30 – 26
Добре дошли в новата ни рубрика за Световното първенство в Катар! В нея ще ви запознаем с най-добрите футболисти, които ще пропуснат планетарния форум, защото страните им не са се класирали за шампионата.
Нека видим футболистите, които сме класирали от 30-а до 26-а позиция.
30. Ченгиз Юндер
Ченгиз Юндер е роден на 14 юли 1997 г. в град Баликешир, Турция. Юношеската му кариера започва в “Букаспор” – клуб, който вече не съществува. Началото на професионалния му път е в “Алтинорду”. Следва трансфер в “Истанбул Башакшехир”, където бързо се налага в стартовия състав като крило и показва огромния си потенциал, който не остава незабелязан, и през 2017 г. е закупен от италианския гранд “Рома” за 14.25 милиона евро.
Юндер е най-младият турчин, отбелязвал гол в Шампионската лига, когато все още е само на 20 години. Доверието към Юндер в “Рома” се губи с времето и през летния трансферен прозорец на 2020 г. той е отдаден под наем на “Лестър”, където изиграва само 19 мача, в които отбелязва три гола и дава две асистенции. От 2021 г. е част от “Олимпик Марсилия”, първоначално под наем, а след това и с постоянен трансфер.
Играе във всички юношески формации на Турция. Дебютира за мъжкия национален отбор през 2016 г. Има 43 двубоя и 14 попадения с националната фланелка. Турция не се класира за Световното първенство в Катар. Тимът завърши втори с актив от 21 точки в групата си, където бяха още Нидерландия, Норвегия, Черна Гора, Латвия и Гибралтар. Турците продължиха към плейофите, където бяха отстранени от Португалия.

29. Наби Кейта
Наби Кейта е централен полузащитник, роден на 10 февруари 1995 г. в Конакри, Гвинея. Футболният път на Кейта започва от “Хороя” – клуба в неговото родно място. През 2012 г. се присъединява към френския “Истрес” след неуспешни проби в “Лориен” и “Льо Ман”. Истинския си потенциал показва в “Ред Бул” (Залцбург) след трансфера си през 2014 г., а след две години е закупен от “Ред Бул” (Лайпциг), където се превръща в един от най-добрите полузащитници в Германия.
Само година по-късно “Ливърпул” постига договорка с “Лайпциг” за негов трансфер през 2018 г. Сделката се превръща в една от най-скъпите в историята на “мърсисайдци”, като “червените” плащат над 50 милиона паунда. Множество контузии преследват Кейта по време на периода му в “Ливърпул” и много хора определят този трансфер като провал. Изглежда вероятно Кейта да напусне “мърсисайдци” идното лято, тъй като е в последната година на контракта си, а няма индикации, че нов ще бъде подписан.
Кейта дебютира за националния отбор на Гвинея през 2012 г., когато е едва на 17. Той е капитан на страната, като в 50 двубоя има 11 гола. Представянето на тима беше разочароващо в квалификациите за Световното в Катар, като Гвинея завърши трети от четири отбора в групата си със само четири спечелени точки.

28. Константинос Цимикас
Константинос Цимикас е роден на 12 май 1996 г. в Солун, Гърция. Играе като ляв защитник. Юношеската му кариера преминава през три тима – “Неаполи” (Солун), “Пансерайкос” и гранда “Олимпиакос” (Атина). Част е от мъжкия състав на тима от 2015 г. като в периода си в отбора от Атина е изпращан два пъти под наем – през 2017 в “Есберг”, където записва само 13 мача, и през 2018 г. в нидерландския “Екселсиор”. Там е твърд титуляр и играе в 37 мача през кампанията.
След завръщането си от наема в Нидерландия Цимикас става основна фигура в състава на “Олимпиакос”. Въпреки че не вкарва нито един гол за отбора от Пирея, той дава 12 асистенции. Доброто му представяне привлича вниманието на “Ливърпул” и е взет за резерва на Андрю Робъртсън за 13 милиона евро.
След трудна аклиматизация с футбола на Острова Цимикас започва да участва във все повече мачове и да се превръща в любимец на феновете заради сърцатата си игра. Ако има пост в състава на Юрген Клоп, който е добре подсигурен, то това е левият фланг на защитата. Познат е сред феновете на “червените” като “гръцкия скаузър,” а със сигурност най-запомнящият му момент, откакто дойде в Ливърпул, е победната дузпа във финала на ФА Къп срещу “Челси”. Въпреки че не е твърд титуляр, е дал три асистенции от началото на сезона.
Цимикас има 13 мача за националния тим на Гърция до 19 години и 16 до 21. Дебютира за мъжкия представителен тим през 2018 г., а оттогава има 24 срещи с националната фланелка. Гърция ще пропусне второ поредно Световно първенство, след като завърши на трета позиция в групата си.

27. Мигел Алмирон
Ако Световното първенство в Катар беше през лятото, Мигел Алмирон нямаше да попадне в тази класация. Но представянето на парагваеца от началото на сезона за клубния му отбор “Нюкасъл” е впечатляващо. Крилото има 7 попадения в 13 мача във Висшата лига.
Алмирон е роден в столицата на Парагвай, Асунсион, на 10 февруари 1994 г. Футболният му път започва в един от грандовете на парагвайския футбол – “Серо Портеньо”. През 2015 г. подписва с аржентинския “Ланус,” където изиграва 43 срещи, преди да се стигне до трансфера му в “Атланта Юнайтед” през следващата година. В МЛС той показва потенциала си, като в 70 мача вкарва 22 гола и дава 21 асистенции. Така той парафира с екипа на английския “Нюкасъл” през 2019 г. за около 21 милиона паунда, което по това време е рекордна трансферна сума, платена от “свраките”.
Престоят му в Англия започва неубедително, но с времето показва качествата си. Вече има 136 мача за “Нюкасъл”, в които е отбелязал 21 попадения, седем от които през този сезон.
Може би добрата форма на Алмирон от началото на сезона се дължи на едно изказване на футболиста на “Манчестър Сити” Джак Грийлиш. По време на шампионския парад на “гражданите” след драматичния обрат над “Астън Вила” в последния кръг и спечелването на титлата от Висшата лига, Грийлиш разкрива, че най-важното нещо за победата било изваждането на Рияд Марез. “Рияд Марез игра като Мигел Алмирон вчера,” споделя англичанинът.
За националния отбор на Парагвай Алмирон има 47 мача и 6 попадения. Дебютът му е през 2015 г. Тимът отново няма да играе на планетарен форум, след като остана на осма позиция от десет тима в зона КОМНЕБОЛ.

26. Алексис Санчес
Завършваме първата петица от футболисти с едно добре познато име – Алексис Санчес. Легендата на чилийския футбол е роден в Токопия на 19 декември 1988 г. Алексис може да играе по целия фронт на атаката. Кариерата му започва в “Кобрелоа.” През 2006 г. е закупен от италианския “Удинезе”, но преди да се наложи на “апенините”, е отдаван два пъти под наем – първо в родината си на “Коло-Коло”, а след това през 2007 г. е част от аржентинския гранд “Ривер Плейт”. И с двата тима става шампион.
Налага се в състава на “Удинезе” през 2008 г. Записва 112 мача за италианците, в които отбелязва 21 гола и прави 20 асистенции. През 2011 г. преминава в “Барселона”, където за три сезона участва в 142 мача като вкарва 47 попадения и дава 37 асистенции.
През 2014 г. е закупен от “Арсенал”, след като в “Барселона” не е сред титулярите. За “артилеристите” записва 166 срещи, в които отбелязва впечатляващите 80 попадения и прави 45 голови подавания.
През зимния трансферен прозорец на 2018 г. преминава в “Манчестър Юнайтед,” което е прието като предателство от феновете на “Арсенал”. Кариерата на Санчес тръгва надолу и в 45 мача за “червените дяволи” отбелязва само 5 гола. През лятото на 2019 г. е пратен под наем в “Интер”, а година по-късно трансферът става постоянен. Тази година разтрогна контракта си с “нерадзурите” по взаимно съгласие и подписа с “Олимпик Марсилия.” От началото на сезона има 14 мача, в които е отбелязал шест попадения.
Помага на националния тим до 20 години да завърши трети на Световното първенство през 2007 г. В този отбор на Чили личат имената още на Артуро Видал и Маурисио Исла. Алексис е голмайстор на националния отбор на страната с отбелязаните си 48 гола в 148 мача. През 2015 г. е с основна заслуга за първия голям трофей на страната – Копа Америка.
Представянето на Чили в квалификациите за Световното първенство в Катар беше разочароващо и страната остана далеч от местата, които дават право на участие на планетарния форум.

Очаквайте продължението на класацията съвсем скоро!
Мнението на Ритнитопъ: Футболистите в тази класация със сигурност ще липсват на Световното първенство в Катар. Поне те ще са свежи за подновяването на клубните първенства след края на Мондиала.
Be First to Comment