Press "Enter" to skip to content

Какво се случи с “Ливърпул”?

“Ливърпул” беше на два мача от квадрупъл миналия сезон. Сега е на девета позиция във Висшата лига и аут от местните купи.

Миналата кампания “Ливърпул” беше близо до квадрупъл. Тази, отборът загуби идентичността си и успехите от миналия сезон изглеждат далечни. Какво доведе до този спад и как могат мърсисайдци да се върнат на победния път?

Липсата на инвестиции

Най-сериозният проблем за “Ливърпул” е тоталната липса на инвестиции от страна на американските собственици FSG. Клоп застана начело на тима през октомври 2015 г. Оттам насетне са били похарчени 661 250 000 милиона паунда, докато са получени 478 200 000 от изходящи сделки. Това означава, че за осем години нетният разход е 183 050 000 милиона паунда.

В днешния футбол това са никакви пари за 8 години, особено като се вземат предвид приходите в последните години. Само за сезон 2021/22 те възлизат на 701.7 милиона евро – третите най-високи приходи в Европа според доклада на Deloitte, в който са включени приходи от телевизионно излъчване, реклами и приходи от мачове, съответно 314 милиона, 275 милиона и 112 милиона евро.

Отборите в Европа с най-високи приходи.

Стадион “Анфийлд” беше разширен и вече е с капацитет от малко над 54 000 места. За началото на следващия сезон те ще бъдат увеличени до 61 015, с което “Анфийлд” ще се превърне в четвъртия най-голям стадион във Висшата лига.

Освен това, клубът подписа рекорден договор с Nike през 2020 г., от който в касата на “Ливърпул” влизат около 70 милиона паунда на сезон. Според SwissRamble, ако прибавим към тази сума и парите получени от спонсорите Standard Chartered и Expedia, то приходите се покачват до 120 милиона паунда на кампания.

Спонсорските договори на “Топ 6” във Висшата лига.

За последните 6 години FSG са отделили 439 милиона паунда за трансфери. За сравнение, Тод Бьоли е похарчил повече за първите си 6 месеца като собственик на “Челси”.

След спечелването на Шампионската лига през 2019 г., клубът даде общо 5.8 милиона паунда за нови футболисти през летния трансферен прозорец. Не се шегуваме. Двама вратари, Адриан и Анди Лонерган бяха привлечени като свободни агенти. Освен тях, другите нови в състава на Клоп бяха тийнейджърите Харви Елиът и Сеп ван ден Берг. 

След първата титла във Висшата лига през сезон 2019-20 пък бяха привлечени Костас Цимикас, Тиаго Алкантара, Диого Жота и Марсело Питалуга. През лятото на следващата кампания, единственият по-сериозен трансфер беше този на Ибрахима Конате, а през зимата пристигна Луис Диаз. След дългия минал сезон бяха привлечени Дарвин Нунес, Калвин Рамзи и Фабио Карвальо.

Един от големите проблеми е липсата на инвестиции в полузащитата на тима, където за последните 4 години единственият привлечен играч беше Тиаго Алкантара. През този сезон халфовата линия на отбора на практика не същестува.

Няма как да отречем, че моделът на FSG от бизнес гледна точка е перфектен. Те закупиха клуба за 300 милиона паунда, докато в момента той е оценен на малко над 4 милиарда. Тази липса на амбиция може да се окаже пагубна за “Ливърпул”.

Тежкият и невероятен сезон 21/22

63 от 63 в 288 дни. Три финала от три възможни. “Ливърпул” игра във всеки възможен мач. Тимът беше изключително близо до исторически квадрупъл. “Червените” спечелиха Карабао Къп и ФА Къп, но краят на сезона беше болезнен за футболистите и феновете на английския гранд. “Манчестър Сити” успя да спечели трофея във Висшата лига, като обърна “Астън Вила” от 0:2 за 6 минути в последния кръг. Старши треньор на бирмингамци по това време беше легендата на “Ливърпул” Стивън Джерард.

Разбивка на миналогодишния сезон.

След това, във финала на Шампионската лига, “Ливърпул” беше по-добрият отбор в големи отрязъци от двубоя срещу “Реал” (Мадрид), доминираше играта, но добрите намеси на Тибо Куртоа и голът на Винисиус спряха “червените”. Над всички бе тактическият гений Карло Анчелоти. Така, един невероятен сезон приключи по болезнен начин за тима на Клоп. 

Това не беше първият път, в който “Ливърпул” играе в 63 мача. Това се случва и през сезон 2000-01, когато клубът печели требъл – Купата на лигата, ФА Къп и Купата на УЕФА. Тимът изиграва 63 мача и през сезон 2015-16. Трябва да се отбележи, че в началото на тази кампания начело на клуба е Брендън Роджърс.

Най-натовареният месец за “червените” е бил Април.

45 от 63 мача на отбора през миналия сезон са се играли през три или четири дни. Най-натовареният месец за мърсисайдци е бил Април, когато те са изиграли 9 срещи. Клоп е използвал 37 играча в хода на сезона, като най-много минути е изиграл вратарят Алисон – 4 890. Върджил Ван Дайк е вторият най-използван играч, въпреки че се завърна в игра след тежка контузия.

Мохамед Салах не беше в най-доброто си физическо състояние след турнира на Африканските нации, когато мачовете на Египет неведнъж стигаха до продължения. Освен това получи контузия във финала на ФА Къп и не беше на 100% готов за двубоя с “Реал” (Мадрид).

Изиграните минути от футболистите.

Въпреки че подобен сезон може да подейства и мотивиращо, много по-вероятно е следващата кампания да е по-тежка заради разочарованието и изразходваните психологически сили. Един от основните футболисти на отбора, Тиаго Алкантара, наскоро заяви, че проблемът на тима е психологически, а не физически.

“Това е нещо психологическо, защото бяхме толкова близо до това да спечелим всичко. Докоснахме го, но за съжаление ни се изплъзна”.

Застаряващият състав

Джордан Хендерсън, Тиаго Алкантара, Джеймс Милнър, Мохамед Салах, Върджил ван Дайк, Алисон, Жоел Матип, Роберто Фирмино. Всички те са вече над 30-годишна възраст.

В откриващия мач за сезона във Висшата лига срещу “Фулъм”, средната възраст на стартовия състав на Юрген Клоп беше 28.7 години – най-високата заедно с тази на “Челси” от всички 20 отбора.

Възрастта на футболистите на “Ливърпул”.

Шестима от титулярите бяха над 30-годишна възраст, което се случи на “Ливърпул” за първи път от 1994 г.

В първия мач от сезона – двубоя за Къмюнити Шийлд, възрастта на стартовата единайсеторка беше още по-висока – 29 години и 315 дни – най-възрастният стартов състав на “червените” от 1953 г.

Сравнение на средната възраст на “Ливърпул” от сезон 2015-16 до миналата кампания.

2015-1625.2
2016-1726.1
2017-1825.6
2018-1926.1
2019-2026.6
2020-2126.8
2021-2227.7

Липсата на преса

Заради увеличената средна възраст на състава, липсва така нареченият геген пресинг, с който са известни отборите на Клоп. Основният проблем идва от полузащитата, където е необходима сериозна инвестиция. Джордан Хендерсън, Тиаго Алкантара, Джеймс Милнър, Алекс Окслейд-Чембърлейн и Наби Кейта са или над 31-годишна възраст, или ще напуснат клуба през лятото заради изтичащи договори. Фабиньо пък е в изключително слаба форма от началото на сезона и загуби титулярното си място от 18-годишния Стефан Байчетич. Харви Елиът и Фабио Карвальо пък не са типични полузащитници.

През тази кампания, на 90 минути отборът пресира по 121 пъти. Това може да не ви се струва малко, но миналият сезон “червените” са пресирали по 141 пъти на 90 минути, докато по време на шампионската кампания през 2019-20, числото е дори по-високо – 148. Проблемът се вижда най-вече в последната третина на игрището, където се пресира 37 пъти на 90 минути в сравнение с почти 45 през миналия сезон.

Все пак трябва да се отбележи, че отборът не е забрвил как да пресира, защото в 39 % от случаите през тази кампания, пресата е била успешна. За сравнение, в гореспоменатите сезони успехът е бил в 32 %.

Контузиите

Не за първи път отборът на “Ливърпул” страда от сериозни здравословни проблеми. Помните ли сезон 2020-21, когато тимът допусна шест поредни загуби на “Анфийлд”? Джо Гомес, Върджил Ван Дайк и Жоел Матип бяха с дългосрочни контузии, заради което се наложи Нат Филипс и Рийс Уилямс да бъдат титулярите в сърцето на отбраната. В някои моменти дори Фабиньо трябваше да бъде част от дефанзивната линия.

Колкото по-малко контузии, толкова повече точки за “Ливърпул”.

В последно време се наблюдава интересна динамика при “Ливърпул”. Когато предсезонната подготовка на отбора е нарушена по някакъв начин, има по-висок брой контузии. Преди гореспоменатия сезон 2020-21 беше започнала КОВИД пандемията, а миналата кампания беше изключително дълга заради успехите на тима. Футболистите получиха по-кратка почивка от обикновено заради Световното първенство в Катар, поради което клубните първенства започнаха по-рано.

До края на август 2022 г., цели 10 футболисти вече бяха с контузии. Някои се завърнаха в игра, но други получиха контузии. В момента извън игра са Ван Дайк, Луис Диас, Диого Жота, Роберто Фирмино, Артур Мело и Фабио Карвальо.

Играчите, които са липсвали най-много.

От сезон 2018-19, футболисти на “Ливърпул” са получили над 200 различни контузии като най-чести са мускулни травми – цели 35 %. Мускулните контузии в много случаи се дължат на преумора. Интересно е да се отбележи, че при “червените” тези травми отнемат повече време за възстановяване, отколкото при големия съперник от последните години “Манчестър Сити” – 28 срещу 21.6 дни. 

Факт е, че от началото на кампанията в много мачове Клоп не е имал възможността да използва най-добрия си състав.

Футболистите, които са изиграли най-много минути за мърсисайдци от сезон 2018-19.

Освен това, мърсисайдци бяха без клубен доктор близо 4 месеца, след като Джим Моксън напусна малко преди началото на сезона. Джонатан Пауър наслед Моксън на поста, но едва в края на ноември.

Представете си само това да се беше случило в България.

Напускането на Садио Мане

Един от тримата мускетари на Клоп в атака, Садио Мане, пожела да напусне клуба през лятото. Той беше първият голям трансфер на немския наставник в “Ливърпул”. Мане беше универсалният боец на Клоп в предни позиции, защото можеше да играе по целия фронт на атаката. В много случаи от него започваше и пресата. 

След 6 години в “Ливърпул”, Мане премина в отбора на “Байерн” (Мюнхен).Неговият наследник Дарвин Нунес все още не е на необходимото ниво и аклиматизацията му върви по-бавно от очакваното.

Книгата на Пеп Линдерс?

Може ли една книга наистина да стои зад проблемите на “Ливърпул” от началото на сезона? Според някои привърженици да. Книгата на Пеп Линдерс “Интензитет” излезе на 4-ти август като целта беше да разкрие повече за невероятния сезон, който направиха “червените”.

Все пак наистина е имало хора в клуба, които са били изненадани от публикуването на книгата и са били против издаването й. Поне така твърдят медиите на Острова.

Книгата на Пеп Линдерс.

Освен това се появиха слухове, че ролята на Линдерс става по-голяма, особено върху трансферната политика на клуба. Твърди се, че той е настоявал за привличането на Фабио Карвальо и Коди Гакпо.

Джейми Карагър също е на мнение, че футболистите, които се привличат напоследък, не пасват на стила на отборите на Клоп.

“Когато гледам ‘Ливърпул’ сега със сигурност имам чувството, че в полузащитата отборът на Юрген Клоп се превръща в нещо друго”, коментира легендарният защитник след загубата на мърсисайдци от “Брентфорд” в началото на 2023 г.

Проклятието на седмия сезон на Клоп

И в двата си предишни отбора, “Майнц” и “Борусия” (Дортмунд), Клоп е обичан от феновете и до днес. Той успява да спечели промоция за Бундеслигата с “Майнц” като това се случва за първи път в историята на клуба. Три години след това, в седмия сезон на Клоп начело на отбора, “Майнц” изпада. Интересно е да се отбележи, че футболната му кариера завършва в “Майнц”.

Дали наистина същестува подобно проклятие?

През 2008 г. немският наставник е назначен начело на “Борусия” (Дортмунд). Той извежда тима до поредни титли в Бундеслигата през 2010-11 и 2011-12. Освен това отборът играе финал в Шампионската лига през 2013 г.

Отново в седмия му сезон нещата се влошават. “Жълто-черните” завършиха на седмо място в първенството, а след тази кампания Клоп напусна. От клуба, обаче, съжаляват за този развой.

“Повече не се опитахме да променим мнението му”, разказва изпълнителенят директор на Дортмунд Ханс-Йоаким Вацке.

“Но това може би беше грешка. Може би щеше да е по-добре, ако бяхме сменили целия отбор, а не треньора”.

“Знаех, че никога няма да имаме отново такъв треньор. Когато се сбогувахме, потекоха истински сълзи”.

Решението на проблемите на “Ливърпул”

Най-лесното решение е на трансферния пазар, но със сегашните собственици не се знае дали това е възможно. “Ливърпул” е фаворит за подписа на Джуд Белингам. Но той няма да е достатъчен. Нужен е поне още един полузащитник, даже по-скоро двама. Мойсес Кайседо би бил перфектен вариант за средата на терена. Той ще пасне перфектно на стила на игра на мърсисайдци, но в момента Кайседо изглежда като вероятно ново попълнение на “Арсенал”. Разбира се, ако “Челси” не се намеси.

Друго име, което се спряга за полузащитата, е това на португалеца Матеус Нунес, към когото “Ливърпул” имаше интерес още през миналото лято. Ако клубът успее да привлече двама от тримата със сигурност ще се завърне пресата, която характеризираше доскоро отбора на Клоп.

Няма как да не споменем, че и завръщането на контузените играчи ще помогне на тима да върне част от идентичността си.

Интересно ще бъде дали клубът ще има нов собственик. Твърди се, че катарски инвеститори имат сериозен интерес към отбора. При повече инвестиции в състава, “Ливърпул” ще се завърне близо до върха.

Налагането на Стефан Байчетич трябва да продължи до края на сезона, като се има предвид слабата форма на Фабиньо. Испанецът вече отбеляза първия си гол за мърсисайдци. Въпреки че е само на 18, той показва изключително хладнокръвие. Той има страхотен контрол върху топката и отличен поглед.

Стефан Байчетич.

Освен него, друг талант от школата на “червените”, който заслужава по-специално внимание е Бен Доук, който на Острова е сравняван с Уейн Рууни. Шотландецът притежава изключителна бързина и техника като всеки път като се появи в игра създава проблеми на защитника, който го пази.

В момента най-силната тройка в средата на терена за Ливърпул е Тиаго-Байчетич-Кейта. В три поредни мача Клоп залага на нея. Въпреки че играта все още не е такава, каквато трябва да бъде, се забелязва по-добро покриване в средата на терена. Срещу Брайтън, “червените” изпуснаха центъра, след като Фабиньо и Джордан Хендърсън се появиха на терена.

Мнението на Ритнитопъ: Въпреки че никой не очакваше кризата в Ливърпул да е толкова сериозна, за нея си има логични обяснения. Липсата на инвестиции и тежкият минал сезон са причината за слабото представяне. Ако Клоп бъде подкрепен от собствениците, Ливърпул отново ще спори за най-големите трофеи. До тогава, феновете на тима трябва да се надяват контузените играчи да се завърнат възможно най-скоро.

Източници:

(1) The Athletic

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *