Mатериалът цели да покаже десетте най-посещавани мача за всички времена на националния отбор по футбол на България!
Ще започнем изреждането на десетте най-посещавани футболни срещи, в които България е участвала отзад напред. Дори и последен в днешната статистика, този мач се нарежда в челните места по важност за националния отбор по футбол на България! Става дума за полуфинала между Италия и България, играл се на 13-и юли 1994-а година на “Giants Stadium” (днес MetLife Stadium) в Ийст Ръдърфорд, Ню Джърси, САЩ.

Срещата е наблюдавана от 74 110 зрители, но за жалост “лъвовете” губят този мач след два гола на Роберто Баджо (20′, 25′) през първото полувреме. В края на полувремето Стоичков връща едно попадение от бялата точка. До ден днешен има дискусии около съдийските решения в този мач. Въпреки всичко националите ни успяват да запишат имената си със златни букви във футболната история!
Представете си само. Това бе номер 10 в класацията. Какво ли предстои? Ще ви кажем веднага. Срещата между отборите на Германия и България. Знаем, че веднага в главите ви излизат головете на Стоичков и Лечков, но не става дума за този мач! Деветият най-посещавам мач на България е наблюдаван от 75 841 зрители и се изиграва година след българската победа над германците. Домакин на срещата е Германия, а стадионът – Олимпийският стадион в Берлин!

Двубоят е европейска квалификация за европейското първенство през 1996-а година. Това е втората среща в групата срещу Германия, изиграла се на 15-и ноември 1995-а година. Разменяме си по една домакинска победа с невероятния германски отбор. През юни същата година успяваме да спечелим инфарктен мач с 3:2 на стадион “Васил Левски”, а през ноември губим с 3:1, въпреки първия гол на Стоичков в мача.
Идва ред за мач номер 8, що се отнася до посещаемост. Трябва да отбележим, че има спор за това място, тъй като и следващият мач има абсолютно същата посещаемост – точно 80 000 зрители. Започваме с по-маловажния за българската футболна история, този с Аржентина, играл се на 25-и април 1979-а година. Maчът се изграе на стадиона на Ривър Плейт в Буенос Айрес.

Приятелската среща между двете държави завършва 2:1 в полза на “гаучосите”. По това време тимът с Диего Марадона в редиците си е действащият световен шампион. Въпреки това мачът с България се оказва изключително тежък. В третата минута на срещата Аржентина повежда, но само седем минути по-късно Христо Бонев изравнява резултата. Дузпа в 60-атата минута решава приятелската среща в полза на “гаучосите”. Реализира я Даниел Пасарела.
Също с посещаемост от 80 000 човека, на седмо място се нарежда двубоят между Англия и България, изиграл се на 11-и декември 1968-а година. България отново се изправя срещу действащ световен шампион и то на негов терен. Въпреки това смелите “лъвове”, водени от голмайстора в срещата Георги Аспарухов – Гунди, успяват да си тръгнат с “хикс” от един от най-великите футболни стадиони – Уембли!
Именно на стария Уембли през същата 1968-а година, Манчестър Юнайтед успява да вдигне първата си голяма купа, тази от турнира КЕШ (Купа на европейските шампиони). Днес турнирът се нарича Шампионска лига.

Номер 6 в класацията ни завръща в САЩ 94′ с двубоя, изиграл се на 16-и юли 1994-а година в Лос Анджелис, на стадион “Rose Bowl” между съставите на Швеция и България. Срещата има немалък залог – третото място на световното първенство в САЩ. Посещаемостта е 83 716 души!

За наша зла участ, този мач завършва 4:0 в полза на шведите, след голове на Бролин, Милд, Ларсон и Андерсон. До ден днешен мачовете с Швеция са изключително тежки за националния ни отбор. Трябва обаче да отбележим, че най-после успяхме да ги победим и то на стадион “Васил Левски” с 3:2 след попадения на Манолев, Костадинов и Чочев през 2017-а година!
Влизайки в топ 5, откриваме отново отбора на Италия. Петият най-посещаван мач в историята на националния ни отбор е наблюдаван от 90 000 души и се играе на стадион “Свети Пауло” в Наполи (днес Диего Армандо Марадона) на 20-и април 1968-а година.

Тази среща е от изключително значение и за двата отбора, защото се води 1/4-финал в европейското първенство през 1968-а година. Към онзи момент само полуфиналистите се отчитат като участници на първенството, но двубоят между Италия и България буквално е мач-реванш от 1/4-финалите. В първия двубой “лъвовете” печелят с 3:2 на стадион “Васил Левски”, но за жалост в реванша губим с 2:0 и по този начин не се класираме на 1/2-финалите на европейското.
Иииии с посещаемост от 96 000 души, игралият се на “Azteka Stadium” мач от световното през 1986-а година противопоставя отборите на България и…? Италия. Отново “скуадра-адзура” е полезрението ни. Този път обаче мачът завършва наравно.

Срещата е двубой от груповата фаза на световното първенство в Мексико през 1986-а година. След гол през първото полувреме на Алесандро Алтобели Италия повежда в резултата, но Наско Сираков изравнява след асистенция на Ради Здравков само пет минути преди последния съдийски сигнал!
Бронзовите медали ще бъдат връчени на нашите съседи от Румъния, с които на 9-и октомври 1955-а година отборите на Румъния и България събират цели 100 000 души на стадион “Lia-Manoliu” в Букурещ. Стадионът не се ползва от 2008-а година насам. Настоящият национален стадион на Румъния е “Арена Национал”, която събира около 55 хиляди души.

Тази среща слага край на румънската серия от четири поредни победи срещу България, завръшвайки 1:1 след голове на Костича Тома през първото полувреме и на Йордан Йосифов през второто. Именно в Румъния националният ни отбор играе голям брой от своите срещи. Повече по тази тема можете да прочетете в нашия материал:
Второто място в тази класация отново ни връща на световното в Мексико през 1986-а година и стадион “Ацтека” в Мексико Сити. Освен, че зрителите са 114 580 души, което дори не можем да си представим, българският национален отбор се изправя срещу отбора-домакин – Мексико!
В тази среща мексиканците ни побеждават с 2:0, но попадението на Мануел Негрете е истински шедьовър. Можете да го видите тук:
Много се радваме, че именно този двубой се нарежда на първо място по посещаемост. На 14-и май 1958-а година стадион “Маракана” в Рио приема 140 000 души по време на приятелския двубой между Бразилия и България!

Toзи мач завършва с критичното 4:0 в полза на Бразилия. Само 4 дни по-късно се изправяме отново срещу бразилците, но този път успяваме поне да се опълчим.
Към онзи момент в състава на Бразилия се подвизава един от най-великите за всички времена – Пеле! Именно магьосникът от Трес Корасойнс успява да отбележи победните попадения. През първото полувреме двата състава си разменят по едно попадение, дело на Пепе за Бразили и на Тодор Диев за България. През второто полувреме Пеле е над всички и отбелязва на два пъти, правейки крайния резултат 3:1 в полза на шампионския състав на Бразилия.
Мнението на “Ритнитопъ”: Не е случайно, че последният толкова посещаван мач на българския национален отбор по футбол се изиграва през 1995-а година. За жалост през новия век българските успехи на футболната сцена не са изобщо впечатляващи.
Намаляването капацитета на стадионите е друга тема. Разбира се, че не очакваме 114 000 души отново. Очакваме пълен стадион “Васил Левски”. За да се случи това, трябва да станем свидетели и на футболно майсторство. Такова в момента липсва.
Източници:
(1) Most attended international football matches of Bulgaria as of 2022. (2022, March 14). Statista. https://www.statista.com/statistics/974655/matches-with-highest-attendance-all-time-national-football-team-bulgaria/
[…] Най-посещаваните мачове на българския национален отбо… […]