Press "Enter" to skip to content

Когато българин беше голмайстор на най-оспорваното първенство.

Ще се върнем 20 години назад, за да видим как едно момче от Добрич покори Англия.

Какво е общото между сърбинa Александър Митрович и българинa Светослав Тодоров? Освен, че и двамата са нападатели и двамата са били голмайстори на смятаното за най-оспорвано първенство в света, а именно – английската втора дивизия (Чемпиъншип).

Светослав Тодорв с екипа на ”Портсмут”

Едно стъпало по-надолу от лъскавите си колеги от Висшата лига, второто ниво на футбола в Англия предлага непредсказуемост, страст в чист вид, пълни стадиони и изравнени сили между всички 22 отбора. Това в комбинация с невероятната сума пари очакваща трите отбора получили промоция за по-горния ешелон пълноправно подпечатва реномето на лигата като най-оспорваното първенство в света.

Да бъдеш голмайстор на тази дивизия е нещо много престижно, което ти отваря широко вратите към големите отбори и футбола от световна класа. Само преди месец с невероятните 42 гола приза за топ стрелец отиде при Александър Митрович (Фулъм).

Александър Митрович празнува след гол за ”Фулъм”

В не толкова далечното минало обаче ние можеше да се похвалим, че българин беше носителят на този трофей – Светослав Тодоров. През сезон 2002/03  роденият в Добрич нападател вкарва впечатляващите за това време 26 гола, за да помогне на своя ”Портсмут” да се завърне в така бленуваната Висша Лига за първи път от 15 години.

‘‘Помпи‘‘ завършва сезона на първо място с 98 точки на цели 6 пред втория Лестър. Тодоров се превръща в любимец на феновете, благодарение на хищническия си инстинкт в наказателното поле като само един от головете му е извън линията след която всеки фаул е дузпа. Показатели на истински таран характерен за играта по това време.

Тодоров ликува след попадение.

Тоди както е наричан от феновете е роден на 30 август 1978г. в град Добрич. Юноша е на Добруджа където баща му е треньор по футбол. Следващите няколко години от кариерата му преминават между Добрич и София където е харесан от скаутите на ЦСКА. На 19-годишна възраст облича оранжевата фланелка на ‘‘Литекс‘‘ (Ловеч) и започва да демонстрира голмайсторския си нюх по българските терени. Бързо става хит в първенството и е повикан в националния отбор и взима участие в квалификациите за Мондиала във Франция през 1998г.

И до ден днешен остава единственият българин трансфериран от ‘‘А‘‘ група директно във Висшата Лига на Англия. Това става през 2001г., когато подписва с лондонския ‘‘Уест Хем‘‘ за сумата от 500 000 паунда. Мениджър на ‘‘чуковете‘‘ по това време е не кой да е, а чичото на Франк Лампард – Хари Реднап. Известен с усета си за таланти англичанинът дава красноречив отговор когато е запитан за трансфера  – ‘‘Това момче има един проблем! Вкарва много голове!‘‘

Хари Реднап, давайки тактически указания.

За жалост нещата не потръгват за добричлията, като той бележи само 2 гола в 16 мача и след едва един сезон е принуден да напусне в посока ‘‘Портсмут‘‘ заедно с мениджъра Реднап. Тук лишен от напрежението и натиска на медиите Тодоров разкрива истинския си потенциал. Открива головата си сметката при победата на ‘‘Уотфорд‘‘ с 3:0 и повече не поглежда назад.

Тодоров реализира 26 точни изстрела включително хеттрик при победата над ‘‘Брадфорд‘‘ с 5:0. Повечето му попадения биват реализирани само с по едно докосване на топката което говори красноречиво за голмайсторския му талант. Промоцията за най-висшият ешелон е подпечатана с домакинска победа над ‘‘Бърнли‘‘ с 1:0. Попадението е отбелязано от Тодоров разбира се, като след него добричлията  куфее заедно с феновете на препълнения ‘‘Фратън Парк‘‘.

През следващия сезон се очаква с приповдигнато настроение както от феновете на ‘‘помпи‘‘ готови да вкусят за първи път от 15 години футбол на високо ниво, така и от самия Тодоров показал, че заслужава мястото си при големите. За жалост добричлията контузва коляното си в началото на сезона и след това така и не успява да се завърне на пълни обороти в английския футбол като в следващите няколко години има епизодични роли при няколкото си опита за завръщане.

През 2015г. Тодоров с единодушие е приет в залата на славата на ‘‘Портсмут‘‘ и името му е известно и до ден днешен по трибуните на ‘‘Фратън Парк‘‘.

Мнението на ”Ритнитопъ”: Историята на Светослав Тодоров и сравнението с Александър Митрович е показателно за управлението на футбола ни в последните 20 години. В началото на века имахме играчи на ключови позиции и места в Европа на почти всеки пост. Сега те са заети от нашите балкански съседи (сърби, северномакедонци, хървати).

Трябва много добре да се запитаме защо това е така и с какво сме по-малко ние от балканските ни събратя, че трябва да се задоволяваме със слаба игра, порутени и празни стадиони и футболна култура пропагандираща липса на всякаква страст и желание. Нужна е промяна!

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *