Израстването на мароканците през последните 8 години кара феновете им да жадуват за успехи.
В северозападния край на Сахара започва Мароко. Държава, 7 пъти по-голяма от България, с почти 37 милиона население. Тя е една от 32-те страни, които ще играят след месец на Мондиала в Катар. Скорошното ѝ изкачване в ранглистата на ФИФА кара всеки фен на футбола в Мароко да мечтае за големи подвизи. За да ги превърнат в реалност обаче, първо ще трябва да минат през тежкия жребий, който им бе отреден за тазгодишното Световно.
Първият официален мач на Мароко като свободна държава завършва наравно 3:3 с Ирак през 1957 г. Четири години по-късно идва най-изразителната победа с 13:1 над Саудитска Арабия, а още три след това – най-болезнената загуба с 0:6 от Унгария. В момента атласките лъвове се намират на 22-ро място в ранглистата на ФИФА при мъжете. Върховното им постижение е 10-ото през 1998 г., а най-слабото – 95-о през 2010 г. През 2015 г. заемат 92-ата позиция и оттогава вървят само нагоре! Именно това кара всеки фен в Мароко да мечтае за нещо голямо! А защо да не станем свидетели на исторически подвиг от тяхна страна още тази година в Катар?
Какво казват статистиката и успехите?
Може би най-отличителният им успех е спечелването на Купата на африканските нации в далечната 1976 г. През 2004 г. завоюват сребърните медали в същото състезание. Последните две издания на Шампионата на африканските нации през 2018 и 2020 са спечелени от Мароко! В този формат отборите се състоят изцяло от играчи от националните първенства на съответната държава.
Нуредин Найбет е играчът с най-много мачове за “атласките лъвове”, а именно 115 между 1990 и 2006 г. Ахмед Фарас пък е най-резултатният с 36 гола в 94 мача в периода 1966-1979.
От 2011 г. мароканците домакинстват предимно на “Стад дьо Маракеш” с капацитет от 45 240 седалки. Смята се, че той е на късмет на “атласките лъвове”, понеже там извоюват важни победи пред многобройна публика. Някои от тях са триумфите в квалификациите за Купата на африканските нации през 2012 г. над Алжир с 4:0 и Танзания с 3:1. Чрез тях Мароко се класира за финалния етап на турнира. Година след това печели отново там срещу Мозамбик с 4:0 като така достига и до следващото издание на КАН.

През 1960 г. “атласките лъвове” дебютират в квалификации за Мондиал. Съперник в първия кръг е Тунис. Мароко печели с 2:1, преди да загуби реванша с 1:2. Играе се трети мач в Палермо (Италия), който завършва наравно. „Следват продължения“ ще си кажете? Не! Победителят е определен чрез…хвърляне на монета! Да, съдбата дава шанс на Мароко да продължи в следващия кръг! “Лъвовете” успяват да надвият Гана с 1:0 и достигат до интерконтиненталните плейофи, където имат нещастието да бъдат изтеглени срещу Испания. „Ла Фурия Роха“ печели с 4:2 и загася мечтите на африканците.
Мароко на Световно!
Червените са участвали в пет планетарни шампионата до момента. В дебютния си мач на Мондиал “атласките лъвове” водят с гол преднина срещу Западна Германия на полувремето пред 13000 зрители в Мексико! Немците обаче успяват да обърнат мача и печелят с 1:2. Следва загуба от Перу с 0:3. Първата точка за африкански отбор на Световно идва на 11 юни 1970 г.! Печели я Мароко, а съперникът тогава е България! В нашия тим личат имената на легендите Георги Аспарухов, Аспарух Никодимов, Александър Шаламанов, Христо Бонев и др. Това остава единствената точка и за двата тима и те отпадат в групите.
През 1986 г. отново в Мексико развоят в групите кара Мароко да мечтае за успехи! След 0:0 срещу Полша и Англия, “атласките лъвове” печелят убедително с 3:1 сблъсъка си с Португалия! По този начин стават първият и единствен африкански отбор, завършил начело в групите на Световно първенство! Но не само това е повод за гордост. Мароко се превръща в първия африкански и втория отбор извън Европа и Америка, излязъл от групите на Мондиал! Дотогава единствено Северна Корея успява да постигне това през 1966 г. На 17 юни 1986 г. на 1/8-финала мароканците губят с 0:1 от Западна Германия с гол на Лотар Матеус в 88-ата минута. Впоследствие немците си тръгват със сребърните медали от това първенство.
На Мондиал 94‘ “червените” губят и трите си мача в групите с по гол разлика съответно от Белгия, Саудитска Арабия и Нидерландия. През 1998 г. във Франция завършват 2:2 с Норвегия, губят с 0:3 от Бразилия и побеждават Шотландия с 3:0. В третия мач бразилците нямат за какво да играят срещу норвежците, но все пак излизат с титулярите си. Скандинавците падат с 0:1 12 минути преди края, но съумяват да обърнат “селесао”, които тогава защитават титлата си от 1994 г. Така норвежците за пръв път се класират на 1/8-финал на световно, а втората победа на Мароко на планетарен форум се оказва недостатъчна за продължаване напред.
Последната поява на Мондиал за мароканците е преди четири години в Русия. След нелепа загуба от Иран с автогол в 95‘ и 0:1 от Португалия с гол на Роналдо в началото, мароканците губят шансове за продължаване напред. Следва утешително равенство 2:2 с Испания, като “Ла Фурия Роха” трудно достига до него след гол на Аспас в 91‘.
Пътят към Катар 2022
Футболният растеж на мароканците бе демонстриран кристално ясно в процеса на квалификациите за тазгодишното първенство на планетата. В групите от втория етап Мароко постигна шест победи от шест мача с голова разлика от 20:1, допускайки единствено попадение от Гвинея като гост! Последва сблъсък срещу ДР Конго, като първият мач завърши 1:1. В реванша триумф от 4:1 на Стадион „Мохамед V“ в Казабланка изпрати лъвовете на Световни финали за втори пореден и общо шести път! Дали там ще им пишем отличен, предстои да разберем!
Звездите на нацията
От настоящия състав на Мароко само четирима играчи се състезават в националната лига. Звездни имена в селекцията обаче не липсват. Ашраф Хакими от ПСЖ, Хаким Зиеш от „Челси“, Нусаир Мазрауи от „Байерн“ (Мюнхен) и Юсеф Ен-Несири от „Севиля“ ще предвождат атласките лъвове в Катар. Това безспорно кара всеки фен на Мароко да се надява на по-добро представяне в сравнение с последния Мондиал!

Жребият бе изключително тежък за страната от северозападна Африка. Той отреди сблъсъци с Белгия, Канада и Хърватия. Първият им мач е именно срещу световните вицешампиони на 23 ноември. Доста вероятно е канадците и мароканците да бъдат подценени от другите два класни опонента и това е съвсем добре дошло за тях! Така те ще имат възможност да разгърнат потенциала си и да покажат на какво са способни.
Мнението на „Ритнитопъ“: С две победи, пет равенства и цели 9 загуби в пет Мондиала досега, израстването на отбора в последните години кара цяло Мароко да мечтае за подвиг на идното първенство на планетата! След 20 години отсъствие “атласките лъвове” се завърнаха на световната сцена в Русия и бяха изключително трудно победени от Португалия и Иран и за малко не достигнаха до победа срещу Испания. Този факт може би ни подготвяше за това, което ни очаква от тяхна страна в Катар.
Изкачването в ранглистата на ФИФА ни кара да мислим, че Мароко ще е подводният камък за някои от фаворитите на тазгодишното Световно първенство. Дали сме прави, ще разберем скоро!
Източници:
(1) Morocco. (2022, September 13). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 21, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Morocco
(2) Morocco national football team. (2022, October 16). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 21, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Morocco_national_football_team
(3) Fifa. (n.d.). Māori welcome greets FIFA Women’s World Cup. https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/MAR
Снимки:
(1) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Stade_de_marrakech.jpg/1920px-Stade_de_marrakech.jpg
(2) https://staticg.sportskeeda.com/editor/2022/09/39fc9-16641658408615-1920.jpg
Разберете как Канада достигна до Катар тук:
Be First to Comment