За страната това ще бъде шесто участие на Световно първенство, като само веднъж са излизали от групите.

Кралство Саудитска Арабия е най-голямата държава на Арабския полуостров. Страната е най-големият износител на петрол и граничи с Йордания, Ирак, Оман, Кувейт, Катар, Обединените арабски емирства и Йемен. Въпреки че няма нито една река на територията си, Саудитска Арабия има излаз на Червено море и на Индийския океан чрез Персийския залив. А, футболът е най-популярният спорт в страната.
Пътят до Катар’22
Както разбрахте от подзаглавието на статията, Саудитска Арабия само веднъж е успявала да преодолее групите на Световно първенство.
Квалификациите в зона Азия преминават през няколко различни етапа. В първия кръг играят само 12-те най-ниско ранкирани страни на континента, които се борят да продължат напред към втория етап. “Зелените соколи” се включиха от втория кръг, където попаднаха в група с Узбекистан, Палестина, Йемен и Сингапур. Те спечелиха групата, без да загубят нито една среща, като записаха шест победи и две равенства. Тази първа позиция осигури на отбора и класиране за Азиатската купа, която ще се проведе през 2023 г.
В третия етап отборите се разделят на две групи от по шест тима. Саудитска Арабия спечели своята група, в която бяха още Япония, Австралия, Оман, Китай и Виетнам. Така “зелените соколи” се класираха за втори пореден път на Световен шампионат.
Опитният французин Ерве Ренар е старши треньор на тима от 2019 г. Ренар е печелил два пъти Купата на Африканските нации – през 2012 г. със Замбия и през 2015 г. с Кот д’Ивоар.

Саудитска Арабия на Световни финали
На предишното Световно първенство Саудитска Арабия попадна в група “А” с отборите на Русия, Уругвай и Египет. “Зелените соколи” участваха в мача на откриването, като бяха разгромени от домакините Русия с 0:5. Следващият двубой на страната показа отбора в по-добра светлина, като допуснаха минимална загуба от Уругвай след гол от дузпа на Луис Суарес. Последната среща на Саудитска Арабия затвърди положителната градация на тима по време на турнира. Те успяха да победят Египет с 2:1, като победният гол падна дълбоко в добавеното време. Това беше първи успех на Световно първенство за “зелените соколи” от 1994 г.
Дебют в САЩ 94
“Зелените соколи” попадат в група “Ф” заедно с отборите на Нидерландия, Белгия и Мароко. Дебютният двубой на Кралство Саудитска Арабия на Световно първенство е срещу отбора на Нидерландия. Арабите успяват да поведат в резултата, но по-големият опит на “лалетата” се оказва решаващ и те печелят срещата с 2:1 след късен гол. След този мач започва полетът на “зелените соколи,” които се оказват една от приятните изненади на турнира. Следващата среща на Саудитска Арабия е срещу Мароко – друга държава от Арабския свят. Момчетата на Хорхе Солари успяват да постигнат първи успех на Световни футболни финали, като срещата завършва 2:1.

Последният двубой на “зелените соколи” в групата е срещу Белгия. “Червените дяволи” са фаворит в този мач след двете си победи, включително над Нидерландия. Но миг на гениалност от Саид Ал-Овайран в началото на срещата носи победата на Саудитска Арабия. Директните двубои решават заплетената ситуация в групата. Саудитска Арабия, Нидерландия и Белгия имат по шест точки и голова разлика от +1. В крайна сметка “лалетата” печелят групата, а Кралство Саудитска Арабия е втора. На ⅛-финалите отборът се изправя срещу селекцията на Швеция, а скандинавците слагат край на приказката на дебютанта, печелейки срещата с 3:1.
Четири поредни световни първенства
“Зелените соколи” се утвърждават на световната сцена, след като успяват да се класират на четири поредни шампионата. Представянето обаче няма нищо общо с дебютното Световно. След успеха над Белгия, Кралство Саудитска Арабия трябва да чака цели 11 мача и 24 години, за да постигне нова победа на планетарен форум. След 1994 г. “зелените соколи” не се класират само на две Световни първенства – в ЮАР и Бразилия.
На футболния форум през 2002 г. в Япония и Южна Корея страната записва една от най-големите загуби на световен шампионат, след като е разгромена с 8:0 от Германия.
Добрите практики на федерацията
Напоследък в Кралство Саудитска Арабия се обръща сериозно внимание на юношеския футбол и резултатите са видими. В страната има много академии, които работят с чуждестранни специалисти, които да предадат знанията си на местните младежи и треньори. “Джеда Про ФА” е академия, която работи с британски и американски специалисти. Френската футболна федерация също има академия в Саудитска Арабия, а два от грандовете на европейския футбол – “Реал Мадрид” и “Ювентус”, имат училища в страната.
През 2020 г. беше открита академията “Маад,” чието финансиране е осигурено от министърът на спорта – принц Абдулазиз бин Турки Ал-Фейсал. На откриването присъстваха големи имена от света на футбола като Жозе Моуриньо, Фабио Капело и Едвин ван дер Сар. Сред гостите на събитието беше и президентът на ФИФА Джани Инфантино.

Построяването на академията е свързано и с големия план “Визия 2030” на местните власти, които искат да намалят зависимостта от износа на петрол и да покажат Кралство Саудитска Арабия на света. Академията “Маад” ще бъде разположена в три града – Джеда, Рияд и Дамам.
Най-важната програма за развитието на футбола в Саудитска Арабия е “Саудитската стипендия за развитие на футболни талант (SSDFT)”. Програмата се провежда в Испания, а целта й е да подготви футболистите за изискванията на европейския футбол. Резултатите от програмата са видими, след като “зелените соколи” спечелиха Азиатската купа до 19 години през 2019 г. Някои от футболистите в този състав ще видим и на Световното първенство в Катар.
Освен това 2022 г. се оказа паметна за развитието на женския футбол в страната. Тази година, освен стартирането на първото в историята на страната първенство по женски футбол, момичетата от националния отбор играха за първи път пред родна публика. Женският национален отбор изигра първия си двубой в историята, като футболистките на германската треньорка Моника Стааб записаха победа над Сейшелските острови.
Звездите на Саудитска Арабия
Нито един от футболистите, които играят в националния отбор, не играе в чужбина. Фахал Ал-Мулавад и Салем Ал-Даусари са голмайсторите на тима, като и двамата имат по 17 попадения с националната фланелка. Споменатият Ал-Мулавад има най-много мачове за националния отбор от сегашния състав – 71. Вратарят на Ал-Хилал – Мохамед Ал-Оваис, най-вероятно ще бъде титуляр под рамката на вратата, а в защита “зелените соколи” ще разчитат на опита на Ясир Ал-Шахрани.

Мнението на “Ритнитопъ”: Излизането от групата на Кралство Саудитска Арабия изглежда почти невъзможно в компанията на Аржентина, Мексико и Полша. Със сигурност футболистите ще искат да докажат, че не отстъпват по класа на своите съперници. Предстои да видим дали това ще се случи.
Предричаме отпадане в групите за “зелените соколи.”
[…] ще се проведе на стадиона в Лусаил е Аржентина – Саудитска Арабия. Готов да приеме десет мача от него като най-важния от […]