Нека проследим причините за футболното израстване на Катар!
Със своите около 11 500 кв. км площ (или 10 пъти по-малко от България), Катар е една от най-добре развиващите се държави икономично. Намираща се в Западна Азия и с почти три милиона население, страната ще е домакин на първото в историята Световно първенство, което ще се проведе през зимата. Но какви са големите успехи на Катар във футбола и как се стига до тях?
Откакто се присъединява към ФИФА през 1970 г., Катар никога не се е класирал на Световно първенство. Може би това ще накара футболната общественост да подцени възможностите на арабската държава. Но възможно ли е именно това да е големият коз на момчетата на треньора Феликс Санчез и те да се окажат сензацията на 22-рото Световно първенство?
В момента Катар се намира на 50-та позиция в ранглистата на ФИФА при мъжете, а най-високото им класиране е 42-рото място през 2021 г. Мачовете си играят предимно в столицата Доха на стадион „Джасим Бин Хамад“ с капацитет от приблизително 13 000 седящи места.

Първият официален мач на Катар е загубен с 2:1 от Бахрейн на 27 март 1970 г. Впоследствие идват най-голямата загуба през 1973 г. с 9:0 от Кувейт и най-изразителната победа с 15:0 срещу Бутан през 2015 г.
До началото на 21-ви век значими успехи на Катар във футбола липсват като малко не им достига да се класират на световните първенства през 1990 и 1998 г. След като не достигат и до последния Мондиал през 2018 г., арабите ще станат вторият отбор в историята след Италия през 1934 г., който дебютира на Световно на своя земя (ако изключим Уругвай, където се играе първият такъв форум)!
Всички знаем практиката футболисти да играят в държави, различни от родните им. Поради факта, че чистите катарци представляват много малка част от населението, няма голям избор от кандидати за националния отбор. Именно заради това в Катар разчитат на натурализирането на играчи от чужбина, което води до много критики през новия век.

След като се опитват да привлекат в редиците си по този начин бразилците Аилтон, Деде и Леандро през 2004 г., ФИФА затяга правилата си. Вече, за да играе за дадена държава, играчът трябва да има родител, баба или дядо от съответната страна или да е прекарал няколко години там.
Тук се намесва създадената през 2004 г. академия „Aspire”. Тя цели да намира и изгражда катарски атлети като същевременно им дава и основно образование. Стремежът на академията е след време най-добрите от тях да представят националния отбор на Катар. “Aspire” притежава испанския третодивизионен клуб “Културал Леонеса”, белгийския елитен КАШ (Ойпен) и има партньорство с “Лийдс Юнайтед”.

Академията приема деца от 12-годишна възраст, дава им образование и ги тренира, докато навършат 18. Футболната им програма ги учи на разбиране на играта, правилно поведение по време на тренировки, различни тактики и да знаят какво изисква дадена позиция на терена от тях. Децата трябва да развият умения да преценяват играта, да разчитат ситуациите и да показват тактическа интелигентност.
“Aspire” се фокусира върху това да разгърне таланта и потенциала на играчите и по този начин да спомогне за развитието им в професионален план. През 2012 г. се създава проект за европейски опит на играчите, който още от тогава цели реализацията на катарския план за подготовка на боеспособен отбор за тазгодишния Мондиал.
Най-добрите играчи се пращат в партньорските клубове в Европа. Очевидно стратегията работи, защото през 2014 г. се стига до един от най-значимите успехи на Катар във футбола. Тимът им до 19 години печели 38-ото издание на Купата на Азиатската Футболна Конфедерация за пръв път в историята си. Съставът се състои изцяло от текущи или завършили таланти на академията “Aspire”.
Пет години по-късно почти същият състав достига до най-големия футболен подвиг на страната. Катар печели безапелационно първата си купа на Азия след седем победи в седем мача и със забележителната голова разлика от 19:1. Единствено Япония на финала съумява да отбележи гол в катарската мрежа. 70% от състава по това време са кадри на “Aspire”. В момента всички 27 играчи, повикани за третата фаза от подготовката за Мондиала, играят в клубове от Катар като около 2/3 от тях са от академията.

Тим Кейхил, който работи като главен спортен директор в “Aspire”, описва националния отбор на Катар като едно цяло:
„Уникално е да видиш как играчите израстват заедно, химията между тях и лидерството. Няма преговори, когато става дума за селекцията, не остава необърнат камък.“
– споделя Кейхил
Според него участието на Катар на Световното е заслужено и другите федерации по света не трябва да ги критикуват за многото изхарчени пари, а да се запитат как са използвани те. Той смята, че е хубаво да се взема пример от начина на мислене и работа на малката арабска държава във футболно отношение.
Катар е в група А на идното Световно първенство заедно с отборите на Еквадор, Сенегал и Нидерландия и ще открие форума с мач срещу южноамериканците на 20-ти ноември. Дали ще съумеят да се класират за елиминациите предстои да разберем. Едно е сигурно – първият Мондиал на арабска земя ще бъде интересен и помнен задълго!
Мнението на “Ритнитопъ”: Въпреки недоволството на голяма част от футболната общественост, че Катар постига успехите си с много пари, очевидно тяхната стратегия работи. Те изграждат играчи и подпомагат кариерното им развитие. Пример за това е академията им “Aspire”.
Катар готви тима си от 10 години за това Световно и плодовете на прекрасната работа, която са свършили, са налице. Дали това ще им стигне да опровергаят компаниите за залози, които ги смятат за аутсайдер? Ще разберем съвсем скоро, когато премерят сили с най-добрите отбори на планетата!
Източници:
(1) Qatar. (2022, September 16). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 10, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar
(2) Qatar national football team. (2022, October 8). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 10, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar_national_football_team
(3) Jassim bin Hamad Stadium. (2022, October 7). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 10, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Jassim_bin_Hamad_Stadium
(4) Aspire Academy. (2022, August 27). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 10, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Aspire_Academy
(5) Aspire Academy official website – Football programme. (n.d.). https://www.aspire.qa/football
(6) Aspire Academy official website – Football facts. (n.d.). https://www.aspire.qa/about/facts-and-figures
(7) ‘Aspire Academy, systematic approach, long-term planning’ – Tim Cahill explains how Qatar became one of Asia’s best teams | Goal.com US. (2021, September 14). Soccer News, Live Scores, Results & Transfer | Goal.com US. https://www.goal.com/en-us/news/tim-cahill-qatar-asia-best-aspire-academy-2022-world-cup/1np556kcc4ll41ev8c3gdsqv8s
(8) Aspire Academy official website – European experience. (n.d.). https://www.aspire.qa/football/european-experience
(9) 2022 FIFA World Cup. (2022, October 8). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 10, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/2022_FIFA_World_Cup
(10) Mustafa, A. (2022, October 3). 27 players named in Qatar’s squad for third phase of preparations. Qatar Football Association. https://www.qfa.qa/27-players-named-in-qatars-squad-for-third-phase-of-preparations/
Снимки:
(1)https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Save_the_Dream_at_the_Supercoppa_%2830394071002%29.jpg – стадион „Джасим бин Хамад“
(2)https://www.qfa.qa/wp-content/uploads/2022/09/83F1B112-899D-47B4-9A02-A8C259BD8B9E-960×525.jpeg – Отбор на Катар
(3)https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6a/Qatar_-_Japan%2C_AFC_Asian_Cup_2019_56.jpg/1024px-Qatar_-_Japan%2C_AFC_Asian_Cup_2019_56.jpg – Спечелилият купата на Азия през 2019 състав
(4)https://live.fig-gymnastics.com/files/13335/ts_1538984576_Aspire%20Dome%202018.jpg –Снимка на академията
[…] […]
[…] […]
[…] Преди около 8 години, когато стана ясно, че Катар ще домакинства на Световното през 2022 г., се създадоха предпоставки да бъде запълнена разликата между Арабския свят и Запада. Въпреки всичко не всички са съгласни с решението на ФИФА. Ще ви представим 8 факта за Световното първенство в Катар. […]
[…] стадион – първия мач от надпреварата е между Катар и Еквадор, а той ще се изиграе на стадион “Ал […]