“Левски” и “Лудогорец” не успяха да се справят със своите изпитания и никой не прости издънките, а подиграваният ЦСКА София се върна към европейските битки!
Настоящата седмица изобщо не бе ползотворна за българския футбол. Във вторник българският шампион “Лудогорец” се изправи срещу “Динамо” (Загреб) на стадион “Максимир” в хърватската столица, но “орлите” не успяха да получат това, за което бяха дошли.
Чухме и последния съдийски сигнал в този мач. Съдийски сигнал от съдия, който, къде правилно, къде неправилно, извади цели 3 червени картона срещу тима на Анте Шимунджа. В този двубой бяха отсъдени и три дузпи – две в полза на домакините и една в полза на гостите.

Лековатите решения могат да бъдат част от визията и линията на един съдия. Проблемът идва, когато те не се взимат по един и същи начин, а точно обратното. Ще си позволим да споменем два от случаите, в които съдията действително си спести червените картони.
Първата ситуация бе около 30-ата минута. По това време “Динамо” води с 2:0. Мисич фаулира Сисиньо с брутален бодичек, съдията Бастиен е на 7-8 метра от ситуацията и я вижда прекрасно. Хърватският халф вече има жълт картон и поради тази причина арбитърът не отсъжда нарушение, а дава безумен авантаж, чрез който подминава изгонването на състезателя.

Втората ситуация е в самия край на мача. Малко преди нея Бастиен вдига трети червен картон за играч на “Лудогорец”. Карничник фаулира футболист на “Динамо”, за което тимът от Загреб получава втора дузпа, а защитникаът на “орлите” е изгонен.
Във въпросната 90-та минута Спас Делев се откъсва фронтално сам срещу вратаря. Последният в отбраната на “Динамо” – Мохарами, го сваля нарочно с ръце, което по всички футболни правила е директен червен картон. Французинът обаче не отсъжда дори фал, а отговорникът за ВАР не му сигнализира да прегледа ситуацията – така, както го направи при дузпата на Карничник, който първоначално получи само жълт картон.

Същият този Мохарами вече е с жълт картон. Той го получи в средата на втората част за удар с лакът в лицето на Рик Джонатан. Тогава резултатът е 3:2, “Лудогорец” играе със само един човек по-малко и притиска противника. Състезателите и щабът на “орлите” претендират за директен червен картон, но Бастиен и отговорникът за ВАР преценяват, че ударът в лицето не е умишлен и “Динамо” продължава с 11 човека.
Толкова за съдията в мача. Който е гледал мача, може сам да прецени колко обективно е било съдийството. Ние по никакъв начин не можем да си затворим очите и да кажем, че “Лудогорец” не е бил подбутван от съдиите и че това все още не се случва. Особено из българските терени. Но защо дойдоха всички тези негативни коментари след края на мача?
Българските фенове явно смятат, че “Лудогорец” е един от големите проблеми на българския футбол. Такова твърдение обаче е истински абсурдно. Каквито и да са процесите в Разград, каквото и влияние да имат “орлите” в българския футбол, никой не може да оспори факта, че това е най-качественият български отбор в последното десетилетие.
Дали ви харесва или не е съвсем друга тема. Завистта е истински жестока спрямо отбора от Разград и “червени” и “сини” могат да започнат да говорят на един език единствено, когато имат общ враг. Нещо като тифозите на “Рома” и “Лацио” при прословутата им акция срещу италианската полиция през 2013г.

За нагнетяването на това напрежение допринасят и медиите. Това обаче не е начинът. А истината е съвсем различна. Когато се търсят аргументи и причини, правилен начин за намирането им би бил финансовия анализ. Нека видим колко пари е донесъл “Лудогорец” на българския футбол в последните години.
Всички клубове в България имат интерес от това “орлите” да играят в групите на Шампионската лига. При последното участие на българския шампион в груповата фаза на най-силния клубен турнир, всички клубове от “А” група си разделиха по 50 хиляди евро на калпак, а тимовете от “Б” група по 20 хиляди евро. Ами, честно казано, ще се зарадваме да получим 100 хиляди лева без да сме си мръднали пръста, нали?
За сравнение, главният приход на отборите от efbet Лига идва от телевизионните права. Договорът с Нова броудкастинг груп бе предподписан до сезон 2025/26, а клубовете ще си разделят по 6.5 милиона лева или малко над 3 милиона евро на сезон. Разпределението на парите от ТВ права се случва на три транша. Първият е правопропорционално между всички, същото важи за втория, а третият е спрямо крайното класиране.
Да направим най-простата сметка и да разделим парите на 16, колкото са и отборите ни в елита. Тогава за цял сезон всеки от отборите би прибрал по 200 хиляди евро. А класирането на “Лудогорец” би означавало 1/4 от тази сума в касата на “Славия” например. И то без никакви усилия.
И така. Сега пък си представете, че имаме още 3 отбора, които участват в европейските клубни турнири. Те по същия начин биха пълнили клубните каси. Миналогодишното влизане на ЦСКА София в групите на Лигата на конференциите и по-миналогодишното в групите на Лига Европа захрани касата на “Левски”, например. В тези тежки от финансово естество времена за “сините”, всеки един приход е от значение, дори и да го носи вечния съперник.
Това е и причината всички да се радваме за “червената” победа срещу “Сейнт Патрикс”, която ще помогне на всички български тимове, особено ако момчетата на Саша Илич се справят и с Базел в плейофите!
Освен финансова, има и друг тип подкрепа, която българските тимове носят на своите съперници в родното първенство. Става дума за клубния коефициент! Логично, базиран на представянето на отборите в последните 5 години, “Лудогорец” има най-висок такъв – 23.000, по-този начин “орлите” доста често са поставен и играят срещу по-слаби съперници. Коефициентът на ЦСКА София за този сезон е 10.500, което позволи на “червените” да играят срещу не толкова силни отбори до плейофната фаза.
Защо това е важно за “Левски” и “Ботев” (Пловдив), например? Всяка една победа на родните тимове в Европа повишава и националния коефициент на България. Тъй като “Левски” и “Ботев” не са стигали до групова фаза на европейски турнир в последно време, разбираемо, техният коефициент е прекалено нисък и решението е ясно – използва се националния такъв. В момента той е 3.900. Крайно недостатъчно, за жалост.
За да онагледим по-добре казаното, ще използваме пример със съседна Сърбия. Поради високите клубни коефициенти на Цървена звезда и Партизан, националният коефициент на Сърбия е двойно по-висок от този на България – 6.675. Ако отборът на “Спартак” (Суботица) спечели квота за европейските клубни турнири, автоматично ще бъде едни гърди пред “Левски” и “Ботев”. На всичкото отгоре, прекрасното представяне на двата белградски гранда, ще позволи на Сърбия да има директно класирал се отбор в групите на Шампионска лига от следващия сезон!

И така стигаме до злобата, която се изсипа в лицето на “Левски”. Момчетата на Мъри Стоилов имаха прекрасни 9 месеца, в които, смело можем да заявим, нямаха слаб мач срещу отбор от топ 3 в България, и не само. Видяхме как играха “сините” срещу ПАОК, като дори и в Солун нямаше поводи за притеснение.
В първата среща срещу “Хамрун” отнвоо надиграването бе налице и търпението на “Левски” бе възнаградено в последните минути на мача, играл се в Малта. Във въздуха се усещаше, че “сините” ще стигнат пейофите и ще играят с АЕК Ларнака или Партизан.
Това обаче не се случи, тъй като “Хамрун” успя да победи в редовното време на “Герена” и след 120-минутна игра се стигна до изпълнението на дузпи. Там, както видяхме, съдбата избра “Хамрун”.
Останалата част на “Футболна България” само това и чакаше. Наистина не си представяме защо някой би искал “Левски” да отпадне от толкова непретенциозен съперник? За жалост в последните години това се превърна в запазена марка на клуба – да отпада от по-слаби противници или поне на теория.
Но както и да е. “Левски” няма да играе в европейските клубни турнири. Но това не е повод за радост. Това най-просто означава две неща. Първо – по-малко пари за всички в efbet и Втора лига и по-нисък национален коефициент, който да бъде използван от някой друг клуб догодина. Толкова.
Мнението на “Ритнитопъ”: Силно се надяваме да прочетете тази статия от край до край. Да, ще ви отнеме малко време, но написаното тук трябва да служи за коректив при подобни ситуации. Никой не може да бъде накаран насила да подкрепя своя противник на родна почва, но преди всички сме една нация и е хубаво да се замислим за позитивните неща, които едно сплотяване би ни донесло.
Както посочваме в материала, Сърбия ще има сигурен участник в групите на Шампионска лига догодина. В този ред на мисли Кипър вече има два тима, които се борят за участие в най-силния клубен турнир. Tази година по пътя към ШЛ тръгна шампионът АПОЕЛ Лимасол, както и АЕК Ларнака.
Вие си правете изводите. Да живее българския футбол.
Източници:
(1) Без промяна! Ето колко пари ще получат родните клубове от ТВ права. (2021, January 30). KotaSport. https://www.kotasport.com/bez-promyana-eto-kolko-pari-shte-poluchat-rodnite-klubove-ot-tv-prava/
(2) Мангъров, Н. (2021, August 27). Телевизионните права в Efbet лига: Какво се случва всъщност? Българският футбол – решенията на проблемите – Ритнитопъ. https://ritnitop.bg/2021/08/27/tv-prava-futbol/
(3) Лудогорец носи пари за всички български отбори. Blitz.bg/sport. https://blitz.bg/sport/bg-futbol/ludogorets-nosi-pari-za-vsichki-blgarski-otbori_334527.html
(4) The champion of Serbia from next season directly in the groups of the Champions League !? (2022, March 29). Слободен печат. https://www.slobodenpecat.mk/en/shampionot-na-srbija-od-slednata-sezona-direktno-vo-grupite-na-lsh/
(5) Champions League 2022/23 details: Qualification routes, group stage seedings. (2022, May 16). MARCA. https://www.marca.com/en/football/champions-league/2022/05/16/6282b406ca4741fe5e8b45e6.html
(6) По 15 000 евро за клубовете от Втора лига от УЕФА. (2022, January 26). KotaSport. https://www.kotasport.com/po-15-000-evro-za-klebovete-ot-vtora-liga-ot-uefa/?fbclid=IwAR0vblx_Vj7eLLEln541I_U9kE8tF_IadxQIf3V61qd2w8aBf84oMCh72Kk
Be First to Comment