Очаква ни месец на нестандартния футбол в Катар и много изненади.
Световното първенство по футбол винаги е обещание за зрелища, силни емоции и сякаш в този един месец всички говорят и мислят само за най-великата игра. Като че Земята е спряла да се върти и погледите са насочени към събитията по терените. Истински празник за футболните запалянковци. Този път обаче Мондиалът ще бъде различен. Зимен формат, провеждан в една нефутболна нация със странен климат – звучи като мрачна продукция на Тим Бъртън. Това ще е Световно първенство в една паралелна вселена, която е начертала свои правила и всичко ще бъде с главата надолу.
Домакинството
Много футболни личности бойкотират този формат именно заради противоречивото домакинство на Катар. Липсата на обективни фактори в избора за домакин наистина разклащат автентичността на турнира. Може би точно от това футболът има нужда – един рестарт, силно отблъскване на старомодните норми и поглед към една по-екзотична част от играта. Гарантирано е, че това ще бъде като йо-йо ефект и най-сетне футболът ще се завърне към своите истински корени веднага след края на първенството.

Всичко това в света на футболните залагания е като едно огромно предизвикателство – да подложиш големите играчи на тези температури, в сърцето на фанатичния мюсюлмански свят, където за изключително кратко време бяха пръснати стотици милиарди, за да се построи инфраструктура, стадиони и всичко необходимо за провеждането на форум от подобен грандиозен мащаб.
Големите отсъстващи
Големият отсъстващ е отбора на „скуадра адзура”, който е и настоящият европейски шампион. За футболна нация като Италия това е равносилно на национална трагедия. Загубата е не само за италианците, а за всички останали. Световно първенство без италианците е като пица без тесто. Но ето, че и това се случи и сега една от най-футболните нации ще наблюдава мъчително отстрани всичко случващо се в Катар.

Други два липсващи отбора са Швеция и Чили. Не сме свикнали да гледаме големи първенства без тях. Само преди 6 години южноамериканците спечелиха Копа Америка, като победиха на финала с дузпи Аржентина на Лео Меси. Швеция години наред беше стабилен участник в големите първенства и най-силният представител на Скандинавието за последните две десетилетия. Смяната на поколенията изигра лоша шега в представянето на националните гарнитури и така напълно логично подмладените им състави не пътуваха до Катар.
Египет не е най-футболната нация, за която може да се сетим на прима виста, но самият факт, че един от най-силните футболисти в последните 5 години е египтянин, говори, че това също ще бъде голяма загуба за зрителите. Мохамед Салах направи чудеса с „Ливърпул”, но така и не доказа, че е способен да „носи” цялата нация на гърба си и това постави „фараоните” в графата с отсъстващите тимове.

Изненадите
Очакват се повече изненади в резултатите на фаворитите от обикновено. Едната причина ще бъде прословутата система за видео арбитраж. ВАР не помага на футбола в този си вид поради две причини. Първо – виждаме как селективно се разглеждат спорните положения в мача, като по този начин се накланят везните към едната страна. Оправданията след това са, че все пак хората отговорни за видео арбитража също могат да допуснат грешка в преценката си, което е абсолютно абсурден довод, защото ВАР беше въведен именно за да се избегне т.нар. „човешки фактор”.

Втората причина за лошото управление на ВАР е, че при разглеждането на ситуациите се губи много време, а в края на мача не виждаме достатъчно добавени минути към него (при извършени общо 10 смени и средно три спирания за ВАР от по минута и половина, средното добавено време второто полувреме е между 4 и 5 минути, което е твърде малко). Реално игровото време през второто полувреме е около 35 минути (като добавим бавенето и „хитруването” от страна на водещия в резултата отбор), което е недостатъчно, ако изоставаш в резултата.
Всички тези фактори около ВАР предопределят играта и до голяма степен не позволяват да се играе „чист” футбол. Теоритично, ако по-слабият отбор поведе в резултата в края на първото полувреме, шансът фаворитът да обърне мача е значително по-малък от преди въвеждането на ВАР системата.
Ако към това добавим и непривичните климатични условия в Катар, най-логичното нещо е да видим как големите отбори силно се сгромолясват. Разбира се, няма да се случи на всички, но изявените фаворити от Европа ще изпитват огромни трудности. Очакванията за множество изненади ни навеждат на мисълта, че ще има силно представяне на отборите от Латинска Америка (Аржентина и Бразилия са истинските фаворити според букмейкърите и това не е случайно) и също на африканските отбори. И все пак малко вероятно е да се сбъдне прогнозата на Самуел Ето’о за финал между Камерун и Мароко, но има голям шанс някой от тези отбори да достигне поне до четвъртфинал.

Отбори, които имат голям потенциал да се представят над възможностите си – САЩ, Гана, Сенагал, Коста Рика, Дания.
Мнението на “Ритнитопъ”: Ако сте запален футболен фен, който обича да залага, съветът ни е да играете умерено срещу фаворитите. Заслужава си да оцелите няколко изненади и да се почувствате като някой, който „играе” срещу статуквото и печели от това. Защото това Световно първенство ще бъде на противоречивите очаквания още от самото си начало. Затегнете коланите и се пригответе за нещо вълнуващо и различно!
Be First to Comment