Днес ще ви разкажем за А окръжна група в Шумен, в която няма нито изпадащи, нито класиращи се, а финалът е един и същ.
Завръщаме се към аматьорските групи. Шуменското областно първенство претендира, че е едно от най-големите в страната. Там отборите са разпределени в три подгрупи (до миналия сезон две) – северна, централна и южна. В северната има 12 отбора, докато в останалите две – по 10. По регламент в предходните години победителите от двете групи – северна и южна – се изправяха един срещу друг. Това бяха неизбежно отборите на “Енев” (Дибич) и “Мълния” (Климент). Има и сблъсък за третото място между вторите отбори в съответните групи.
Кои са “Енев” (Дибич) и “Мълния” (Климент)?
“Енев” (Дибич) е един симпатичен отбор от едно симпатично село, много близо до Шумен. Именно заради близостта си с областния град отборът играе домакинските си мачове на стадион “Панайот Волов” – градският стадион в Шумен. Както вече разбрахте, тимът е неизменен шампион в групата си през изминалите 9 години.

Същото може да се каже за отбора от другата страна – “Мълния” (Климент). Разликата тук е, че селото е доста по- отдалечено, на границата с разградска област. Също като “Енев”, “Мълния” в последните години се наложи като шампион в своята група.

Развръзката на всеки сезон
Тя е една и съща: както вече разбрахте, тимовете в качеството си на шампиони в двете групи играят областен финал помежду си от сезон 2016/2017 насам. Тук, обаче, правим едно важно уточнение: през сезон 2019/2020 финали така и не се провеждат заради пандемията, а през сезон 2018/2019 ОС на БФС взима решение финалите да не се играят заради напрегнатата обстановка в последните кръгове на шампионата. Но и тук финалистите са същите. През сезон 2016/2017 нещата са малко различни и вместо “Мълния” (Климент) на финала участва “Устрем” (Трем). Развръзката обаче е същата – финал, спечелен от “Енев” (Дибич) с 4:0.
Всъщност “Енев” среща първата си основна конкуренция в лицето на “Мълния” (Климент). В последните 7 сезона, при финали играни не срещу този отбор, тимът от Дибич излиза краен победител с резултат 4:0. По принцип такава победа трябва да носи право на класиране в Трета лига, но това си остава само на хартия. Победителят така и не изразява желание и готовност да участва в елита на аматьорския футбол у нас и това така и не се случва. Особено в последните години се повтаря все един и същ сценарий.

Поглед и към последните отбори
Нека хвърлим един поглед и към тимовете, които така и не могат да намерят място по- нагоре в таблицата.
През настоящия сезон положението там е катастрофално. Имената на последните отбори в трите групи са “Лудогорец” (Каолиново), “Балкан” (Градище) и “Ботев” (Каменяк). От трите отбора “Ботев” има 6 точки, “Лудогорец” 1, а както може би се досещате, “Балкан” няма нито една точка в своя актив през сезона.
Поглед назад през последните кампании показва, че през изминалия сезон “Ясен” 2007 (Ясенково) има 6 точки за целия сезон, а “Олимпия” (Шумен) е изваден, след като се осмелява да участва в конгреса на БФС, организиран от Димитър Бербатов в края на миналата година. През предходния сезон (2020/2021) “Войвода” (Капитан Петко) е изваден кръг преди края на шампионата в северната група с 3 точки, докато от другата страна “Балкан” (Средня) събира цели 12 точки. Похвално е, че нито един отбор в последните 10 сезона, който е бил в шампионата до края така и не е завършвал сезона с нулев актив.

Отказалите се и/или извадени отбори
Всеки отбор рано или късно се изправя пред финансова криза. Не е приятно, но за съжаление, е неизбежно. Така немалко тимове през годините така и не са могли да завършат участието си в един сезон. Тук, за съжаление, си говорим за доста отбори. През изминалия сезон те бяха три. Освен шуменския отбор, за който вече стана въпрос, бяха извадени и също споменатият “Ясен” 2007 (Ясеново) и “Габър” 2015 (Габрица).
През сезон 2018/2019 от северната група са извадени “Никола Козлево” (Никола Козлево) и “Динамо” (Черна). От южната група не завършват “Кочово” (Кочово) и “Стан” (Стан). Връщаме се до сезон 2016/2017, когато е изваден “Лудогорец” (Каолиново) отново от северната група. А още две кампании назад, през сезон 2013/2014 е изключен “Ник” (Изгрев).

Мнението на Ритнитопъ: Показахме ви още един материал, посветен на според нас изключително подценените областни групи. Оказва се, че там футболът е изключително труден именно заради това, че са забравени от българската футболна общественост, но и по- лошо – от БФС. В най- добрия случай им се дават топки преди някой конгрес, а евентуално при още повече късмет и нова екипировка, макар че тук повече се разчита на някой спонсор. А ако скоро не се задава конгрес, се разчита на това, което има. Надяваме се това в скоро време да се промени, а ние ще продължим да отдаваме заслуженото внимание на тези иначе изключително атрактивни дивизии.
Be First to Comment