Press "Enter" to skip to content

Стадионите на България: Стадион “Бончук”

Стадион “Бончук”. Стадионът с много история и паметни мигове!

Стадион “Бончук” се намира в град Дупница и е открит е през 1952 година. Дом на “Марек”, който в момента се подвизава във Втора лига. Интересен факт е, че клубът от Дупница е единственият клуб извън София и Пловдив, който печели купата на Съветската армия. Името на съоражението също буди нашия интерес. То е взето от прякора на партизанина Никола Чуковски.

На стадион “Бончук” отборът на “Марек”, а и въобще българският футбол постига едни от най-големите си успехи в Европа. През сезон 1967/77г. “Марек” успява да се добере до участие в турнира за Купата на УЕФА. В Дупница гостува отборът на “Ференцварош”. Мачът завършва 3:0 в полза на българския домакин. След победата в Дупница и загуба като гости с 2:0 в Унгария, “Марек” се насочва към втория кръг турнира.

Там обаче ги чака немският гранд “Байерн” (Мюнхен). На 2.11.1977г. срещата между “Марек” и “баварците” се играе отново в Дупница. Стадионът е пълен – 35 хиляди фенове са на позициите си. Запалянковците са накачени дори по дървета,за да гледат този мач. В България “Марек” печели с 2:0. Въпреки победата, “Марек” не се класира, защото при гостуването им губях с 3:0 в Мюнхен. Все пак това остава един от огромните български успехи в Европа и до ден днешен!

Кадаър от двубоя с “Байерн” в Дупница

Повече за успехите на отборите извън столицата, които са се състезавали в турнира за Купата на УЕФА, можете да прочетете в нашия материал по темата:

През сезон 1977/78 в КНК, “Марек” посреща великия Сър Алекс Фъргюсън, който е в началото на своята кариера, начело на шотландския “Абърдийн”. Марек печели този мач с 3:2 след много вълнение и обрати на терена. Публиката наброява 40 хиляди души. Срещата се превръща в един празник за българския футбол. За жалост, “Марек” не продължава към следващия кръг след загуба като гост в Шотландия. 

Каква е историята на провинционалните ни отбори в КНК? Можете да разберете от материала на “Ритнитопъ” и по тази тема:

Дори сега “Марек” да се намира във Втория ешелон на българския футбол, отборът все още е от най-великите клубове по българските ширини.

Въпреки величието на клуба от Дупница, стадионът не се намира в добро състояние. През 2012г. общината поставя 2100 седалки с цветовете на “Марек”. През 2014г. са поставени още седалки след завръщането на “Марек” в Първа лига

Таблото обаче e старо, несъответстващо с времето си. За някои може да звучи забавно и смешно, но всъщно е трагично – за да се смени резултатът на даден мач е нужно човек да се качи по стълбата зад таблото и да го смени собственоръчно. Базата е занемарена. Тренировъчният стадион е в окаяно състояние.  Лъч светлина за дупничани е, че през 2021г. са подновени счупените седалки, пребоядисана е фасадата ,залата за пресконференции е леко стегната и е оборудван фитнес център. Клубът се опитва да поддържа стадиона въпреки трудностите

Ето как изглежда таблото на стадион “Бончук”

По-подробно описание на случващото се със стадион “Бончук”, можете да чуете във видеото на нашите приятели от FootballStorycast:

Мнението на “Ритнитопъ”: В България проблемът със стадионите е познат на всички. Важно е да ги подобряваме, за да вдигнем нивото на любимия ни спорт. Стадион “Бончук” заслужава да бъде реновиран и да бъде съвременен и конкуриращ се с европейските стадиони. Ако не заради цялостното ниво на футбола, то само заради паметните мигове. Надяваме се в бъдеще БФС и държавата да обърнат повече внимание на паметните и важни за футболната ни история стадиони и те да придобият европейски вид, за да се отворят повече врати за развитие на нашите кадри.

Източници:
(1) Легенди за европодвизите на отборите от провинцията: Марек Дупница. (2021, February 25). OtZasada. https://otzasada.com/legendi-za-evropodvizite-na-otborite-ot-provintsiyata-marek-dupnitsa
(2) Стадион Бончук в ремонт СНИМКИ. (2014, July 11). Всичко За Дупница, Новини, Коментари, Анализи, Спорт, Страна, Свят, Обяви, Видео. https://zadupnitsa.com/stadion-bonchuk-v-remont-snimki/

One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *