Press "Enter" to skip to content

Шоуто на Емил Гъргоров.

Как ЦСКА направи знаменит обрат срещу ‘’Блекбърн Роувърс’’.

Първото десетилетие на 20-и век е изключително плодотворно за българските тимове в Европа. Не само че е прекъснато проклятието роден отбор да не може да влезе в новоизлюпените групови фази на ‘‘Шампионската Лига‘‘ и ‘‘Купата на УЕФА‘‘, но и също така тези постижения са подплатени с добри представяния на зеления терен.

Българският футболен фен има честта да бъде пряк свидетел на двубои изпълнени с драматизъм, себераздаване, красиви голове, спиращо дъха темпо и знаменити обрати. Българските отбори играят като равен с равен с великите сили. Следващата ни история е точно такава като главен герой на шоуто е един от класическите ни футболисти за това време – нисичкият техничар Емил Гъргоров и неговият ЦСКА.

Емил Гъргоров в действие.

През сезон 2002/03 се провежда 32-рото издание на втория по сила клубен турнира в Европа – ‘‘Купата на УЕФА‘‘. След като завършва на 3-о място в първенството и печелейки бронзовите медали, отборът на ЦСКА добива право на участие в турнира.

Поради сравнително ниския коефициент на страната ни към този момент и 28-о място в общата ранглиста на УЕФА, ‘‘армейците‘‘ трябва да стартират участието си от предварителния кръг на надпреварата, заедно с другия ни представител в турнира – отборът на ‘‘Литекс‘‘ (Ловеч). ‘‘Червените‘‘ са сред поставените отбори в тази фаза и теглят не лош съперник в лицето на беларуския ‘‘Динамо‘‘ (Минск).

Стойчо Младенов

След турбулентния предишен сезон, в който на треньорското кормило се изреждат няколко специалисти в червения лагер търсят стабилност и решават да заложат на клубната легенда Стойчо Младенов. С голям опит по терените както като футболист, така и като треньор ‘‘екзекуторът на Ливърпул‘‘ е натоварен със задачата да стегне отбора и да направи пробив в Европа.

Роденият в село Плоски специалист действа умно като прибавя няколко класни чужденци към вече обособеното ядро от български играчи. Привлечени са аржентинецът Маркос Чарас подвизаващ се на левия бек, бразилският нападател Агналдо Перейра, македонският атакуващ полузащитник и национал Артим Шакири, от Португалия идва дясното крило Жоао Пауло Брито, а черешката на тортата е националът на ЮАР – нападателят Макдоналд Муканси.

Стойчо Младенов като футболист с екипа на ЦСКА.

Те са добавени към вече сплотената българска група в лицето на стабилния вратар Стоян Колев, юношата на ‘‘Ботев‘‘ (Враца) – десният бек Георги Антонов, централният защитник Александър Томаш, бързоногият краен бранител Йордан Тодоров, разбивачът в халфовата линия Тодор Янчев и безспорните фаворити на публиката и извор на креативност и магия в отбора – Велизар Димитров, Христо Янев и Емил Гъргоров.

В горещия августовски месец на 2002г. цескарите схрускват ‘‘Динамо‘‘ (Минск) и без проблем продължават напред към следващия кръг. В първия двубой побеждават с 4:1 като гости. С две попадения се отчита Велизар Димитров, а по един гол добавят Макдоналд Муканси и Жоао Паоло Брито. Реваншът на стадион ‘‘Българска Армия‘‘ е спечелен спокойно след победа с 1:0 като автор на попадението е македонският национал Артим Шакири след изпълнение на 11-метров наказателен удар. Общият резултат е 5:1 и ‘‘червените‘‘ продължават заслужено към първия редовен кръг на надпреварата.

Светослав Петров и Георги Антонов в диалог със съдията наобиколени от неколцина играчи на ”Динамо” (Минск) по време на победата с 1:0 в София.

Препятствието в следващата фаза обаче е много по-сериозно – английският ‘‘Блекбърн Роувърс‘‘. Британците се класират за турнира, печелейки ‘‘Купата на Лигата‘‘ в Англия предишния сезон и изглеждат внушително.

Водени от шотландската легенда на ‘‘Ливърпул‘‘ от близкото минало в лицето на страховития Греъм Сунес и разполагащи с бившето острие на ‘‘Манчестър‘‘ (Юнайтед) Анди Коул, закупен за 8 милиона паунда само сезон по-рано, дават сериозна заявка за нещо повече в надпреварата и цялостно надграждане на силното представяне през миналия сезон в Англия.

‘‘Роувърс‘‘ имат още в състава си американския национален вратар Брад Фридъл, атакуващият полузащитник защитаващ цветовете на Ирландия Деймиън Дъф, националът на Турция креативна сила в центъра на терена Тугай Керимоглу плюс друг бивш играч на ‘‘Манчестър‘‘ (Юнайтед) в лицето на Хенинг Берг, който пък от своя страна редовно е викан в отбора на Норвегия. Няма как да забравим и друг футболист играл за ‘‘червените дяволи‘‘ подвизаващ се в отбора, а именно – головата машина от Тринидад и Тобаго Дуайт Уорк.

Препятствието е сериозно и мобилизацията в червения лагер е пълна. Според жребия първата среща трябва да се изиграе на Острова. Не трябва да пропускаме факта, че по онова време все още важи правилото за гол на чужд терен и гостуването в първата среща е прието като нещо положително в българския лагер.

Срещата се играе на 19-и септември 2002г. на домакинското съоръжение на ‘‘Роувърс‘‘ – митичния ‘‘Иууд Парк‘‘, построен през 1882г. и побиращ около 31 000 зрители. В един много нервен двубой изпълнен с единоборства и физическо надлъгване двата отбора поделят точките след равенство 1:1. Първо Велизар Димитров извежда играчите на треньора Стойчо Младенов напред в резултата в 22-рата минута. Само три по-късно италианският нападател Корадо Граби възстановява паритета. До края нито един от двата тима не успява да застраши сериозно вратата на противника като може да се отбележи червения картон на Александър Томаш. Развръзката е оставена за реванша на стадион ‘‘Българска Армия‘‘.

Галин Иванов (ЦСКА) и Дейвид Дън (”Блекбърн”) в спор за топката по време на двубоя на ”Иууд Парк”

Ответният мач в Борисовата градина, в сърцето на София, се играе на 3-и октомври 2002г. и остава завинаги в българския футболен фолклор. На стадион ‘‘Българска Армия‘‘ се стичат 20 000 зрители, като празни места няма с изключение на малък фрагмент от сектор Б използван като буферна зона, защото там са настанени 400-те привърженици идващи от Албиона.

Надъхани от публиката, ‘‘армейците‘‘ започват вдъхновено срещата и обсаждат вратата на Брад Фридъл. До 30-ата минута нещата се развиват предимно в половината на гостите като с пропуски се отчитат Тодор Янчев и Жоао Пауло Брито. Когато всички очакват да падне гол за ЦСКА в 30-ата минута сякаш от нищото отборът на ‘‘Блекбърн‘‘ повежда в резултата, когато юношата на ‘‘Ливърпул‘‘ 25-годишният Дейвид Томпсън овладява на коляно една свалена от съотборник топка и от повече от 30 метра от воле праща кълбото неспасяемо във вратата на Стоян Колев и смълчава трибуните.

След попадението нашите са като попарени и инициативата преминава в ръцете на британците. До края на полувремето резултатът се запазва 0:1, но едва 10 минути след почивката ‘‘армейците‘‘ получават нови две попадения дело на Егил Естенстад и на ирландския национал Деймиън Дъф. Минутата е 57-ма, а нещата в мача изглеждат приключили, защото резултатът е 0:3 и за да се класират напред ‘‘червените‘‘ се нуждаят от чудо и 4-ри безответни попадения.

Деймиън Дъф в действие по време на мач от ”Висшата Лига”

Тук в сила влиза невероятният треньорски нюх на Стойчо Младенов. Врял и кипял в подобни европейски мачове роденият в село Плоски специалист прави две ключови за обрата на събитията смени. В 59-тата минута само 2 след получаването на попаденията Младенов пуска в игра Емил Гъргоров и Агналдо Перейра. И двамата не се отличават с особена физика или височина, но притежават огромен технически потенциал и арсенал от трикове.

Резултатът не закъснява като в 65-ата минута след центриране на Светослав Петров от дясно на вратата на ‘‘Роувърс‘‘ Емил Гъргоров разнищва всякакви закони на физиката и бележи с глава, въпреки че е един от най-ниските играчи не само в наказателното поле, но и на терена със своите 168см.

Само 6 минути по-късно при идентична ситуация голмайсторът Гъргоров центрира отдясно и качва топката на главата на нисичкия Агналдо Перейра и той отново матира Брад Фридъл бележейки на вратата пред сектор Г. 2:3! Остават близо 20 минути до края, а ‘‘армейците‘‘ са отново в играта.

Агналдо Перейра подава топката пред погледа на двама играчи на ”Блекбърн” по време на равенството 3:3 в София.

Подкрепяни горещо от публиката, играчите на ЦСКА се хвърлят в атаки, които в крайна сметка са увенчани с успех. В 89-ата минута Велизар Димитров е фаулиран в наказателното поле от Лукас Нийл и главният съдия остава без избор и отсъжда дузпа. Зад топката застава Емил Гъргоров. Напрежението си казва думата и Брад Фридъл хваща посоката на удара му, за щастие кълбото се отбива в тялото на американеца и влетява в мрежата. 3:3!

За жалост време за нещо повече няма като в добавените 5 минути продължение Велизар Димитров бива изгонен с червен картон след като се спречква с двама играчи на ‘‘Блекбърн‘‘ активно бавещи играта близо до страничната линия.

Двубоят завършва наравно 3:3 и след общ резултат 4:4, но с по-малко вкарани голове на чужд терен ЦСКА напуска надпреварата с високо вдигната глава. В интервю години по-късно ирландската легенда Деймиън Дъф споделя, че това е било едно от най-тежките му гостувания в Европа и че страховитият мениджър Греъм Сунес излива заслужено гнева си върху него и съотборниците му в съблекалните на ‘‘Българска Армия‘‘ след края на мача.

Мнението на ‘‘Ритнитопъ‘‘: Хъс, борба, непримиримост, себераздаване и пълен стадион – все неща, за които трябва да се върнем назад в миналото. Нужна е системна работа по всички етажи на българската футболна пирамида, за да може такива европейски вечери да се случват и в настоящето.

Без стабилно ядро от качествени български футболисти това би било невъзможно. Ясно е, че футболът в днешно време е повече бизнес, но пари могат да се правят и като се инвестира в талантливите български момчета, а вярвайте ни, такива имаме в изобилие. Примерите в съседни Сърбия, Хърватия и Северна Македония са красноречиви.

Прочетете още за български успехи в Европа тук :

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *