатов, а на трето място Васил Лукаев (футболист на Шипка, Драгор) , който се състезава в аматьорската лига тогава. Гласуването на феновете бе по-скоро любителско отколкото сериозно и добре, че бе така.

А от 2011г. насам, самата класация може да кажем, че придоби пародиен вид с леки изключение.

Кирил Десподов: Не съм предал никого
Най-добрият ни футболист за 2021г. – Кирил Десподов (Лудогорец).

В тази статия ще разгледаме класацията “Футболист на годината” от 2011г. насам и ще проследим  накратко как се развиха кариерите на първенците след церемонията.

Последните Големи

Всички, които гледаме футбол от 2010г. или малко преди това, знаем, че най-добрите наши играчи бяха триото Мартин Петров, Стилиян Петров и Димитър Бербатов. И тримата играха на много високо ниво, като смениха няколко отбори в топ 5 първенствата на Европа. Изключваме леко Стилиян Петров, тъй като той игра в “Селтик” и “Астън Вила” като и за двата отбора бе капитан и изигра стотици мачове.

Димитър Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров с общ пост във "Фейсбук":  "(Р)еволюцията е тук"
Последните български футболисти на високо ниво – Мартин Петров, Димитър Бербатов и Стилиян Петров.

Последно Димитър Бербатов от тях тримата спечели наградата за “Футболист на годината” през 2010г. На второ място остана Ивелин Попов, а на трето Николай Михайлов. След това се очакваше да дойде новото поколение талантливи футболисти, което да ги замести, но може би бяхме разочеровани от очакванията, които имахме.

“Футболист на годината” през последните 10 години…

През 2011г. церемонията бе спечелена от Николай Михайлов (22г.), който по това време бе вратар в нидерландския “Твенте”. На второ място останаха Стилиян Петров (34г.) от” Астън Вила” и Димитър Бербатов (30г.), играч тогава на “Манчестър Юнайтед”.

Който е гледал родния вратар тогава, спокойно може да каже, че Ники Михайлов наистина бе на ниво. Неслучайно бе избран и за най-добър вратар за сезона в холандската “Ередивизия” през същата тази година[2]. Все пак позиция пред Стенли и Бербо звучи, да кажем, “интересно”.

Ливърпул купува Ники Михайлов от Твенте?
Ники Михайлов с екипа на Твенте през 2011г.

Стражът записа 13 сухи мрежи в 30 мача, което бе рекорд за сезона. За първото място Михайлов се пребори с легендарния Мартин Стекеленбург (Аякс) и национала на Аржентина, Серхио Ромеро (АЗ Алкмаар). Тогава Михайлов бе на 22г. и след тези успехи много от нас си помислиха, че ще надмине баща си – Борислав Михайлов.

Няколко сезона по-късно, през 2014г. Михайлов премина в отбора на “Верона” , който тогава се намираше в италианската Серия “А”, но така и не записа официален мач през целия сезон. Последва трансфер в турската “Супер лига” в отбора на “Мерсин”, където за 3 години, вратарят записа 38 мача, но формата му отдавна не бе като в Нидерландия.

Нов трансфер последва в “Омония” (Кипър) през 2017г., където Ники бе предимно резерва и през 2018г. се завърна в родния “Левски” (София), където играе и до момента. Някъде след 2013 година се скъса връзката на Михайлов с футбола на високо ниво.

Михайлов бе резерва в “Твенте” в последния си сезон за отбора (2013/14) и може би заради нещата, които му се случваха извън футбола, неговата съдба не бе по-различна от тази на Божинов. Въпреки това Михайлов и до ден днешен е един от титулярните за националния ни отбор вратари. Смятаме, че причините за това са ясни.

През 2012г. на първите 3 места се класираха Георги Миланов (19г.; Литекс), Иван Иванов (24г.) от “Партизан” (Белград) и Станислав Манолев (27г.), играч на “ПСВ Айндховен”.

Предлагат 3 милиона евро за футболист №1 на България
Георги Миланов с наградата през 2012г.

След 33 мача и 19 гола във всички турнири за “Литекс”, Георги Миланов спечели първото място и стана вторият най-млад играч, печелил наградата след Христо Бонев.

Последва трансфер в руския шампион ЦСКА (Москва), където Миланов се наложи бързо и бе твърд титуляр в продължение на няколко години, като изигра над 100 мача. Наем в швейцарския “Грасхопър” бе следващата стъпка за Миланов и трансфер по-късно в шампиона на Унгария – “МОЛ Види” (Преди Видеотон, днес МОЛ Фехервар).

След 2 сезона в Унгария и добро представяне, националът се прибра в България, където заигра за “Левски” (София). Имаше голям потенциал, но така и не успя да го разкрие напълно. Повече за Миланов и контузиите му, можете да прочетете на нашия материал по темата:

Повече за контузията на Георги Миланов може да прочетете тук.

През 2013г. в топ 3 попаднаха Иван Иванов (25г.), играч на “Партизан” (Белград), Ивелин Попов (26г.) от ФК “Кубан”, (Русия) и Светослав Дяков (29г.) от “Лудогорец”.

Иван Иванов бе твърд титуляр през сезон 2012/13г. за Партизан (Белград) и основен техен играч. Заслужено спечели първото място и бе един от най-добрите ни защитници.

Иван Иванов спира с футбола - bTV Новините
Иванов с наградата през 2013г.

След наградата и добрата игра през сезона, Иванов бе привлечен от швейцарския шампион – “Базел”, където контузия му попречи да се наложи в тима и развие. За 2 години записа само 11 мача. Повече за контузията на национала, може да прочетете в нашата поредица “Български футболисти спрени от контузии”:

През 2016 националът се прибра в България и поигра малко за “Локомотив” (Пловдив), следваха неуспешни периоди в гръцкия “Панатинайкос”, руския “Арсенал” (Тула) и турския “Алтай”. Кариерата на Иванов бързо приключи именно заради травмите. Той прекрати кариерата си само на 31г. през 2019г., тъй като отдавна нямаше и спомен от играта му през най-добрите му години[3].

През 2014г. на първо място отново бе вратар – Владислав Стоянов (27г.) от “Лудогорец”, вицешампион стана неговият съотборник и капитан на “Лудогорец” Светослав Дяков (30г.), а трети остана застаряващия вече Димитър Бербатов (33г.), играл през сезона за “Фулъм”, (Англия) и “Монако”(Франция).

Владо Стоянов е футболисти №1 за 2014 - Webcafe.bg
Вратарят с наградата от 2014г.

Каквото и да кажем за Владо Стоянов ще бъде малко. Един от най-добрите вратари, които сме гледали да играят в родната лига и в националния ни отбор. За съжаление и при него контузиите бяха основен фактор и през 2017г. официално не, но на практика вратарят приключи с активния футбол. Дълги години игра за “Лудогорец” (Разград) и бе в основана за успехите на клуба със своите невероятни спасявания.

Повече за контузиите на Владо Стоянов четете тук.

2015, 2016 и 2017г.

В следващите 3 години първото място бе заето от играча на руския “Кубан” – Ивелин Попов (28г.), втори остана Ивайло Чочев (22г.) (Палермо, Италия), а трети бе победителят от 2012г. Георги Миланов (23г.) (ЦСКА Москва, Русия).

“Попето” както е наричан, дълго време бе капитан на националния ни отбор и се очакваше от него да бъде един от лидерите, но това така и не се получи.

На клубно ниво до ден днешен нападателят играе в първото ниво на Русия, като смени няколко от добрите отбори през годините – “Спартак” (Москва), “Рубин” (Казан), “Ростов”, а в момента все още е играч на “Сочи”. Определено бе един от най-добрите ни футболисти извън граница, но бе твърде непостоянен в изявите си.

Ивелин Попов изригна срещу легенди и хейтъри - EkipNews.com - Новини и  коментари
Капитанът на националния ни отбор спечели приза 3 години подред.

Националът бе първенец и в следващите 2 издания през 2016 и 2017г. Това бяха най-силните години на Ивелин Попов. На второ и трето място през 2016г. бяха играчите на “Лудогорец” Светослав Дяков и Владислав Стоянов.

Второ място за 2017г. записа (37г.)Мартин Камбуров (Локомотив Пловдив и Берое), трети бе звездата на “Ботев” Пловдив – Тодор Неделев (24г.)[4].

През 2018г. след силен сезон в ЦСКА (София) с 33 изиграни срещи и 11 отбелязани гола първи бе Кирил Десподов (21г.). Втори остана Георги Петков (42г.) от отбора на “Славия”, а за втора поредна година трети бе Тодор Неделев (25г.) от “Ботев” (Пловдив).

Кирил Десподов е Футболист на годината на България за 2018
Триото от 2018г. Тодор Неделев, Кирил Десподов и Георги Петков.

След първото място на Десподов, последва негов трансфер в италианския “Каляри” за 4.2 млн. евро, което бе рекорд за най-скъпо продаден български играч от “А” група[5]. Последният такъв рекорд бе поставен от Георги Миланов през 2013г. Тогава той бе продаден на “московчани” за 3.75 млн евро.

За съжаление Десподов не успя да се наложи в Серия “А” и през септември 2019г. бе даден под наем в “Щурм” (Грац), където се представи добре и отбеляза 8 гола в 19 мача през есенния полусезон. През януари 2020г. се завърна в “Каляри”, но отново не се наложи и бе даден под наем в “Лудогорец”, а по-късно шампионите на България закупиха правата му.

Националът възроди кариерата си в отбора от Разград и през тази година за втори път спечели първото място в класацията за “Футболист на годината”. Кирил Десподов е само на 25г. и предстои да видим как ще се развие неговата кариера.

През 2019г. и 2020г. Първото място бе за двигателят и лидер на “Локомотив” (Пловдив) – Димитър Илиев (31г.). Нападателят бе в основата за успехите на клубния му отбор през двата сезона (2018/19г. и 2019/20г.) и заслужено си спечели и повиквателна в националния отбор, където отбеляза вече 3 гола в общо 12 мача.

Димитър Илиев е футболист на годината
Топ 3 през 2019г.

Втори за 2019г. бе един от най-добрите ни защитници днес – Антон Недялков (25г.) от “Лудогорец”, а трети остана Васил Божиков (30г.) от “Слован” (Братислава).

За 2020г. второто място бе за най-младия капитан на ЦСКА София – Валентин Антов (18г.), а с едно място назад спрямо предишната година отстъпи Антон Недялков (26г.).

Мнението на “Ритнитопъ”: За съжаление след 2015г. трудно се отличаваше някой футболист, който категорично да бъде над останалите. И самата класация донякъде се обезсмисли. Нивото ни толкова спадна последните 7-8 години, че нашите играчи вече дори не могат да се наложат във вторите дивизии на топ първенствата. На национално ниво също не постигнахме нищо, освен срамни загуби, което говори за развитието на българския футбол през последните години.

Източници:
[1] Кирил Десподов е “Футболист на годината” на България за 2021. (2022, January 19). Gol. https://www.gol.bg/a/403-ludogorets/339724-kiril-despodov-e-futbolist-na-godinata-na-balgariya-za-2021
[2] Ники Михайлов №1 в Холандия за сезона, изпревари желан от Ман Юнайтед. (2011, May 11). Sportal.bg. https://sportal.bg/news-2020070201212815605
[3] Футболист на годината прекрати кариерата си. (n.d.). Футболист на годината прекрати кариерата си – Спорт — Стандарт Нюз. https://www.standartnews.com/sport/futbolist-na-godinata-prekrati-karierata-si-424850.html
[4] Футболист № 1 на България – Уикипедия. (2006, May 6). Уикипедия. https://bg.wikipedia.org/wiki/
[5] Десподов счупи рекорда за най-скъп българин в родния елит. (2019, January 30). Gong.bg. https://gong.bg/bg-football/parva-liga/multimedia/video/despodov-schupi-rekorda-za-naj-skyp-bylgarin-v-rodniia-elit-525849

2 Comments

  1. […] “Футболист на годината” (2011-2021). Това ли бяха най-д… Повече за класацията “Футболист на годината” през последните 10 години, може да прочетете тук. […]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *