Press "Enter" to skip to content

49 години от победата на ЦСКА над Байерн

На днешния ден преди 49 години ЦСКА побеждава “Байерн” (Мюнхен) с 2:1 на стадион “Васил Левски”.

Днес се навършват 49 години от великата победа на ЦСКА “Септемврийско знаме” над “Байерн” (Мюнхен). Разберете повече за пътя на “червените” в Купата на европейските шампиони” и как се стига до легендарния успех.

Пътят на ЦСКА до мачовете с Байерн

На 1/16-финалите “армейците” се изправят срещу непретенциозния австрийски отбор “Сваровски Ватенс” (Инсбрук). Първата среща се играе на стадион “Народна армия”(Българска армия) и завършва с класически успех за ЦСКА – 3:0. Попаденията падат през първото полувреме и са дело на Димитър Марашлиев, Петър Жеков и Георги Денев.

Реваншът на австрийска земя също е спечелен, този път с 1:0. Автор на гола е Петър Жеков.

Прочетете повече за великата победа на “армейците” над “Ливърпул” тук.

В 1/8-финалите съперникът е много по-сериозен – “Аякс”. Първата среща се играе на Олимпийския стадион в Амстердам. Нидерландците побеждават с 1:0 след гол на Ян Мюлдер в 10-ата минута. В края на полувремето Джонни Реп пропуска дузпа. Интересен факт около срещата е че багажът на ЦСКА е загубен на летището. Амстердамци показват класа и дават на българите резервните си екипи за мача – това е единственият път, в който ЦСКА изиграва среща със сини екипи.

Още една велика победа.

Реваншът се играе на стадион “Васил Левски” пред около 50 000 зрители. “Армейците” печелят с 2:0 след попадение на Димитър Марашлиев в редовното време и гол на Стефан Михайлов в 116-ата минута. Наставник на тима по това време е Манол Манолов.

Мачовете с Байерн

В този състав на баварците личат имената на величия като Франц Бекенбауер и Герд Мюлер. Първата среща се играе на “Олимпиящадион” в Мюнхен. Срещата не започва добре за “червените”, след като още в 8-ата минута домакините повеждат с гол на Кони Торстенсон. ЦСКА отвръща на удара и в 23-ата минута Марашлиев изравнява резултата. Все пак огромната класа на “баварците” си казва думата. Бекенбауер отбелязва за 2:1 десет минути по късно. През второто полувреме Герд Мюлер и отново Торстенсон са точни. Мюлер пропуска дузпа, а Пламен Янков получава червен картон. Старши треньор на ЦСКА вече е Никола Ковачев.

Реваншът в София се играе пред 70 000 зрители. Тежката загуба в първия мач не повлиява на привържениците, които изпълват стадион “Васил Левски” до краен предел. Съдия е Джон Карпентър, който дава две дузпи през първото полувреме. “Баварците” откриват резултата в 30-ата минута, след като Паул Брайтнер е точен от бялата точка. 11 минути по-късно Божил Колев възстановява равенството, а Георги Денев носи една от най-престижните победи в историята на ЦСКА.

Този сезон поставя началото на доминацията на “Байерн” в Европа. Баварците печелят КЕШ три пъти подред.

Мнението на Ритнитопъ: ЦСКА побеждава бъдещия ностител на КЕШ. Една велика победа, която няма как да бъде забравена от феновете. Дали някога отново ще станем свидетели на подобни успехи?