Press "Enter" to skip to content

Проектът “Нюкасъл”

Днес Ви разказваме за най-богатия футболен отбор в света – “Нюкасъл”. Една история за футбол, Близкия изток, милиони лири, престиж и съмнително убийство.

Всичко започва през 2021 г., когато отборът на “Нюкасъл Юнайтед” бе закупен от консорциума на Саудитска Арабия срещу 300 милиона британски лири. С тази покупка приключи 14-годишната ера на предишния собственик на клуба – Майк Ашли.

Предишния собственик Майк Ашли

Зад инвестиционния фонд от Саудитска Арабия стои престолонаследникът на държавата – Мохамед бин Салман. Неговото богатство се оценява в размер на 320 милиарда британски лири. За сравнение – арабските собственици на ПСЖ са с финансова мощ от 220 милиарда, а тези на “Манчестър Сити” с 21 милиарда.

Това превръща “Нюкасъл” официално в най-богатия отбор в света.

Мохамед бин Салман

Към фонда се допълват и инвестиционната група “PIF” (Public Investment Fund), “PCP Capital Partners” и “RB Sports&Media”.

Кои са новите лица в отбора?

Ясир Ал-Румаян е управител на “PIF”, той ще изпълнява длъжността на изпълнителен директор.

Аманда Стейвъли е главен изпълнителен директор на “PCP Capital Partners”. Тя също ще заеме позиция в борда на директорите.

Джейми Рубен представя “RB Sports&Media“, като той също ще бъде директор в клуба.

Ясир Ал Румаян, Аманда Стейвъли и Джейми Рубен

Каква е причината консорциумът от Саудитска Арабия да закупи “Нюкасъл”?

Главната цел зад закупуването на отбора е ребрандирането на името на Саудитска Арабия, и по-специално на нейния принц Мохамед бин Салман, в положителна светлина. Място за политика в спорта по принцип не би трябвало да има, но зад името на принца стоят някои много тежки обвинения, както и за статута на Саудитска Арабия.

През 2021 г. доклад на американското разузнаване ЦРУ обвини директно Мохамед бин Салман, че е разпоредил убийството на Джамал Хашоги.

Кой е Джамал Хашоги?

(Джамал Хашоги)

Джамал Ахмад Хашоги е саудтитски дисидент, автор и журналист. Убит е на 2 октомври 2018 г. в саудитското консулство в Истанбул. Една от основните потенциални причини за неговото убийство е, че той е бил изявен критик на управлението на Саудитска Арабия, и по-специално на принца Мохамед бин Салман и баща му – краля на страната Салман ибн Абдулазис ал Сауд.

“След първоначалното обвинение на ЦРУ от 2021 г., през 2022 г. американският съдия отхвърля делото срещу Мохамед бин Салман, в което се твърди, че той е заговорничил в убийството на Джамал Хашоги. Съдията Джон Бейтс казва, че принцът има право на суверенен имунитет, въпреки достоверните твърдения, че е замесен в убийството.

The Guardian

И до днес има големи съмнения и подозрения около принца на Саудитска Арабия. За неговите обвинения и държавното управление на страната. До ден днешен държавата е абсолютна монархия. Активно се прилага и смъртното наказание.

Друг сериозен проблем в страната е свързан с правата на жените. В много региони се налага вярването, че “мястото” на жената е домът. Жените нямат правото да карат автомобил, но все пак много от тях го правят нелегално.

Този проблем не е изключение само в Саудитска Арабия, но и в другите страни от Близкия изток.

Но нека се върнем обратно към футболната страна на историята.

След смяната на управлението в “Нюкасъл” предишният треньор на отбора – Стив Брус, бе заменен от Еди Хау.

Стив Брус и неговия наследник Еди Хау

Хау встъпи в длъжност на 8 ноември 2021 г. По това време “свраките” се намираха в “зоната на изпадащите” на 19 място след 11 изиграни мача. Целта пред Хау е да спаси отбора от изпадане, а тя бе изпълнена. “Нюкасъл” завърши на 11-то място с 49 точки.

Всичко това се случи благодарение на успешното ръководство на Еди Хау и зимните трансфери, които той направи. Без тях може би “Нюкасъл” щеше да изпадне от класирането.

Тимът закупи четирима футболисти и взе трима под наем. Кийран Трипиър бе взет от “Атлетико Мадрид“, Дан Бърн от “Брайтън“, Крис Ууд от “Бърнли” и звездният Бруно Гимараеш бе взет от “Олимпик Марсилия”. Футболистите под наем бяха Мат Таргет, Мати Лонгстаф и Родриго Вилка. Общата трансферна сума за всички възлиза на около 101 млн. евро.

Новите попълнения Кийран Трипиър, Крус Ууд и Бруно Гимараеш

Зимният трансферен прозорец се оказа ключов за оцеляването на отбора, но без финансовата подкрепа на новото управление това би било невъзможно.

Сезон 2022/2023

През лятото на 2022 г. трансферите продължиха. “Джордитата” привлякоха в състава си Свен Ботман от “Лил” , Ник Поуп от “Бърнли” и Мат Таргет, който бе под наем.

Официално бе привлечен и рекордният трансфер на Александър Исак от “Реал Сосиедад”. “Нюкасъл” взе Исак за 70 милиона евро, което се превърна в най-скъпия трансфер в историята на отбора.

Александър Исак с екипа на “Нюкасъл”

През януари на 2023 г. към клуба се присъедини и Антъни Гордън от “Евертън”.

С тазгодишната кампания “Нюкасъл” прави истински фурор. След изиграни 21 мача “свраките” се намират на 4 място. Нека не забравяме, че все още сезонът не е приключил, но отборът на Еди Хау показва огромен напредък и присъствието му в четворката далеч не е случайно.

Тимът на Хау има голям шанс да спечели трофей тази година. “Нюкасъл” играе финал за Карабао Къп срещу “Манчестър Юнайтед”. Мачът ще се изиграе на 26 февруари на стадион “Уембли”. Това е невероятна възможност за “свраките” да спечелят първата си титла от 68 години насам.

Финал за Карабао Къп

Отборът на “червените дяволи” също не може да се похвали с трофей от 6 години, когато последно спечели Лига Европа. Момчетата на Ерик Тен Хаг се стремят да грабнат първи трофей под негово ръководство.

Мнението на “Ритнитопъ“: Арабските собственици на “Нюкасъл” се сблъскват с множество проблеми, но управлението на легендарния отбор не е един тях. 68-годишна суша без трофей гони “свраките”, която още тази неделя би могла да бъде прекъсната. Залогът е голям, но това прави наградата още по-сладка и жадувана.

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *