Press "Enter" to skip to content

Проклятието на Нидерландия! Време ли е “черната магия” да бъде развалена? “Лалетата” се завръщат!

Нидерландия държи един от най-неприятните рекорди във футбола. Този за най-много финали на световно първенство без нито една световна титла!

Нидерландия, или неофициално Холандия, е държава в северозападна Европа, която граничи с Германия и Белгия по суша и със Северно море. Трябва да се подчертае, че държавата играе ключова роля в световната политика и икономика, тъй като е една от държавите-основатели на Европейския съюз, Еврозоната, Г10, НАТО, WTO и OECD. Но нека се фокусираме върху футболната страна на нещата.

Както разбрахте от подзаглавието на статията, Нидерландия няма спечелен финал на световно първенство. Квалификационната кампания за тазгодишното издание на турнира в Катар премина по план за “лалетата”.

Воденият от Луис ван Гаал отбор успя да завърши квалификационната група с актив от 23 точки, допускайки загуба единствено от Турция като гост. Точки бяха загубени при равенствата, отново като гост, срещу Норвегия и Черна гора. Всички останали срещи бяха спечелени от западноеверопейската държава.

Националният селекционер Луис ван Гаал

Интересно е да се спомене, че това е вторият период на ван Гаал в националния отбор. Между 2012 и 2014 година специалистът отново водеше “оранжевите”. Световното първенство през 2014 година не завърши с успех за неговия състав, но звучната победа срещу “Испания” с 5:1, в която видяхме и спиращия дъха гол с глава на вечния голмайстор на “лалетата” Робин ван Перси (50), вечно ще бъде помнена от всички пред екраните!

Справяйки се с Мексико и Коста Рика в елиминационната фаза, Нидерландия успя да се докопа до полуфинала, който бе загубен от Аржентина след изпълнение на дузпи. Няма да е лъжа, ако кажем, че Нидерландия определено бе един от най-добрите отбори на световното в Бразилия!

Радостта на Гаал и Перси при гола на деветката срещу Испания

След прекрасната игра през 2014-та ван Гаал напусна поста си като национален селекционер, поколението на ван Перси и компания вече не можеше да бъде мотор на отбора и изведнъж “лалетата” вече не бяха същия отбор.

Сигурно помните, но по пътя към Световното в Русия българският национален отбор дори успя да победи Нидерландия у дома! Тогава първи в групата се класираха “петлите”, които по-късно вдигнаха и трофея, а “лалета” завършиха с равни точки (19) с Швеция, но скандинавците имаха по-добра голова разлика и това ги прати в плейофите.

Спас Делев успя на два пъти да накаже “лалетата”

Ако се доверим на историята, никога не бихме казали, че Нидерландия има шанс да спечели предстоящото световно първенство. Държавата участва на световни футболни финали още от 1934 година, когато домакин е Италия. В три случая, през 1974, 1978 и 2010, “лалетата” достигат финала на най-гледаното събитие в света! И в трите случая победител се оказва съперникът им!

Тоталният футбол от 70-те

Всички сме чували за Йохан Кройф. Всички сме чували за “тоталния футбол”. Стил на игра, който променя представата на всички за най-популярната игра. Пионери в тази сфера са отборите на Аякс и Фейнорд, с помощта на великия Кройф и специалистът “Ринус” Михелс (по-известен като Генерала).

Mихелс и Кройф по време на престоя им в Барселона

След видяното на световното през 1974г. в Западна Германия, капитанът на бразилския национален отбор Карлос Алберто споделя:

“Единственият отбор, който съм виждал да прави нещо различно бе отборът на Нидерландия на Световното през 1974г.. От този момент нататък всичко друго ми изглежда малко или много еднакво. Техните “въртележки” и стил на игра бяха невероятни…”

На въпросното световно “лалетата” се справят с Бразилия и Аржентина във втората групова фаза и достигат първия си финал в историята. Там ги чака Западна Германия, домакинът. След изключително напрегнат финал и аванс в резултата, Нидерландия губи след гол на Герд Мюлер, който прави резултата 2:1 и носи титлата на своята нация.

Йохан Кройф и Герд Мюлер преди началото на финала през 1974г.

Четири години по-късно “лалетата” са готови за нови подвизи, въпреки тежката загуба от Западна Германия. Йохан Кройф вече не е на терена, тъй като отказва да участва в турнира. След не кой знае колко добро стечение на обстоятелствата в първата групова фаза, някак Нидерландия се добира до втората такава, където успява да отстрани Италия и вечния враг – Западна Германия, за да се добере до финал с Аржентина.

В редовното време мачът завършва без победител (1:1). Продъжленията обаче са решаващи, тъй като в 105-атата и в 105-ата минута Кемпес и Бертони носят така желания успех на Аржентина. Равносметката: втори пореден финал на световно първенство за Нидерландия и втори загубен такъв.

Радостта на Марио Кемпес при отбелязването на втория му гол.

Има ли по-хубаво място от родния дом?

Може би знаете, че през 2010 година, Нидерландия играе “почти като на собствен терен”. Холандците са първите европейци, установили колония в Южна Африка. Първоначално те се установяват в Южна Африка, където увеличават колониалните си дейности, което води до основаването на пристанищния град Кейптаун и създаването на Холандската източноиндийска компания през 1652 година.

Първите холандци в Южна Африка

Първенството започва по прекрасен начин след три победи в груповата фаза. Победи с по 2:1 срещу Словакия и Бразилия изпращат “лалетата” на полуфинал срещу Уругвай. Мач, който ще помним дълго време, за да се стигне до един от най-великите мачове на новото време – финалът през 2010 година между Нидерландия и Испания.

На 11-ти юли 2010г. в Йоханесбург 85 хиляди души изгледаха на живо 90-минутен футбол, завършил през попадение, но с невероятна игра. Игра, която помним и до днес. Малко преди дузпите да решат кой ще стане световен шампион, Андрес Иниеста просто избра да донесе титлата на Испания малко по-рано от очакваното, за да донесе първата в историята световна купа на държавата си.

Голът на Иниеста срещу Нидерландия.

Три загубени финала, но надеждата умира последна! Нидерландскaта кралска футболна федерация е фокусирала всички свои усилия в развитието на юношеския футбол чрез иновации. Това определено не са празни приказки, тъй като юношеският футбол в държавата винаги е бил на високо ниво.

Със състав, който бе главно съставен от юноши на клуба, най-успешният нидерландски тим – Аякс, почти успя да достигне до финал в Шампионската лига. Към днешна дата футболистите от този отбор играят в най-успешните клубове по света – “Барселона”, “Байерн”, “Манчестър Юнайтед”, “Челси” и други.

Гръбнакът на онзи отбор на Аякс – Де Лигт и Де Йонг.

Постепенно Нидерландия успя чрез успешното развитие на юношеския футбол да достигне отново висотите от 2010-та насам. Разбира се, че отнема време, но “лалетата” нямат намерение да се отказват. Освен споменатите на снимката Де Лигт и Де Йонг, които защитават цветовете на “Байерн” и “Барселона”, капитан на отбора е Върджил Ван Дайк, който от редица футболни фенове и специалисти е смятан за най-добрият централен защитник в целия свят.

Върджил Ван Дайк след гола си срещу Германия.

В атака може да няма крещящи имена от ранга на Ерлинг Холаанд, който ще пропусне предстоящото световно първенство, тъй като Норвегия не се класира, но атакуващите футболисти във вътрешното първенство изобщо не са за подценяване.

Коди Гакпо, Стефан Бергвийн и Браян Броби ще подкрепят опитния Мемфис Депай на върха на атаката. Към тях можем да добавим и играчите на “Интер” (Милано) Дензел Дъмфрийс и Стефан де Врей, които изобщо не са за подценяване. Особено първият направи прекрасно европейско през миналата година.

Прегръдка между Мемфис Депай и Дензел Дъмфрийс.

Мнението на “Ритнитопъ”: Трудно е. Трудно е да вярваме, че Нидерландия може да бъде дори и един от полуфиналистите на предстоящото световно първенство в Катар. Излизането от групата не би трябвало да е проблем, тъй като в Група А са още отборите на домакините Катар, Еквадор и Сенегал, като “лалетата” започват своя поход срещу отбора на Садио Мане.

Какво ги чака след това? А какво ни чака и нас? С Върджил ван Дайк в сърцето на отбраната и Луис ван Гаал до терена, мотивацията на “лалетата” ще е на максимум, а това понякога е достатъчно.

Предричаме поне 1/8-финал за Нидерландия.

Разберете на какво се дължат успехите на Катар и какво да очакваме от домакините тук:

5 Comments

  1. Bogomil Dimov Bogomil Dimov октомври 18, 2022

    Първо. Ван Гаал е за трети път начело на Холандия, не за втори.
    Второ. Защо да няма шанс за спечелване Холандия? Ван Гаал с пенсионери и некадърници, едва не се класира на финал през 2014-та. Тук разполага с цял отбор качествени футболисти. Отделно, тази Холандия в поседните 3 години загуби 3 пъти в официален мач и смачка не един или два сериозни отбори (сред които Белгия наскоро с 4:1 като гост).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *