Press "Enter" to skip to content

САЩ: зад Океана вече мирише на истински футбол!

Знаете ли, че САЩ е вторият най-голям инвеститор във футбола? Да, в този, нашия футбол, който “янките” наричат soccer.

Всъщност в последните години популяризацията на най-масовия спорт в света натрупа огромна инерция зад Океана. След като подмина хокея по гледаемост, сега футболът е и пред бейзбола. Въпрос на време е да се доближи и до ненадминатия засега баскетбол.

А какво знаем за Съединените американски щати? Със своите 333 милиона жители Щатите са трети по брой на население в света. САЩ е федерална република, която се състои от 50 щата и един федерален окръг.

Националното знаме на САЩ


След като пропуснаха Световното в Русия през 2018 г., сега “янките” са пределно мобилизирани да се представят добре в една благоприятна група.

Пътят към Катар’22

В завързаните квалификации на Северна и Централна Америка (КОНКАКАФ) головата разлика спаси САЩ от бараж. В групата първите три отбора се класират директно за Световното, а четвъртият играе директен мач срещу представител от квалификационната група на Австралия и Океания. Щатите бяха трети, като головата разлика ги постави пред Коста Рика в крайното класиране.

В групата “янките” не се представиха убедително, като началото дори беше шокиращо. Само с две победи в първите пет мача никой не беше убеден в благополучния край. Но те успяха, най-вече благодарение на две звучни победи – над Хондурас (4:1) и над Панама (5:1). Кристиан Пулишич бе голмайстор за отбора в квалификационната фаза.

САЩ на световни финали

Най-доброто представяне за отбора всъщност е на първото Световно първенство – в Уругвай през 1930 г. “Янките” печелят бронзовите медали, след като в групата си побеждават Белгия и Парагвай. И двата мача завършват с класически успех в полза на САЩ. На полуфиналите Аржентина разгромява Щатите с 6:1. Но това не е най-големият резил в историята им на Мондиал. През 1934 г. Италия бие със 7:1 САЩ на 1/4 финал.

Стилните американци през 1930 г. в Уругвай



Следва отпадане от групите през 1950 г., а 40-годишната суша без Световно, чак до 1990 г., ни дава надежда, че българската “почивка” от най-големия футболен форум ще бъде по-малка от тази на САЩ.

Световното през 1994 г. познаваме до болка заради паметното участие на България в САЩ. Но как се представят домакините? Щатите се промъкват като един от най-добрите трети отбори, само за да срещнат Бразилия на 1/8 финал. “Селесао” бие с минималното 1:0 и за “янките” остава да догледат Световното от трибуните.

Нов 1/4-финал е достигнат през 2002 г., когато Щатите отпадат от Германия. През 2010 г. пък САЩ излиза от групата си, за да отпадне от Гана на 1/8 финал след продължения. Ново продължаване към елиминационната фаза през 2014 г. среща американците с Белгия. Там отново в продълженията “червените дяволи” наказват изморените “янки” за поредното отпадане.

Така през 2018 г. американската селекция пропуска Мондиала в Русия и всички погледи са вперени в 2022 г. и Световното в Катар.

Добри практики на федерацията

Вече споменахме една от тях – инвестициите във футбола в САЩ не спират. Бяха построени невероятни стадиони, дават се пари и за школите, развиват се европейски практики. Това дава резултат.

Младите таланти не спират да излизат от школата. Джовани Рейна, Рикардо Пепи и Брендън Ааронсон са само част от момчетата, които предстои да видим в Катар. В МЛС се инвестираха милиарди само за да може в един момент всеки долар да даде своето отражение. Първите наченки ще се видят през 2022 г., но почакайте до 2026 г., когато Щатите поделят домакинството си с Канада и Мексико. “Ритнитопъ” смята, че тогава САЩ ще заема едно от главните места при фаворитите за призовата тройка.

Звездите в Катар

Кристиан Пулишич е лидерът на отбора. Той бе голмайстор в квалификациите и най-важното нещо за Щатите ще бъде Пулишич да остане здрав до началото на първенството. Знаем, че при него физическата кондиция е най-големият проблем. Сержиньо Дест (21 г.) и Уестън Маккени (24 г.) са още двама души, които допринасят със солидните си качества въпреки крехката си възраст. ДеАндре Йедлин ще помага с опит, но младостта ще бъде най-големият помощник на отбора.

Пулишич, Дест и Маккени са готови за финалите в Катар!


В групата изглежда, сякаш Щатите ще се борят с Уелс за второто място. Но знаем, че Англия никога не трябва да бъде надценявана.

Мнението на “Ритнитопъ”: САЩ не е това посмешище, което беше преди. А именно – голяма страна с големи амбиции, които не са покрити с труд зад тях. Този път ще видим едни различни “янки”. Млади, свежи, готови да се покажат пред света. С много опит в европейския футбол и въпреки крехката си възраст. Очакваме Щатите да бъдат една от приятните изненади с динамичната си игра, а пълният си потенциал да разгърнат през 2026 г.




One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *