Япония се класира за Мондиала в Катар през 2022 година, като това ще бъде 7-о поредно Световно първенство за “самураите”. Днес ще проследим пътя на Япония до Катар и кои са най-големите успехи на островната държава на Световни първенства.
Пътят към Катар’22
В квалификациите за Световното първенство в Катар, Япония попадна в група с отборите на Саудитска Арабия, Австралия, Оман, Китай и Виетнам. “Самураите” не срещнаха особено големи затруднения в тази група, но въпреки това завършиха на второ място – след отбора на Саудитска Арабия. Япония загуби само 2 мача през квалификационния цикъл – от Саудитска Арабия и изненадващо от Оман, като и двете срещи завършиха с резултат 0:1. Виетнам също затрудни Япония, като успя да вземе точка от “самураите”. Така Япония се класира за седмото си поредно Световно първенство с 22 от 30 възможни спечелени точки в квалификациите.

Япония на Мондиал
Първото класиране на Япония на Световно първенство е сравнително скоро – през 1998 година на Мондиала във Франция. Там представянето на “самураите” е повече от ужасяващо, като губят всичките си 3 мача в групите със само един отбелязан гол.
Второто Световно първенство за Япония е и най-специалното за тях. През 2002 година съвместно с Южна Корея “страната на изгряващото” слънце е домакин на Мондиала. Представянето им е далеч по-добро от дебютното. Япония записва две победи и едно равенство и излиза от групата си като лидер, като оставя отборите на Белгия, Русия и Тунис зад себе си. На осминафинал обаче “самураите” отпадат от Турция с резултат 0:1.

На минути от чудото
На Мондиала през 2018 година отборът на Япония се представи повече от добре. “Самураите” бяха в група с отборите на Колумбия, Сенегал и Полша, като завършиха с една победа, едно равенство и една загуба. Те имаха еднакви точки и голова разлика със Сенегал и сензационно продължиха напред към елиминациите по правилото “феърплей” за по-малко натрупани жълти картони. Японците имаха четири, докато играчите на Сенегал бяха санкционирани общо 6 пъти.
На осминафинал Япония бе изправена срещу един от фаворитите за титлата тогава – Белгия. В отбора на “червените дяволи” личаха имена като Кевин де Бройне, Еден Азар, Ромелу Лукаку, Дрис Мертенс и други, като всички от тях бяха в пиковете на своите кариери. Японците влязоха в мача като аутсайдер, но това, което показаха, ще бъде помнено завинаги.
Първото полувреме бе изцяло под контрола на Белгия, но до попадение така и не се стигна. След 0:0 на почивката двата отбора излезнаха да решат всичко, но изглежда японците бяха една идея по-настървени. В 48-а минута Харагучи откри резултата, а само четири минути по-късно Такаши Инуй удвои. Абсолютен шок за белгийците и бурна радост по трибуните на “Ростов Арена”. Япония стоеше добре и удържаше резултата до 70-ата минута. Тогава Ян Вертонген върна едно попадение. Натискът на Белгия продължи и “червените дяволи” изравниха резултата чрез Маруан Фелайни в 74-ата минута. Мачът отиваше към продължения, което също се считаше за подвиг от страна на “самураите”. В последната минута от добавеното време обаче контраатака като в учебниците по футбол доведе до трето попадение за отбора на Белгия и така японците напуснаха надпреварата, на крачка от нещо голямо.

Акцентът от този мач обаче не е нито добрата игра на “самураите” на терена, нито обрата на “червените дяволи”. Акцентът бе почистването на абсолютно всичко по трибуните от страна на феновете на Япония, както и съблекалнята, която оставиха футболистите на Акира Нишино – с бележка, която гласеше едно просто “Благодарим”. Каква нация, какъв манталитет…

Мнението на “Ритнитопъ”: На Световното първенство Япония е в група с отборите на Германия, Испания и Коста Рика. Шансовете на “самураите” не са много високи, но желанието и непримиримостта, характерни за всеки един японец, могат да постигнат всичко. В отбора личат имената на Такехиро Томиясу, Такефуса Кубо, Дайзен Маеда и други футболисти, които блестят в европейския футбол.
Be First to Comment