Press "Enter" to skip to content

Свободните агенти на 2022 година

Представяме ви няколко топ играчи, които в момента са свободни агенти и са готови за ново предизвикателство

Вече сме във втората половина на летния трансферен прозорец за Първа лига и отборите почти са окомплектовали съставите си. Със сигурност ще има допълнителни трансфери, с които водещите ни тимове ще се посилят. Винаги е приятна изненада за феновете, когато отборът им привлече някое познато име, което да преобърне атмосферата в съблекалнята към по-добро.

Днес стана ясно, че небезизвестният полузащитник Абел Анисе ще стане част от тима на “Берое”. Честа практика е да се прибягва до опитни качествени играчи, които са без отбор. Ще се изумите колко познати имена от близкото минало в момента са без отбор (освен Абел Анисе), чакащи оферти за настоящия сезон. Някои от тези футболисти вече са навлезли в последната фаза от своята кариера, но със сигурност не трябва да бъдат пренебрегвани с лека ръка.

Роман Безяк (33 години)

Няма как да се каже дали това е най-добрият нападател, който е играл в Лудогорец, но със сигурност това е стрелецът, оставил най-ярка следа след себе си. Словенецът беше истинска сензация през сезон 2013-2014 с екипа на разградчани, когато вкара 6 гола в Лига Европа и 13 гола в “А” група. 

През 2015 година напусна Лудогорец със свободен трансфер в посока хърватския Риека. Там таранът още в първия си сезон вкара 20 гола и на следващата година беше продаден в Дармщад за 2 милиона евро. Така и не успя да се наложи в Германия и изигра 11 мача в Бундеслигата, но не се разписа. През по-голямата част от престоя си там, той беше преотстъпван в различни отбори. В края на юли напусна Баликесирспор, който се състезава в третото ниво на турския футбол, но имайки предвид, че нападателите стават все по-добри с времето мислим, че би бил едно добро попълнение за отбор, борещ се за топ 6.

Давиде Мариани (31 години)

Едва ли има някой, който да е гледал играта на швейцарския техничар и да не твърди, че това момче няма качества. През 2014 вдига купата на Швейцария с Цюрих, а с екипа на “Левски” направи толкова силен сезон през кампанията 2018-2019г., че в края му беше продаден за 1,5 млн. евро на дубайския Шабаб Ал-Ахли. 

Добра сума, като за чужденец, пристингал на “Герена” само 12 месеца по-рано без трансферна сума. Последно игра за Берое, но договорът му не бе подновен и сега швейцарският плеймейкър се ослушва за оферти.

Интересното е, че според авторитетния сайт за футболна статистика transfermarkt офанзивния футболист е оценяван на около 800 хил. евро. Скромната калкулация показва, че ако някой отбор го привлече и швейцарецът направи стабилен сезон, догодина може да бъде препродаден за около 200-300 хил. евро, имайки предвид качествата и ненапредналата му възраст. Това обаче е само в зоната на предположенията. Всичко зависи от представянето му на терена, но със сигурност той би паснал на всеки отбор от първенството ни.

Жуниор Мапуку (32 години)

Друг играч, минал през “Левски” и “Берое”, но този път в обратен ред. Първо Мапуку мина през “заралии” и беше харесан от Ники Митов и акостира на стадион “Геори Аспарухов”. След едно прилично представяне със “синия” екип беше продаден в Китай за половин милион евро. През миналия сезон пък се завърна в България с екипа на “Славия”. В момента е свободен и е вариант да запълни някоя дупка в отбор, нуждаещ се от попадения.

Конгоанецът има изиграни общо 65 мача в българския елит и е отбелязал 19 гола и 7 асистенции. Не е най-впечатляващата статистика за нападател, но ако някой отбор си търси опитен играч, то Мапуку е свободен.

Тиаго Родригеш (30 години)

Тиаго Филипе Соуза Нобрега Родригеш е цялото име на любимеца на феновете на ЦСКА София. Поливалентен играч, който може да играе както като ляво крило, така и като офанзивен или вътрешен халф. Аз лично обожавам футболисти-левичари с изненадващ топовен удар. Точно това е профилът на Тиаго и повечето български отбори са пропищявали поне веднъж от далечните топалки на португалеца. 

Тиаго с екипа на ЦСКА

Тиаго прекара 4 силни години на “Българска армия” и се превърна в основна фигура на отбора. Той има невероятни статистически показатели за халф – в 118 мача за ЦСКА, има 29 гола и 36 асистенции. През 2021 година беше продаден на арабския Ал-Хазем за 1 милион евро, след това има кратък престой в руския УФА, а от април месец е свободен агент. Май доста отбори са проспали фактът, че този играч само чака да бъде потърсен.

Насиру Мохамед (28 години)

През лятото на 2019г. “Левски” брои 250 хил. евро за ганайското крило и Насиру пристигна с големи очаквания. Не успя да ги оправдае до голяма степен, а му беше гласувано доверие. Въпреки, че от повече от година е без отбор и няма игрова практика (за последно игра в елитния шверски Хакен), Насиру Мохамед е на 28 години и като че ли все още има какво да покаже. Само да се намери смелият треньор, който да го вземе и да го вкара в правия път.

Борислав Цонев (27 години)

Най-накрая и българин да попадне в класацията на апетитните свободни агенти. Боби Цонев е любимец на публиката на “Левски” или поне във времето, докато играеше за отбора. Боби имаше лошият късмет да избере да играе в Черноморец (Одеса) през януари. Едва 3 месеца по-късно избухна войната в Украйна, която парализира местния футбол, наред с всичко останало.

Борислав Цонев с екипа на Левски

Беше върнат в Славия под наем за един сезон, но в момента е свободен агент и по-скоро чака оферти от чужбина. На родна земя в Ефбет лига е изиграл 138 мача с екипа на “сините” и е отбелязал 29 гола. Би било интересно отново да го видим в българското първенство. В момента има голям интерес към него от различни отбори, но Боби не бърза с избора си.

Едвин Джеси (31 години)

Техничното крило беше главно действащо лице по лявото крило за ЦСКА. Той направи солидна визитка, като още докато играеше за “армейците” отиде под наем за 6 месеца в американския Далас, а след това игра във втородивизионните турски Самсунспор и Болуспор. За последно игра в Израел за Бейтар (Йерусалим). Все още е в активна футболна възраст и чака оферти от отобри с проект за развитие.

Мнението на “Ритнитопъ”: Недостатъкът да вземеш играч със свободен трансфер при вече започнало първенство е, че отборът вече е провел предсезонна подготовка. Това означава, че играчът тепърва трябва да навлиза в подходяща кондиционна форма, което може да отнеме известно време. Това изисква търпение от страна на треньора и феновете в процеса на влизане във физическа форма.

Въпреки това, изброените футболисти са доказали се в родното първенство и неминуемо ще вдигнат нивото на отбора, който ги привлече. Топката е в полето на селекционния екип на водещите ни отбори. Очаква ни интересен завършек на летния трансферен прозорец.

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *