От Световното в САЩ през 1994 г. “ацтеките” неизменно преминават груповата фаза.
Мексико – страната, чиято храна е културно наследство. Бурито, тако, чилакилес, енчилада, посоле са само част от типичните ястия на мексиканската кухня. Като прибавим текилата и мескал, страната е мечта за сетивата. Държавата граничи само с три страни – САЩ, Гватемала и Белиз. Мексико е заобиколено от Тихия океан, Карибско море и Мексиканския залив. На територията на страната се е подвизавала и една от най-развитите древни цивилизации – Ацтекската. Интересно е да се отбележи, че столицата на цивилизацията – Теночтитлан, била разположена на същото езеро, върху което е построена сегашната столица Мексико сити.

Пътят към Катар’22
Футболната история на страната също е много богата, като “трикольорите” са един от най-редовните участници на световни финали. Квалификациите в зона КОНКАКАФ са на три етапа като последният определя кой ще се класира на планетарния форум. Петте най-високо поставени отбора в ранглистата на ФИФА се класират директно за третия кръг, докато другите са победителите от втория етап. От осемте отбора, които играят в третия кръг, три се класират директно за Световното, докато четвъртият отива на бараж.
Както обиконовено, квалификациите преминаха по план за Мексико, въпреки че тимът не спечели групата. “Ацтеките” завършиха на втора позиция зад приятната изненада Канада. Двата отбора имаха равен брой точки, но канадците бяха с по-добра голова разлика. Възпитаниците на Херардо Мартино, познат още като “Тата” Мартино, записаха 8 победи, 4 равенства и 2 загуби.

Мексико на Мондиал
На Световното първенство в Русия мексиканците бяха в група “Ф” заедно с отборите на Германия, Швеция и Южна Корея. Първата среща на “ацтеките” беше срещу актуалния световен първенец – Германия. “Трикольорите” успяха да надиграят “бундестима” с 1:0 след гол на Ървинг Лозано. Следващият двубой на Мексико беше срещу коравия тим на Южна Корея, воден от звездата на Тотнъм Хюн-Мин Сон. Срещата завърши 2:1 в полза на Мексико. Последният мач на “ацтеките” завърши с класическа загуба от Швеция – 0:3, като всички попадения паднаха през второто полувреме.
Така мексиканците завършиха на втора позиция в групата и на ⅛-финалите трябваше да се изправят срещу един от фаворитите в турнира – Бразилия. Срещата беше оспорвана, но по-голямата класа на Бразилия си каза думата и “кариоките” победиха с 2:0.
Ако гледаме към историята, изглежда Мексико е абониран да отпада на осминафиналната фаза. Тимът седем поредни пъти губи на този етап на надпреварата. На Световното първенство в Катар отбора е в една група с Аржентина, Саудитска Арабия и Полша.
Двете домашни Световни първенства носят най-добрите класирания на Мексико

Мексико е първата страна, била домакин на два планетарни форума, като това се случва през 1970 г. и 1986 г. Вторият път за домакин първоначално е избрана Колумбия, но заради лошата икономическа ситуация в страната тя се отказва от домакинството през 1982 г. На следващата година за домакин на първенството е обявен Мексико.
“Ацтеките” се възползват максимално от домакинското предимство и постигат най-предните си класирания именно на двата домашни форума. Първенството през 1970 г. е първото, което се провежда в Северна Америка и се играе извън Европа и Южна Америка.
На първенството участват общо 16 отбора, които първоначално са разделени на четири групи. Мексико е в първата група, в компанията на Съветския съюз, Белгия и Ел Салвадор. “Трикольорите” завършват 0:0 в първия си двубой, който е срещу СССР. След това “ацтеките” разбиват Ел Салвадор с 4:0, а в последната среща от групата домакините постигат минимална победа с 1:0 над Белгия. Интересно е да се отбележи, че Мексико и СССР завършват с еднакви показатели – 5 точки и +5 голова разлика. Налага се да бъде теглен чоп кой да спечели групата, като той отрежда това да бъде отборът на Съветския съюз. Така Мексико се изправя на ¼-финалите срещу силния отбор на Италия. “Трикольорите” са разгромени с 4:1.

Между двете домакинства Мексико успява да се класира на планетарния форум само веднъж от три опита, като отпада още в груповата фаза, без да спечели нито една точка. През 1986 г. “ацтеките” попадат в група “Б” с отборите на Парагвай, Ирак и Белгия. “Трикольорите” се представят убедително и печелят групата, след като не записват нито една загуба. Успехите са записани над Ирак и Белгия. На ⅛-финалите Мексико се изправя срещу България. За съжаление, “ацтеките” не срещат трудности срещу “лъвовете” и печелят с 2:0. В следващата фаза мексиканците се изправят срещу Западна Германия и записват най-болезнената си загуба на Световно първенство. Срещата завършва 0:0 и се стига до дузпи, където немците се оказват по-точния отбор.
Планетарният форум през 1986 г. винаги ще бъде запомнен заради головете на Марадона и появата на мексиканската вълна.
Световното през 1990 г. е последното, което “ацтеките” пропускат. Те са наказани заради скандала “Качирулес”. През 1989 г. има младежко световно първенство. За да се класира на него, Мексико трябва да играе на турнира до 20 години на КОНКАКАФ през 1988 г. Установява се, че “ацтеките” са използвали четирима играчи, които вече не могат да бъдат избиране в тази възрастова група. Мексиканците са наказани за две години.
Страната се завръща на следващия планетарен форум. Шампионатът в САЩ протича интересно за Мексико, след като в тяхната група всички отбори завършват с по четири точки и головата разлика определя победителя. Така “трикольорите” се оказват на първа позиция и това ги среща с отбора на България. “Лъвовете” успяват да си върнат за загубата от 1986 г. и печелят след изпълнение на дузпи.

Страстта на феновете в Мексико е огромна, а Мексиканското първенство е еднo от най-качествените и гледаните в света.
Практики на федерацията
Но футболът в Мексико има и своята тъмна страна. Много от младите таланти не издържат на очакванията и не са достатъчно дисциплинирани, а някои са изкушени от парите, които се печелят от търговията с дрога. В миналото някои от клубовете са били свързани и с наркокартелите.
Парите играят голяма роля за футболистите, защото повечето идват от бедни семейства. Много от талантливите мексиканци не успяват да заиграят в Европа заради високата си трансферна цена.
Слабата психика на мексиканските футболисти е една от основните причини те да не могат да разгърнат пълния си потенциал. Много от клубовете нямат търпението да развият младите си футболисти по правилния начин.
Мексиканският футбол има някои сходни проблеми на българския. Голям брой чужденци играят в Лига МХ, а второто ниво е на изключително ниско равнище. По правило в групата за мач от първенството не може да има повече от 10 чужденци в състава. В момента чужденците са около 50% от футболистите в първенството.
Все пак успехите на Мексико в различните юношески гарнитури в зона КОНКАКАФ са огромни. Страната е печелила шампионата на КОНКАКАФ до 17 години 8 пъти, до 20 – 13 пъти, а “трикольорите” спечелиха и Олимпийската титла в Лондон през 2012 г. За най-добра школа в страната се счита тази на “Пачука”.
Юношеската система в Мексико е доста добре развита, като има първенства до 13, до 15, до 17 и до 20-годишна възраст. Базите на най-добрите клубове също се подобряват. Появяват се и футболни академии.
А един от най-популярните отбори, “Чивас Гуадалахара”, има сходна клубна политика с тази на “Атлетик” (Билбао). Както “Атлетик” налага само футболисти от Баския, така “Чивас” играе само с мексиканци.
Звездите на Мексико
В националния отбор има сплав между опитни и млади футболисти. На вратата ще бъде култовият Гийермо Очоа. Неостаряващите Ектор Ерера и Андрес Гуардадо, заедно със звездата на Аякс Едсон Алварес, ще бъдат двигателите на тима в халфовата линия. Головете за “трикольорите” ще трябва да носи Ървинг Лозано.

Най-вероятно в състава няма да има място за Хавиер Ернандес – Чичарито. За съжаление, две от основните фигури на “ацтеките” – Хесус Корона и Раул Хименес, е малко вероятно да се възстановят от контузиите си и да играят на първенството.
Световното първенство през 2026 г. ще се проведе в Мексико, Канада и САЩ.
Мнението на Ритнитопъ: Дали ще продължи серията на Мексико от ⅛-финали на световни първенства? Задачата на “ацтеките” няма да е лесна, а тимът е в колеблива форма преди началото на шампионата. Контузии на някои от основните състезатели няма да помогнат на каузата на тима.
Битката между Полша и Мексико за втората позиция в групата ще бъде яростна, като има опасност “трикольорите” да не успеят да излязат от групата за първи път от 1994 г.
Източници:
(1)Flint, A. (2022, January 25). Turning Mexico into a global football superpower through elite player development. These Football Times. https://thesefootballtimes.co/2018/07/02/turning-mexico-into-a-global-football-superpower-through-player-development/
[…] 2022, който ще се проведе на стадиона в Рас Абу Абуд е Мексико – Полша. Готов да приеме седем мача от него като […]