Press "Enter" to skip to content

Времената, в които отбор и фенове бяха едно.

Ще си припомним как ЦСКА сломи немската машина в началото на века. Мачът ЦСКА – Байер Леверкузен!

В следващите редове ще завъртим колелото на времето и ще се върнем 17 години назад, за да проследим началната фаза на европохода на един от нашите столични грандове – ЦСКА. Ще претърсим прашасалите чекмеджета на футболната ни история и ще намерим един колектив пълен със страст, битка, себераздаване и истинска,неподправена фенска любов. Ще видим нещо позабравено в българския футбол в наши дни – истинска симбиоза между отбор и фенове.

Отборът на ЦСКА преди началото на срещата с ”Ливърпул”

Сезон 2005/06 започва рано-рано за отбора на ЦСКА, още с пресявките на ‘‘Турнира на богатите‘‘ – Шампионската Лига.  Още в края на юли момчетата на старши-треньора Миодраг Йешич рутинно взимат скалпа на шампиона на Албания ‘‘Динамо‘‘ (Тирана) след две победи с по 2:0.

В следващата фаза, на прага на същинската част на надпреварата, обаче летвата е поставена твърде високо. Съперник е актуалният носител на трофея, отборът на Ливърпул. След загуба 3:1 в София, “армейците” почти извършват немислимото и побеждават с 1:0 на митичния ‘‘Анфийлд‘‘, но това не е достатъчно за нещо различно от почетно отпадане

Валентин Илиев и Мурад Хидиуед празнуват гола на първия при победата на ЦСКА с 1:0 на ”Анфийлд”

Регламентът на управляващото тяло на европейската централа ‘‘УЕФА‘‘ е такъв, че ‘‘червените‘‘ получават шанс да играят в първия кръг на втория по сила тогава клубен турнира на континента –‘‘Купата на УЕФА‘‘.

Залогът е голям – влизане в новосформираната групова фаза на турнира.  Задачата не е лека – съперник е отборът на ‘‘Байер‘‘ (Леверкузен). Спонсориран от едноименния фармацевтичен гигант, отборът от 160 000-ния град е фактор в немския футбол в последните 6-7 години, като дори играе финал в Шампионската Лига преди 4 сезона.

В състава му личат имена като тези на германските национали – вратарят Ханс-Йорг Бут, защитниците Йенс Новотни и Клеменс Фритц , халфовете Карстен Рамелов, Бернд Шнайдер + младокът Симон Ролфес.

Също така имаме бразилецът и световен шампион от Мондиала през 2002г. – левият бек Роке Жуниор. В предни позиции е головата машина от Украйна Андрей Воронин, а черешката на тортата на върха на атаката е самият Димитър Бербатов, преминал с директен трансфер от ЦСКА преди 4 години.

Димитър Бебатов с фланелката на ”Байер” (Леверкузен)

Препятствието никак не е лесно, като ЦСКА е твърд аутсайдер според букмейкърите, въпреки геройствата на ‘‘Анфийлд‘‘ само няколко седмици по-рано. По това време ‘‘армейците‘‘ имат много добра трансферна политика като чужденци не се купуват ‘‘на килограм‘‘, както в момента.

Скаутската мрежа работи безотказано и е изграден боеспособен отбор около силното ядро български играчи. Футболистите родени извън страната добавят невероятно качество. На вратата е сърбинът Деян Максич, започнал сезона като резерва, но извоювал титулярното си място със силните си изяви срещу ‘‘Ливърпул‘‘.

В центъра на отбраната е Валентин Илиев – син на легендата на ‘‘червените‘‘ Илия Вълов. До него коли и беси снажният сенегалец Ибрахима Гай, а по фланговете на отбраната действат словакът Радослав Забавник и  Йордан Тодоров.

Ибрахима Гай, взимайки топката от краката на Гонзо

В халфовата линия е пълно с родни техничари в лицето на нисичките Христо Янев и Емил Гъргоров . Двамата не се отличават с физика или висок ръст, но пък имат богат набор от умения с топката и винаги могат да ‘‘извадят нещо от шапката‘‘.

Пред тях действат атакуващият халф Мурад Хидиуед и дългокосият Велизар Димитров. На върха на атаката пък е любимецът на Сектор Г – бургазлията Стойко Сакалиев. В групата на отбора са още румънският национал Еуген Трика, неуморният бразилски защитник Тиаго Силва, както и младият Иван Иванов. Друг коз в ръкава на Йешич е котдивоарецът Гийом Да Заади подвизаващ се в предни позиции

Велизар Димитров, Христо Янев и Тошко Янчев

Първата среща на 15-ти септември 2005г. се играе в Германия. ‘‘Аспирините‘‘ определено подценяват ЦСКА и изиграват изключително слабо първо полувреме. Още в 15-тата минута бразилецът Атирсон подценява една топка от дясно на вратата на домакините и бива прехвърлен. Кълбото се озовава в краката на Йордан Тодоров, който не се бави въобще напредва 10-тина метра и с кинжален удар праща топката в мрежата – 1:0!

Минути по-късно Велизар Димитров, Емил Гъргоров и Мурад Хидиуед изпълняват триково пряк свободен удар на около 25-30 метра от вратата на немците завършил с удар на последния минал на сантиметри от дясната греда. След още 5 минути топката отново се озовава в мрежата на германците от крака на Емил Гъргоров завършил прекрасна контраатака на ЦСКА, но за жалост попадението е отменено заради засада. През второто полувреме играчите на ‘‘Байер‘‘ си връщат инициативата, но атаките им са хаотични като с няколко пропуска се отчитат Димитър Бербатов и Андрей Воронин. Срещата завършва при непроменен резултат и ‘‘армейците‘‘ се прибират към София с надежден аванс за реванша.

Двубоят се играе на 29-ри септември, две седмица по-късно след първата среща и съвсем спокойно може да бъде обявен за един от най-силните европейски мачове на ЦСКА през новия век. Стадион ‘‘Българска Армия‘‘ в сърцето на Борисовата градина е препълнен.

22 000 зрители заемат местата си по трибуните. Хореографията е смайваща като червеното море от хора прави атмосферата тежка за гостуващия тим и приповдигната за домакините. Факли са запалени още в началото на срещата, а скандиранията повдигащи духа на червените играчи са нещо което съпровожда целия двубой. ‘‘Армейците‘‘ излизат отново в резервния си черен екип донесъл им късмет в предните два европейски мача с ‘‘Ливърпул‘‘ и гостуването на ‘‘Байер‘‘ (1:0 ; 1:0 ). Мачът е от тези, който могат да бъдат определени като ‘‘спиращи дъха‘‘. И двата отбора практикуват отворен атакуващ футбол като опасните положения се редуват и пред двете врати.

Отборът на ЦСКА преди победата над ”Байер” (Леверкузен) в София.

Първата ситуация е за ‘‘аспирините‘‘ в 9-тата минута. Андрей Воронин се възползва от грешка в българската отбрана и се озовава очи в очи с Деян Максич от дясно на вратата на ‘‘червените‘‘, но ударът му е неточен. Само 5 минути по-късно след заучено положение от корнер Христо Янев вместо да центрира към купа от играчи в наказателното поле, хитро изпраща топката по земята към Йордан Тодоров на границата на пеналтерията, но неговият удар минава над вратата. В

23-тата минута Тиаго Силва фаулира Димитър Бербатов точно през наказателното поле на ЦСКА. Статичното положение е изпълнено от Атирсон, който за радост на червените привърженици уцелва напречната греда. В 27-та минута действията вече са пред вратата на немците и след мълниеносна контраатака Йордан Тодоров навлиза отдясно на вратата и центрира в наказателното поле където ударът на Радослав Забавник с глава минава само на сантиметри от вратата пазена от Ханс-Йорг Бут. Целият стадион настръхва, но гол все още няма.

В 37-та минута след многоходова комбинация на немците Димитър Бербатов е изведен сам срещу Деян Максич, но роденият в Благоевград нападател се засуетява и си повежда дълго топката и в крайна сметка не успява да отправи хубав удар. Топката се отбива от тялото на Максич и отива на крака на Атирсон, който стреля мигновено, но топката излиза в аут. Червените фенове могат да си отдъхнат. Първата част завършва при резултат 0:0.

Второто полувреме започва както завършва и първото. Димитър Бербатов отново не успява да преодолее Деян Максич от удобна позиция. В 61-та минута ‘‘армейците‘‘ отговарят като Йордан Тодоров извежда Велизар Димитров сам срещу Ханс-Йорг Бут, но дългокосият нападател праща топката в напречната греда. Минута по-късно действията вече са в другия край на терена и Валентин Илиев трябва да чисти топката само на сантиметри от опразнената врата на ЦСКА.

Така стигаме до 65-тата минута когато Христо Янев е фаулиран от ляво на вратата на ‘‘Байер‘‘. Потърпевшият изпълнява прекия свободен удар и с невероятна прецизност изпраща топката в малкото наказателно поле на ‘‘аспирините‘‘ където най-съобразителен се оказва мароканецът Мурад Хидиуед и с удар с глава праща топката в мрежата. 1:0 за ЦСКА! Стадионът се тресе, а Хидуед и съотборниците му празнуват попадението с феновете в Сектор Г.

Мурад Хидиуед бележи за 1:0.

Остават само 25 минути до края, а немците се нуждаят от две попадения, което ги обезверява. До края ‘‘червените‘‘ играят пресметливо и не дават шанс на германците за нещо повече. Мачът завършва при резултат 1:0 и ЦСКА влиза през парадния вход в груповата фаза на турнира. Факлите на победата са запалени, а празненствата в столицата продължават до ранни зори.

Мнението на ”Ритнитопъ”: За жалост след 2010г. не сме ставали свидетели на подобни паметни мачове и причините затова са много. Много е важно да бъдем с повишено внимание към проблемните зони на българския футбол, за да можем да направим нужните промени и отново да изведем клубния ни футбол до мястото което реално заслужава.