Press "Enter" to skip to content

Войната на Русия в Украйна и последствията за футбола.

Вчера сутринта започна военен конфликт между Русия и Украйна. Отзвукът във футболното пространство 24 часа по-късно.

Още преди инвазията на Русия, украинският футболен национал Олександър Зинченко изрази своите притеснения от случващото се в родината си. Емоционалните постове обаче не спряха, а напротив, вчера Зинченко изригна:

“Надявам се, че ще издъхнеш от най-мъчителната смърт, животно!”

написа Зинченко под поста си в Инстаграм
Зинченко с украинската фланелка.

В последствие постът бе изтрит, а Зинченко направи профила си личен. Играчът на Манчестър Сити изобщо не е единственият, който публично заяви своето мнение в разрастващия се конфликт в Източна Европа.

Общата футболна история на България и Украйна можете да проследите тук.

Не е тайна, че руско-немските взаимоотношения намираха често своя облик и на футболния терен. Един от големите примери за това е отобрът на Шалке 04. Към момента главният спонсор на отбора е руският газов гигант “Газпром”.

Спонсорът “Газпром” ще изчезне от сините фланелки.

Вчера след разговори между клуба и “Газпром” бе взето решение, надписът да бъде свален от фланелките. Предстои да бъде решено какво ще е бъдещето на партньорството между двете страни. Също така изпълнителният директор на построения, но все още невъведен в експлоатация проект “Северен поток 2”, Матиас Варниг е напуснал ръководството на отбора, съобщава АП.

В допълнение най-многотиражният германски вестник BILD обяви бойкот на рекламата на “Газпром” във футбола. В печатното и интернет изданието надписът върху тениските на отбора “Шалке 04” ще бъде покриван със стикер “Свобода за Украйна”.

Бойкотът на “Газпром” в спорта е в действие.

След като вчера УЕФА бе атакувана от редица футболни фенове в социалните мрежи поради липсата на конкретна позиция във военния конфликт, днес от футболната централа излязоха с официално решение по казуса.

Санкт Петербург няма да домакинства на финала в Шампионската лига. Двубоят на 28 май трябваше да се играе на модерния стадион на Зенит, но заради конфликта в Украйна УЕФА отне правото на Русия да домакинства на голямото събитие.

Националният стадион на Франция – “Стад дьо Франс”

Домакин на финала ще бъде “Стад дьо Франс” в Париж, съобщиха официално от европейската централа. Решението определено не е било никак лесно, тъй като газовата компания годишно налива по 50 милиона евро в европейската футболна асоциация. Все пак решението е взето.

В Англия събитята също са изключително изострени. На “Острова” достъпът на много от руските бизнесмени бе прекратен. Най-свързаният с футбола пример е този на собственика на Челси – Роман Абрамович. Бизнесменът е с фактическа забрана да живее във Великобритания.

Предстои да разберем какво ще се случи с Челси.

Руският олигарх, който е близък на президента Владимир Путин, не е бил виждан на клубната база на Челси от месеци. Случаят е разглеждан от специален отдел на британското министерство на вътрешните работи и е малко вероятно руският милиардер някога да бъде допуснат да живее на Острова.

Освен в столицата Лондон, в другия голям футболен град – Манчестър развитие по казуса не липсва. Манчестър Юнайтед обяви прекратяването на партньорството си с руската афиационна компания Аеорфлот. Компанията официален превозвач на червените дяволи от 2013-а. Договорът между двете страни е до 2023г. За пътуването си до Мадрид обаче клубът не използва компанията. Според новия контракт, който бе предподписан през 2015-а година, клубът получава по $9 млн. на сезон.

Рекламна кампания на Юнайтед и Аерофлот

Предстоят и много други тежки решения, които трябва да бъдат взети в близките дни, ако напрежението продължи да ескалира. След месец националният отбор на Русия трябва да се изправи срещу Полша в първия мач от баражите за място на световното първенство в Катар в края на тази година. Интересно е дали такъв мач ще се състои, тъй като може Русия да бъде отстранена преди първия съдийски сигнал.

В другите спортове ситуацията не е по-различна. Тенис асоциацията ATP отне домакинството на Санкт Петербург за големия традиционен турнир. Билети за обиколката на Формула 1 в Сочи също не се продават. Предстои и световно първенство по волейбол в Русия през август и септември.

Мнението на “Ритнитопъ”: От същинската руска инвазия в Украйна са изминали малко повече от 24 часа. Списъкът с проблеми е безкраен, а ние извадихме наяве само неколцина от тях. Предстои да разберем какви решения ще бъдат взети на най-високите спортно-политически етажи.

Спортът и политиката несъмнено често прекрачват своите граници. Няма как обаче това да не се случи в ситуация на военен конфликт. В такива моменти безучастното наблюдаване на събитията е равносилно на престъпление.

2 Comments

  1. […] Преди седмица започна един от най-жестоките военни конфликти, който Европа вижда от Втората световна война насам. На 24-ти февруари Русия влезе в територията на Украйна. Само за едно денонощие световният отзвук бе грандиозен. Ето какво се случи: […]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *