Press "Enter" to skip to content

Да играеш сложен футбол в слабо първенство

Валентич привнесе своите революционни методи, но на играчите им е нужно време

Сигурно е много трудно да си чуждестранен треньор в България. Големият проблем е, когато се опиташ да предадеш философията си на местните футболисти и дали те могат да разберат точно какво се изисква от тях на терена. Нашите играчи в последните 7-8 години не играят в големите европейски първенства, не че просто нямат късмет – не са подготвени физически и нямат достатъчно качества с топка в краката. Но още по-лошото е, че това не е най-страшното, а има едно нещо, което наистина липсва в подготовката на младите ни таланти и то е тактическата грамотност.

При идването си в „Ботев”, Азрудин Валентич е наясно с нивото на отбора и на първенството и има ясен план как да процедира, за да постигне желаните резултати. Неслучайно новият собственик на клуба посочи за точния човек за прогреса на клуба – именно босненският специалист. Пристига много подготвен и взискателен тактик начело на „канарчетата”, който обаче се сблъсква с казуса „да играеш сложен футбол в слабо първенство”.

Треньорската кариера на Валентич

Като помощник на известния бивш шведски защитник Олоф Мелберг

Босненският специалист натрупва своя опит като треньор в Швеция. Интересен момент от кариерата му е, когато за два сезона е помощник-треньор на известния бивш шведски национал от близкото минало Олоф Мелберг. В колаборация с бившия защитник на Астън Вила и Ювентус, Валентич класира един непретенциозен тим в елитната дивизия на шведския футбол и по този начин привлича погледите върху себе си.

Следващият пристан на Валентич е друга скандинавска страна – Дания. Там води непопулярния тим на Фремад Амагер във второто ниво на датския футбол. Отборът играе стабилно и е обикновено в топ 6 на първенството, борейки се за промоция. Точно насред своята силна кампания той получава примамливата оферта от амбициозния нов собственик на „Ботев” Антон Зингаревич.

На представянето си като треньор на “Ботев”

Както гласи крилатата фраза – босненецът получава „твърде добра оферта, за да бъде отказана”. За да постигне своите цели, на треньора ще бъдат дадени разумни средства, с които да сглоби състава, който да отговаря на критериите му. Валентич следва строга тактическа постройка, базирана на безпрецедентна дисциплина и бързо превключване от защита в атака и обратно. По всичко личи, че нови времена очакват „Ботев”.

Тактика, която не е за хора със слаби сърца

Ето тук идва най-интересната част. Футболът на Валентич е революционен, реактивен, не винаги привлекателен, но много прагматичен. Няма да забравя първият мач на Валентич, който наблюдавах и никога не бях виждал подобно нещо. При аут за „Ботев” влизаше в наказателното поле на равнището на „вратарското поле” и поемаха топката от вратаря, бековете бяха хванали тъчлинията и очакваха пас, а защитникът с топка в крака просто чакаше противниковите нападатели да го атакуват, за да подаде топката към тъча.

Гениално! По този начин противниковите нападатели се хвърлиха да спечелят топката и оставиха огромно пространство между тях и халфовата линия, а полузащитниците тръгнаха да покриват тази празнина и оставиха по-голяма празнина зад гърба си. След като бекът получи топката, той видя пресата на опонента и даде пас зад гърба на полузащитата на тръгващото в дълбочина крило.

По този начин с един 40-метров пас „Ботев” достигна до ситуация четирима на трима, което си беше чиста контраатака, само десетина-петнайсет секунди, след изпълнението на аут. Това се оказва една опасна игра, защото топката прелита няколко пъти между защитниците, току пред вратата, за да се стигне впоследствие до дълъг и прецизен пас.

Заслужено поздравява голяма звезда на отбора Тодор Неделев

Уловката е, че за да направиш подобно изпълнение трябва да имаш много добри разиграващи централни защитници и бекове, бързи крила и разбира се, да си го тренирал няколко стотин пъти на тренировка.

Замислете се колко футболисти от българското първенство са способни на подобно нещо. И то говорим за защитници. Дефанзивният халф (в лицето на Дилън Мертенс) трябва да е много силен физически, влизащ в поне 20 чисти единоборства на мач и с много добър поглед на играта в наситената централна линия.

Високата цена, която впослдствие се наложи Валентич да плати е, че имаше само 11 играчи, които могат пълноценно да изпълняват тактическите му инструкции. Доказателство за това е мачът на „Ботев” от края на миналия сезон, когато „канарчетата” победиха „Черно море” в един от последните си мачове у дома.

Вече в 70-ата минута половината отбор беше изморен от пресата и бързия футбол, който треньорът изисква, а Валентич направи тройна смяна чак в 92-ата минута на мача. Гениално е да разглеждаш отбора като един организъм, който ако промениш нещо може да загуби своята хармоничност и цялост. Това се случваше само в първите мачове на специалиста, след лятната селекция, треньорът се сдоби с една идея по-конкурентен състав.

Кошмарното начало на сезона

Краят на кампанията 2021-2022 завърши почти триумфално с бронзовите медали, а началото на настоящият сезон започна с 3 загуби срещу “Хебър”, „Ботев” (Враца) и “Арда”. Тежък момент за „жълто-черните” фенове, за които е важно да видят, че отборът играе и се раздава, а освен лошите резултати и играта на терена не блести. Точно това е нещото, което кара част от феновете вече да губят търпение и даже на последния мач срещу Арда се чуха и възгласи за оставка на треньора.

Истината е, че две са основните причини за лошия старт на отбора – крещящото отсъствие на ествествения лидер в средата на терена Тодор Неделев и липсата на качествен централен нападател, който да реализира създадените положения. „Ботев” създава положения, но не може да ги завърши, играе стабилно в игрова обстановка, но допуска елементарни голове от статични положения или наглед безобидни контраатаки.

Големият тест ще бъде на реванша срещу АПОЕЛ в Кипър. Първият мач пловдивчани направиха силно преставяне и оставиха много добри впечатления, най-вече през второто полувреме. Реваншът ще бъде много труден и това ще бъде най-големият тест за Валентич, дали тактиката му ще сработи и дали играчите ще се предадат на напрежението. В момента в отбора е много напечено и дано момчетата покажат мъжество и здрави нерви на мача в Никозия.

Мнението на “Ритнитопъ”: Азрудин Валентич е свежата глътка, от която футболът ни се нуждае. Ако всеки отбор назначи наставник с ясна визия как да изгради състава си и даде шанс на млади играчи, то футболът ни ще тръгне в правилната посока.

За добрите резултати е нужно време и търпение и всеки добър треньор ги заслужава. Нека не забравяме, че през сезон 2004-2005г. „Левски” даде пълен кредит на доверие на Станимир Стоилов, въпреки че в първия си сезон като треньор отпадна още в първия кръг на тогавашната Купа на УЕФА от белгийския Беверен и завърши на второ място след ЦСКА.

Само на следващия сезон Мъри стана шампион и след това влезе в групите на Шампионската лига, а не бяха малко хората, които веднага след първия му сезон му поискаха оставката. Същата далновидност трябва да проявят ръководството и феновете на „Ботев” към Валентич. Защото всеки голям отбор заслужава и голям треньор. Но първо трябва малко да си го изстрада!

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *