Press "Enter" to skip to content

Как световните шампиони защитаваха титлите си (част 2)

Финалът през 1982 година изправя един срещу друг единствените отбори до този момент, успявали да защитят златото си

Продължаваме историческия обзор на това как действащите шампиони са защитавали световните си титли през годините

1962


Ето ни и нас! България за пръв път се класира на световни финали и пътува за Чили. И не само това. “Трикольорите” измъкват и точка от Англия, на която ѝ предстои 4 години след това да стане първенец. Единственият гол за България на турнирa отбелязва легендата на “Левски” Георги Соколов срещу Унгария.

Същата кампания Бразилия става вторият тим, дублирал шампионската си титла.

Селесао излиза от група с Чехословакия, Мексико и Испания. Два гола на Гаринча изхвърлят Англия с 3:1 на четвъртфинал, а това се повтаря и в полуфинала срещу доманиките от Чили с 4:2. Решителният сблъсък за трофея противопоставя Бразилия срещу познайниците от груповата фаза Чехословакия. За разлика от нулевото реми две седмици по-рано, сега южноамериканците ликуват с 3:1 и вдигат трофея.

Съставът на Бразилия от финала срещу Чехословакия през 1962

1966

При третите световни финали на Пеле, бразилците отпадат още в групите, като той отбелязва само един гол. Той пада срещу… България на 12. юли 1966 на стадион Гудисън Парк в Ливърпул. Бразилия ни надвива с 2:0 в първия мач от програмата на групата, в която компания ни правят още Унгария и Португалия.

Майсторското отиграване на Димитър Якимов срещу Гаринча

И ние, и “селесао” обаче отпадаме рано-рано. Титлата пък за пръв и засега единствен път отива при домакините от Англия. На 30. юли 1966 на Уембли в Лондон те побеждават с 4:2 ФРГ и се окичват със златото.

1970

Англичаните няма да запомнят с добро защитата на златото си.

Представянето в групата минава по план. Две победи срещу Чехословакия и Румъния и загуба от Бразилия класират Англия втора. Още на четвъртфиналната фаза на пътя им се изправя ФРГ. Шампионите повеждат комфортно с 2:0 до 49 минута.

Германците обаче с прочутата си борбеност се връщат в мача. Първо Франц Бекенбауер в 68-ата минута, а после Уве Зеелер в 82-рата пращат срещата в допълнително време. Решаващия гол за ФРГ вкарва “бомбардирът на нацията”, покойният вече Герд Мюлер, в 108-ата минута.

ФРГ рано-рано слага край на мечтите на англичаните за дублирани на титлата

1974

20 години след чудото от Берн, ФРГ печели втората си световна титла. Бразилците, вдигнали трофея преди 4 години, сега остават на крачка от медалите. Пеле вече е на 34 и е напуснал Сантос в посока Щатите.

“Селесао” излизат от много завързана група, заедно с Югославия. В нея са още Шотландия и Заир. Интересното е, че след изиграването на мачовете в групата всички освен Заир са с по 4 точки. Западните ни съседи обаче са първи заради головата си разлика.

Регламентът през 1974 предвижда и втора групова фаза. 2 групи с по 4 отбора Там действащите световни шампиони са в компанията на бъдещия финалист Нидерландия, ГДР и Аржентина и завършват втори след “лалетата”.

В мач на третото място бразилците играят с класиралия се на второ място от другата група тим на Полша. Първата половина на 70-те години е времето на златното поколение на “дружина полска”. Момчетата на Казимиерж Горски надвиват далеч по-именития си съперник с 0:1 и го оставят с празни ръце.

1978

12 години след триумфа на Англия пред своя публика, това се удава и на аржентинците. Това е и първенството, в което за пръв път в състава на “гаучосите” попада 17-годишният Диего Армандо Марадона. Нидерландия пък се проваля на втори пореден финал.

Защитаващите златото си западногерманци преминават първата групова фаза. Остават втори зад Полша и пред Тунис и Мексико.

Втората групова фаза се оказва препъникамъкът за ФРГ в турнира. Там те остават трети и отпадат.

1982

На Мундиала в Испания приключва близо половинвековното чакане на Италия за третата им световна титла. Адзурите печелят финала срещу Бразилия, предвождани от звездата си Паоло Роси. Който пък се завръща на терена след като наказанието му от 1979 г. да не се занимава с футбол за около 5 години е намалено.

Решението на италианските власти частично да амнистират Паоло Роси се оказва ключово

Какво правят обаче аржентинците? В първата групова фаза излизат от група 3, където са още Белгия, Ел Салвадор и позагубилите вече славата си унгарци. Във втората групова фаза Марадона и компания имат лошия късмет да се паднат заедно с бъдешите финалисти Италия и и Бразилия. И завършват на последното тррето място.

Мнозина споделят, че на световното през 1982 най-красивият футбол играе Бразилия. Компилация можете да видите тук.

Мнението на “Ритнитопъ”:
Двете декади между 1962 и 1982 година изказват на хоризонта нови звезди и футболни нации. Италия възвръща бласъка си, Полша има талантливо поколение, а Унгария вече не е това, което е била. Вече ветеранът Пеле пък предстои да бъде заместен на голямата сцена от Диего Марадона.

(1): https://en.wikipedia.org/wiki/1962_FIFA_World_Cup
(2): https://www.skysports.com/football/news/17252/11384017/world-cups-remembered-chile-1962
(3): https://en.wikipedia.org/wiki/1966_FIFA_World_Cup
(4): https://de.wikipedia.org/wiki/Pel%C3%A9
(5): https://en.wikipedia.org/wiki/1970_FIFA_World_Cup
(6): https://www.youtube.com/watch?v=YceBkLcF4E8
(7): https://www.youtube.com/watch?v=a-qPO8P1wP4
(8): https://en.wikipedia.org/wiki/1974_FIFA_World_Cup
(9): https://en.wikipedia.org/wiki/1978_FIFA_World_Cup
(10): https://en.wikipedia.org/wiki/1982_FIFA_World_Cup
(11): https://bleacherreport.com/articles/2076339-the-amazing-story-of-italys-1982-world-cup-hero-paolo-rossi

One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *