Стадион Хасково. Поредното забравено спортно съоражение.
Градският стадион “Хасково” е открит през далечната 1961-ва година. Намира се в тамошния парк “Ямача”. Строежът продължава 3 години, а 2 от тях преминават в разрушаване на скали, за да се построи. Откриването му е било празник за града. В миналото е носил името “Димитър Канев”. Капацитетът е 9000 места. Футболът тук е бил много обичан. Градът е донесъл много радост за българския спорт. Тук са родени Григор Димитров и треньорът на “Левски” (София) Станимир Стоилов.
В момента стадионът се използва от “Саяна Хасково”, ОФК “Хасково” и “Хасково 1957”. Много често националният ни отбор е правил подготовки тук.

Най-посещаваният мач е този между “Хасково” и ЦСКА през 1978-а година, на 23 септември. Присъствали са 45 000 души, но на доста места има спорове за точния брой зрители. Домакините повеждат в 30-ата минута с гол на Михалков. За гостите Марков изравнява, а в 85-ата минута Христов удвоява. Интересно е, че топката е избита от голлинията, но голът бива зачетен. Местната публика напада буса на “червените” и той бива потрошен. Мачът завършва 1:2 за столичани.

Този мач ще се помни и от феновете на “Левски”, защото от този мач излиза една от известните им песни“… А до Хасково с рейс, а на връщане пеша…” . Доста от тях са се качили по дърветата и покрива на съблекалнята. През 1982-ра година “Хасково” играе срещу “Черно море” пред 30 000 души. Мачът завършва 2:2.
Тук е изигран приятелски мач между България и Португалия, който завършва 1:0 за българските лъвове. Този стадион е бил дом на много международни турнири и Балканското младежко първенство през 1992 година. Последният голям турнир, кокто се играе тук е “Малък Сечко”.

За времето си, стадионът е бил бижу. Първият голям ремонт на стадиона е направен през далечната 1978-а година. Капацитетът се увеличава от 10 000 на 18 000 седящи места. През октомври, 1991 година се решава стадионът да се преименува на “Хасково”.

През сезон 2014/2015 се извършва солиден ремонт заради завръщането на “Хасково” в първия ешелон на българския футбол. В лошо състояние е базата на стадиона. През последните години са ремонтирани тревното покритие и лекоатлетическата писта около него.
Можете да разгледате и другите ни материали по темата “стадионите на България”:
Ако искате да чуете още за стадион Хасково, можете да го направите в канала на нашите приятели от FootballStorycast:
[…] Стадионите на България: Стадион Хасково Стадионите на България: Стадион “Юрий Гагарин” […]
[…] Стадионите на България: Стадион Хасково Стадионите на България: Стадион “Юрий Гагарин” […]