Press "Enter" to skip to content

Най-доброто от Световното – ден 13!

Отговорете си на най-важните въпроси от тринадесетия ден на Световното първенство!

Сълзи от щастие и тъга!

Само какви емоции може да предизвика футболът! В рамките на секунди всичко може да се промени. На това станахме свидетели в мачовете от група Н. Уругвай вече се виждаше на осминафиналите, когато Южна Корея отбеляза гол в добавеното време, който класира азиатците напред. Този път сълзите на Хюн-Мин Сон бяха от щастие, а на Луис Суарес от тъга.

Сълзите на Сон и Суарес.

“Тигрите на Азия” го направиха!

Никой не го очакваше нали? Южна Корея успя да победи Португалия с 2:1 и се класира за елиминациите на Мондиал за първи път от 2010 г. и за общо трети в цялата си история. Въпреки че Португалия поведе рано в срещата, южнокорейците не се предадоха и гол на Хи-Чан Хуан в 91-та минута осигури класирането на “тигрите на Азия”. Азиатците се продължиха напред за сметка на Уругвай благодарение на повечето си отбелязани попадения. Иначе двата тима завършиха с равен брой точки и еднаква голова разлика.

Неочакван герой за Южна Корея

Всичките надежди на Южна Корея за класиране за елиминациите бяха възлагани на звездата Хюн-Мин Сон. Той обаче не отбеляза нито едно попадение по време на груповата фаза. За сметка на това се появиха нови герои. В мача срещу Гана две попадения отбеляза Гуе-Сун Чо, а днес в герой за “тигрите на Азия” се превърна Хи-Чан Хуан, който до момента през сезона нямаше нито един вкаран гол. Какъв момент да отбележиш първото си попадение за кампанията! Преди този мач, Хуан не беше записал нито една минута на Световното.

Историческата защита на Португалия

Днес централната двойка бранители на Португалия беше комбинация между опита и младостта. Пепе е най-възрастния бранител на този Мондиал, а Антонио Силва е най-младия.

Португалия и Южна Корея – познат развой на срещата

Южна Корея обича да играе с Португалия на световно първенство! През 2002 г. двата тима отново играят последен мач от групата. Южнокорейците печелят и изхвърлят португалците от турнира. 20 години по-късно, “тигрите на Азия” отново се класират за елиминациите след победа над Португалия. Този път и “мореплавателите” продължават напред.

Радостта на южнокорейците след победата над Португалия.

Пауло Бенто победи родината си

Пауло Бенто стана едва третия треньор, който успя да победи родината си на световно първенство. Другите двама са Ото Глория, който извежда Португалия до успех над Бразилия през 1966 г. и Бруно Метсу, който стои зад победата на Сенегал над Франция през 2002 г.

Историята се повтори!

Получихте ли дежа вю в мача между Гана и Уругвай? Сценарият – същия като на Мондиала в ЮАР. Сега не беше чак толкова драматично, но Гана отново пропусна дузпа срещу “урусите”. През 2010 г. Асамоа Гиан беше виновника, а сега дойде ред и на друга легенда на “черните звезди” да пропусне от бялата точка. Андре Аю със сигурност ще иска да забрави за този момент колкото се може по-бързо.

Дузпата на Андре Аю.

Поведението на играчите на Уругвай след края на мача

Веднага след като срещата завърши, играчите на Уругвай заобиколиха съдията Даниел Зиберт. Колкото и да са недоволни от съдийството, поведението на футболистите на Уругвай беше недопустимо и непрофесионално. “Урусите” на два пъти имаха сериозни претенции за дузпа. Те не бяха уважени от Зиберт. Първата ситуация беше в 57-ата минута, когато Дарвин Нунес падна в наказателното поле. В самия край на срещата и Единсон Кавани имаше претенции за 11-метров наказателен удар, но и те не бяха уважени. За съжаление Даниел Зиберт се превърна в главно действащо лице.

Ситуацията след края на мача.

Първа победа за Камерун на Мондиал от 2002 г.

Камерун успя да победи Бразилия с 1:0. Въпреки че Тите беше дал почивка на много от титулярите, очакванията бяха, че бразилците няма да имат проблеми да стигнат до победата. Венсан Абубакар вкара единствения гол в срещата в добавеното време, а при радостта си си изкара втори жълт картон и съответно червен. Камерун спря серията от победи на Бразилия на девет мача и нанесе първа загуба на “селесао” от финала на Копа Америка през 2021 г. Камерунците постигнаха първа победа на Мондиал от 2002 г. Не се сбъдна прогнозата на Самуел Ето’о, че африкацните ще станат световни шампион, но “непобедимите лъвове” показаха добро лице на турнира.

Мач на двете крайности

Сърбия и Швейцария изиграха прекрасно първо полувреме, в което видяхме цели четири гола. За първи път от срещата Англия – Аржентина през 1998 г. и двата отбора вкараха по две попадения през първата част. Второто полувреме нямаше нищо общо и нервите надделяха. Футболното беше много малко и имаше опасност ситуацията да излезе извън контрола на съдията. Видяхме 11 жълти картона, но изненадващо нито един червен. Имаше няколко сблъсъци между футболистите. В крайна сметка Швейцария спечели с 3:2 и се класира за осминафиналите.

Гранит Джака отново беше в центъра на вниманието.

Джердан Шакири е основната фигура за Швейцария

Срещу Сърбия Джердан Шакири показа, че все още е основната фигура за Швейцария. Той отбеляза първия гол в срещата и беше с основна заслуга за третия, след като даде фантастичен пас, с който разкъса защитата. Шакири, Кристиано Роналдо и Лионел Меси са единствените футболисти, отбелязали гол на последните три Мондиала.

Нито един отбор не записа само победи

За първи път от 1994 г., нито един тим не записа три победи в груповата фаза.

Нидерландия, Англия, Мароко, САЩ, Хърватия

Това са петте отбора, които не допуснаха поражение в групите. Мароко и Хърватия бяха в една група, както и Англия и САЩ.

Ротациите не бяха успешни

Бразилия, Португалия и Испания ротираха съставите си в последните срещи от групите. Но всички загубиха мачовете си като за Испания това можеше да бъде фатално. Резервните футболисти не сграбчиха шанса, който им се откри.

Каква игра на азиатските отбори!

Азиатските отбори се представят по-силно от южноамериканските за момента. На осминафиналите ще има три отбора, които се класираха от зона Азия – Австралия, Япония и Южна Корея, докато само Аржентина и Бразилия ще защитават честта на Южна Америка.

Мнението на “Ритнитопъ”: Последният етап от групите със сигурност не разочарова! Много драма ни предложиха решаващите срещи. В един момент Полша и Мексико бяха разделени само от картоните, Коста Рика и Япония продължаваха вместо Германия и Испания, а Уругвай се виждаше на осминафиналите преди късния гол на Южна Корея. За цялата групова фаза станахме свидетели на общо 120 гола, 11 от които отбелязани след 90-ата минута.

СВЕТОВНОТО LIVE E13: Закриваме груповата фаза! Гости: И. Дичевски, Т. Коев, И. Стоянова