Имаме ли наистина право да се сърдим на младите ни футболисти за неуспеха им след определена възраст?
Къде и защо изостават младите футболисти от връстниците си в Западна Европа? Имат ли наистина вина, че не успяват да се наложат дори в родното първенство? Ще погледнем през погледа на младия български футболист. Или поне ще се опитаме. Какво наистина не му достига, за да се развие и да достигне до високо европейско ниво?
Да започнем с това как се изгражда един млад футболист. Смятаме, че за да се развива един млад футболист е необходимо да му бъдат предоставени условия. За нас условия не означава просто да имаш тренировъчно игрище, топка и екип…За нас условия са това, детето да попадне на качествен специалист, който да знае как да развива слабите и силните страни в него.
Необходимо е треньорите да получават качествено образование, да работят в спокойна среда без очаквания за задължителни успехи и да имат пълната подкрепа на своите шефове. Ако погледнем големите първенства в Европа, ще открием нещо много важно. Големите отбори и по-точно юношеските им формации до 14-15-16 години почти винаги ползват играчи, които са с година или две по-млади от набора, за когото играят.
Този начин на работа в младежките формации често пъти не води до отличия в тези “гарнитури”, но почти винаги води до добри резултати в мъжкия отбор в последствие. Това се получава благодарение на привикването да тренираш с по-възрастни, да играеш срещу по-големи и здрави момчет. Иначе казано да трупаш опит и самочувствие. Също така напрежение от постигането на задължителни резултати не е налице!

Разбира се, това е само една подробност, но доста интересна и за това я споменаваме. Огромната разлика идва от едно друго място – тренировъчните бази. Под тренировъчни бази се има предвид цялостната инфраструктура. Освен самите терени, тя включва и столова за хранене, стая за почивка, масажи, стая за тактическа подготовка и други.
Нека вземем за пример столовата. Готвачите приготвят разнообразна храна и се грижат за младите футболисти. Това е ключово, тъй като в последните повече от десет години кухнята се оказа основно средство за развитие на мускулатурата на футболистите. Дори и на вече развитите професионални играчи. Освен това, когато имате 40-50 минути всеки ден, за да се храните заедно със съотборници и треньори, близостта е неизбежна. Изгражда се връзката или иначе казано – химията в отбора. В голяма част от отборите в Западна Европа работят нутриционисти, които са основни фигури за изготвяне плана на хранене в мъжките и младежките формации на дадения клуб.

Необходимо е да се отделя повече време на децата и да се наблегне върху детайли, които са изключително важни. Трябва да бъдат изчистени най-базовите умения, като пас, шут, центриране, правилно заставане…Това е малка, но ключова част от футбола. Не може да очакваме и да имаме изисквания към хора, които не са наясно с “А и Б”-то на играта.
Много хора казват, че проблемът на нашите таланти бил в дисциплината, че дискотеките и нощният живот повече ги влече. За нас лично това е проблем, но далеч не е основният, защото за да се стигне дотам някъде по пътя нещо е счупено.
В Западна Европа също е пълно с примери на големи футболисти, които не се славят с добра дисциплина извън терена, но стане ли въпрос за действия на него винаги се представят на ниво. Но това се дължи на дългогодишни правилни тренировки, които изграждат истинския професионализъм у тези момчета. Футболните основи са налице. Има страхотни млади момчета в българските школи, които разполагат с огромен хъс и желание. Трябва обаче да бъде работено с тях, за да не ги изпускаме! Така както изпуснахме миналите поколения.
Мнението на “Ритнитопъ”: Крайно време е да се създадат условия на европейско ниво и за нашите млади таланти. Както клубовете, така и държавата трябва да дава повече за футбола и да направи така, че отново България да има своето “златно” поколение. Нека се премине най-после към дела…Ще отнеме време, но започнем ли да градим, отново ще имаме повод за гордост. Може да сме една малка страна за света, но сме страна пълна с кадърни хора и това не са само празни приказки. Имаме достатъчно примери за прекрасни спортисти, развили се не благодарение на, а въпреки условията!
Източници:
(1) (2022, May 6). Manchester City Soccer Academy USA. https://www.mcsa-usa.com/
(2) How do football players eat to have sufficient nutrients for training? (Part 2). (2020, September 2). maximumbootcamp.com | My blog. https://maximumbootcamp.com/how-do-football-players-eat-to-have-sufficient-nutrients-for-training-part-2/
[…] Прочетете още от нашите материали тук: […]