Мнозина наши играчи не успяха да развият пълния си потенциал, поради неприятни травми. Голяма част от тях бяха с обещаващо бъдеще, но в един миг всичко рухва. В днешната статия от поредицата ни “Български футболисти спрени от контузии”, ще разгледаме историята на крилото на “Пирин” (Благоевград) – Антон Карачанаков.
При него, подобно на историята на Георги Миланов, няма генерална контузия, която тотално да му съсече кариера. При Карачанаков става въпрос за поредица от неприятни травми през годините, които изиграха неприятна роля в неговата кариера.
Антон Карачанаков е роден на 17 януари през 1992 година в с. Ново Делчево, община Сандански. Продукт е на една от най-добрите школи в България, тази на “Пирин” (Благоевград). Като влиза в нея през 2006г, когато е на 14г.
От Благоевград първи стъпки правят едни от най-добрите ни футболисти в историята: Ивайло Андонов и Петър Михтарски от златното поколение от “САЩ 94”, както голмайсторът на националния ни отбор – Димитър Бербатов. Други имена излезли от “Пирин”: Николай Бодуров, Крум Бибишков, Спас Делев, Станислав Манолев[1].
През 2011г., когато е на 19г. Карачанаков започва тренировки с първия отбор на “Пирин”под ръководството на Костадин Ангелов. За сезон 2010/11 изиграва 16 мача и отбелязва 4 гола. Нужен е само един полусезон, за да бъде забелязан и през юни 2011 е привлечен в състава на ЦСКА.

В софийския гранд крилото бързо свиква с обстановката и прави добри мачове в началото, като влиза често от резервната скамейка. За сезон е 2011/12г. има 15 мача във всички турнири и 5 гола, като впечатлява с бързина и най-вече със силните си и точни удари от далечна дистанция – нещо, което не виждаметолкова често по родните терени.
Сезон 2012/13г. изглежда, че е неговият, поне докато не идва 41-ва минута в мача от вечното дерби между ЦСКА и “Левски”. Карачанаков до момента има 9 мача и 3 гола и е титуляр, и е най-опасният футболист на “червените” по онова време. За жалост остро влизане на 21-ви октомври 2012г. от Дъстли Мюлдер причинява неприятна травма на крилото и е аут за дълго време от терените.
Диагнозата е скъсани коленни връзки – неприятна травма, за която са нужни минимум 6 месеца, за да се възстанови[2]. Сезонът за Антон Карачанаков приключва внезапно.

Крилото се връща в игра след 1 година и 2 месеца – огромен период за един футболист. И през втората част на сезон 2013/2014 започва да си връща формата, като изиграва общо 18 мача и вкарва 2 гола във всички турнири. Атакуващият футболист е желан от полския “Лех” (Познан) по това време, 2г. по-рано поляците бяха взели друг талант от отбора – Александър Тонев. До трансфер на Карачанаков така и не се стига.
В края на 2014 след финансови неуредици в клуба, талантливият футболист не получава достатъчно игрово време и няколко заплати не са му изплатени. Това ражда в него желаенито да напусне. Спряган е за трансфер в испанския елитен “Гранада”, но до сделка така и не се стига[3].
В края на февруари Антон Карачанаков преминава във втородивизионния руски “Балтика” (Калининград) със свободен трансфер. Оттук насетне кариерата на крилото претърпява тотален дисбаланс. Следват завръщания в елита – играе за “Славия” през сезон 2015/16 като в 20 мача отбелязва 6 гола.
Следва трансфер в полския елит в отбора на “Краковия”, където за съжаление нова контузия пречи на крилото да се наложи. На тренировка получава разкъсване на мускул, което го вади от игра за около месец.

Атакуващият полузащитник така и не успява да се наложи в полския елит и е даден под наем в “Берое”. За 2 сезона записва записва 40 мача и отбелязва 2 гола. Класата на крилото сякаш е достатъчна само за родната “А” група.
Следват 3 неуспешни периода за Карачанаков, в гръцкия “Паначайки”, в “Ботев” (Пловдив) и “Царско село”[4]. Докато не се завръща у дома, в родния “Пирин”, където от 2020г. насам започва отново да напомня за себе си и най-добрите си години.
Днес вече на 30 години, той е един от основните играчи в отбора на “Пирин” (Благоевград), но липсва онзи първоначален блясък в играта му от преди 10 години. Антон Карачанаков така и не достига до националния ни отбор, изиграва само 6 мача за младежите до 21г. и има 1 гол.
Да напомним и за случилото се съвсем скоро на “Герена”:
Мнението на Ритнитопъ: Антон Карачанаков е поредният футболист, който влезе с много хъс и талант в най-високото ниво на нашия футбол. Отличаваше се от останалите и за определен период бе един от най-добрите, но неприятна контузия, когато е в най-добрата си форма го извади за дълъг период извън играта. Само може да гадаем дали това бе основното, което попречи на още една кариера да изкачи по-високо футболни върхове, за които имаше потенциал.
Източници:
[1] OFC Pirin Blagoevgrad. (2007, August 17). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved February 23, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/OFC_Pirin_Blagoevgrad
[2] Кошмар за ЦСКА и Карачанаков. (2012, October 21). Sportal.bg. https://sportal.bg/news-2020062810271974833
[3] Карачанаков пред подпис с Гранада. (n.d.). novsport.com. https://www.novsport.com/news1322051_1.html
[4] Anton Karachanakov. (2011, February 27). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved February 23, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Anton_Karachanako
Be First to Comment