В тази статия ще разгледаме част от най-запомнящите се постижения на ЦСКА в Европа и как “армейците” се превърнаха в “убиец на шампиони”.
Решихме да ви припомним някои от най-великите европейски вечери в историята на ЦСКА. Безспорно те са много, но ето с кои ще започнем:
ЦСКА – “Ювентус” (12.10.1960 г.)
ЦСКА (тогава ЦДНА) губи с 0:2 визитата си на “Ювентус” в първия кръг на 1/16-финала на КЕШ през 1960 г. На реванша на стадион “Васил Левски” присъстват над 50 000 души! Те не са изгубили вяра и са в очакване на нещо велико!
Първото полувреме е равностойно, като “старата госпожа” играе с почти цял отбор в защита, за да опази комфортната си преднина от първата среща. В 19-ата минута, обаче, Никола Ковачев праща топката в италианската мрежа от пряк свободен удар! “Черно-белите” не променят тактиката си, тъй като резултатът все още ги устройва.
На почивката легендарният треньор на “армейците” Крум Милев успява да убеди футболистите си, че са способни да отстранят именития си противник, стига да го повярват! Очевидно това проработва, защото в 57-ата минута отново Никола Ковачев бележи като изравнява общия резултат! 11 минути по-късно Панайот Панайотов извежда българския шампион напред като вкарва за 3:0!
Италианците хвърлят всички сили напред, но Никола Цанев слага край на надеждите им в 76-ата минута – 4:0! Все пак в края “Юве” успява да върне почетно попадение, но свежда глава пред най-великия български отбор за всички времена!
Това остава и един от първите значими подвизи на ЦСКА в Европа, а тимът от Торино го помни и до днес! В края на сезона ЦСКА печели 8-а поредна титла с 10 точки преднина пред втория “Левски”.
Състав на ЦСКА за сезон 1960-1961: Иван Ранков, Никола Цанев, Панайот Панайотов, Димитър Якимов, Иван Колев, Георги Найденов, Кирил Ракаров, Никола Ковачев, Панталей Димитров, Стоян Кошев, Манол Манолов (капитан), Васил Романов, Борис Гаганелов, Петър Алексиев, Антон Кръстев, Христо Андонов, Георги Златков, Петър Петров.
ЦСКА – “Аякс” (07.11.1973 г.)
По онова време “Аякс” е кралят на Европа. Нидерландците са непобедими и са носители на КЕШ във всеки от предходните три сезона! Краят на ерата “Аякс” идва, когато те се изправят срещу ЦСКА “Септемврийско знаме”!
“Армейците” губят първия мач с 1:0 като гост и така всички тръпнат в очакване на реванша! На 07.11.1973 г. София осъмва в червено, а на стадиона 70 000 души не предполагат на какъв изумителен подвиг ще станат свидетели!

Три месеца преди мача звездата на “Аякс” и нидерландския футбол Йохан Кройф е продаден на “Барселона”. Въпреки това в състава на тима от Амстердам личат имената на Пит Кайзер (вкарал гола срещу ЦСКА в първия мач), Йохан Неескенс (по-късно помощник на Франк Рийкард в “Барселона”), Бари Булсхоф, бековете Сюрбиер и Крол, дясното крило Джони Реп и полузащитника Ари Хаан. Тимовете на “Реал” (Мадрид), “Байерн” и “Бенфика” биват обречени срещу “летящите холандци” в турнира за КЕШ.

След като “Аякс” побеждава ЦСКА на 1/8-финал на същия турнир в предходното му издание, амстердамци са убедени в успеха и през сезон 1973/74. “Армейците”, обаче, изнасят истинска лекция в реванша! Димитър Марашлиев бележи с глава през второто полувреме след пас на Георги Денев.

В книгата си “ЦСКА – повече от отбор!” Георги Атанасов пише следното:
“Стадионът щеше да се срути, а надеждата за планетарен подвиг вече не беше химера.”
– из “Червената Библия”
Пет минути преди края на продълженията Стефан Михайлов изстрелва спокойна наглед топка от 20 метра, която влиза във вратата. По този начин ЦСКА изписва името си със златни букви в историята, а трикратният еврошампион е детрониран! София придобива славата на гробница за европейски шампиони, имали нещастието да срещнат ЦСКА по пътя си.
“Двубоят показа, че съставът на ЦСКА е достоен за най-високия европейски връх. Наставникът Манол Манолов бе разработил перфектната тактика – без рискове и стихийност, а армейците изяждаха тревата под краката си.”
– пише Г. Атанасов

След подвига на “армейците”, пресата излиза със следните заглавия: “Край на една ера с отпадането на “Аякс””, “”Аякс” рухна пред бойците на София”, “ЦСКА елиминира суперотбора”, “Могъщият “Аякс” бе повален”, “Финалът на едно господство”. Френският “Екип” пише: “”Аякс” бе нокаутиран. Рухна митът, създаден около този “супергигант”. Мястото остава свободно за нови амбиции, най-вече за тези на ЦСКА (София), разбира се…”.

ЦСКА – “Нотингам” (17.09.1980 г.) и “Нотингам” – ЦСКА (01.10.1980 г.)
Съдбата среща “армейците” с нов действащ европейски шампион. “Нотингам” печели последните две издания на КЕШ преди да има нещастието да изтегли ЦСКА “Септемврийско знаме” за свой съперник.
В състава на англичаните личат имената на Питър Шилтън (вратарят на Кралството), титулярният десен бек на Англия Вив Андерсън, Гари Бъртълс, Джон Робертсън, Анди Грей, Лойд, О’Нийл и др.
“Проследил съм директно почти всички домакински мачове в евротурнирите на ЦСКА през последните 35 години, но ми се ще да отбележа, че такава “преса” и такъв натиск като срещу “Форест” червените рядко са реализирали. Дори срещу скромни съперници. В онази септемврийска вечер на националния стадион армейците изнесоха лекция по атлетичен, динамичен и мъдър футбол на своите гости.”
– из “Червената Библия”
Цецо Йончев бележи единственото попадение в първата среща и поставя началото на уникалната си серия срещу най-големите вратари по неговото време. Преди реванша Динко Димитров получава комоцио. Два дни преди втория мач Ангел Рангелов погребва баща си, но въпреки това излиза на терена. Той се сражава за победата като истински войн и възпитаник на армейската школа.
Пламен Марков и Спас Джевизов комбинират в центъра, а централният нападател подава на ръба на засадата към Ружди Керимов. Той пронизва Шилтън, а ЦСКА елиминира за втори път действащия европейски шампион! Така “армейците” получават прякора си “убиец на шампиони”!
“Ивнинг пост” пише: “Защо ЦСКА да не бъде новият европейски шампион? Не защото елиминира “Нотингам”, а защото показа изключителна игра, с която може да се наложи над всеки съперник”.
ЦСКА – Ливърпул (17.03.1982 г.)
Иронията на съдбата отново отрежда на действащия европейски шампион непреодолимото препятствие ЦСКА! Ливърпул печели КЕШ през 1981 г. като по пътя си елиминира “армейците” на 1/4-финал с две победи и общ резултат 6:1! През 1982 г. на същата фаза двата отбора отново трябва да играят помежду си.
Първият мач е спечелен от “мърсисайдци” с 1:0 в Ливърпул. Непосредствено преди реванша на ЦСКА в Европа, “червените” трябва да се изправят срещу “Левски-Спартак”. ЦСКА печели с 2:1 с два гола на Цецо Йончев и всички вече мислят за реванша с англичаните.
На стадиона присъстват над 70 000 души. Пътеките между секторите не се виждат, а трибуните поемат хора до козирката. Понеже не бихме могли да опишем случилото се по-добре от Георги Атанасов в “Червената Библия”, директно го цитираме:
“В това време Джони неуморно вадеше удар след удар и така, докато армейците се съвзеха и преминаха в настъпление, като нито за миг обаче не забравяха основната тактическа идея за този мач – да не се допусне гол и да се чака МИГЪТ. И той дойде в 77-та минута, когато левият бек Мето Томанов напредна по своя фланг и 15-20 метра след средата на игрището центрира към наказателното поле пред вратата към сектор “Б”. А там вратарят на “Ливърпул” Брус Гробелар бе хванат в крачка, не изчисли излизането си и Стойчо Младенов го надскочи и отбеляза за 1:0.
В този миг всички богове от всички религии вероятно са били стреснати в своие небесни простори от експлозията на човешко ликуване, изригнала на един стадион, в един град и в една страна. Грохотът на щастието може би се е чул до Черни връх. Впрочем хората на стадиона нито чуваха, нито виждаха нищо в своя транс. На терена личеше една червена купчина от мокри тела, от която се ориентирахме, че голът е факт, истина е, а не съновидение…
След това ЦСКА влезе в ролята на новия завоевател на Европа, така, както го стори девет години по-рано срещу “Аякс” при огледален сценарии – от втори опит, след 0:1 в първия мач, 1:0 и продължения на реванша…
– Г. Атанасов, “ЦСКА – повече от отбор!”
В 101-ата минута топката е отклонена и попада в Стойчо Младенов, който макар и паднал, я забива в мрежата на Гробелар и прави резултата 2:0!
“Вече се бяхме възнесли в Рая и знаехме, че там свети червена светлина…”
– Г. Атанасов
ЦСКА: 1. Георги Велинов, 2. Красимир Безински, 3. Динко Димитров, 4. Методи Томанов, 5. Георги Димитров, 6. Георги Илиев, 7. Цветан Йончев, 8. Стойчо Младенов, 9. Спас Джевизов, 10. Пламен Марков, 11. Радослав Здравков
Смени: Никола Велков, Ружди Керимов
Старши треньор: Аспарух Никодимов
Тази победа е сочена за една от най-големите за български отбор в Европа, а ЦСКА окончателно се утвърждава като част от елита на Стария континент. 17-ти март пък се смята за “Червения Великден”. Поетът на сектор “Г” Вальо Василев пише следната ода за мача:
Гробница за шампиони
О нещастен Ливърпул, тежък беше жребият за тебе!
ЦСКА ти отреди, славата ти той погреба.
Но главите си вдигнете,
тежки сълзи не ронете!
Интер, Нотингам, Аякс
бяха тука преди вас.
Те нарекоха стадиона
„гробница за шампиони“.
Нотингам, чрез Браян Клъф
телеграма праща пръв:
„Как се чувствате сега
в клуб „Клиент на ЦСКА“?
Из писмото на Херера:
„Аз пред ЦСКА треперех.“
Ето го и Руди Крол:
„Свалят всеки ореол.“
А след него Арконада:
„Вече не е изненада!“
Пейсли се поотпусна,
радостна усмивка пусна:
„ЦСКА е тим голям,
Да ни бие не е срам.“
„Ех – въздъхана Гробелар –
Стойчо е на гола цар.“
Далглиш го успокоява,
самочувствие му дава:
„Ни сме първи, ни последни
просто жертвата поредна.“
Но сега наред сме ние.
Да извикаме така:
„Браво български юнаци
и честито ЦСКА!“.
ЦСКА – “Байерн” (07.04.1982 г.)
На 7-и април 1982 г. “времето спря за 18 минути”, а ЦСКА изиграва също толкова силен мач, колкото с “Ливърпул”. След детронирането на “мърсисайдци”, в София пристига суперзвездният тим на “Байерн” (Мюнхен). В състава на “баварците” за полуфинала на КЕШ се отличават легендите Карл-Хайнц Румениге, Клаус Аугенталер, Демлер, Дитер Хьонес и др. ЦСКА, обаче, по нищо не отстъпва на тези величия в световния футбол.
Отново цитираме Георги Атанасов:
“И пак страната преживя неописуемо очакване и отново повече от 70 хиляди се събраха на Националния стадион. За да видят и преживеят един спортен и човешки катарзис без аналог. И как иначе, след като само за 18 минути Георги Димитров, Цецо Йончев и Ради Здравков направиха резултата 3:0?! Шокът беше невероятен и за двете страни. Преживял съм го и мога да уверя новите поколения, че понякога свръхдозата щастие също убива. В този четвърт час червените и на терена, и на трибуните не успяха да осъзнаят, да овладеят и да съхранят манната небесна, която се бе стоварила върху им. Бяха свикнали на сражения за оцеляване и сграбчване на мига, а този път се наложи да свикват с непривичната роля на триумфатори срещу… “Байерн”!
Някои казват, че при третия гол на Ради трибуните са замлъкнали в мистична безтегловност. Възможно е да е било така, тъй като понякога не остават разстояния и крачки след предела. Едва ли червена България е съставена само от поети, но тогава възклицанието “О, миг, поспри…” бе най-честата реплика на стадиона и пред телевизорите по градове, села и паланки.
Рубиконът бе в 18-ата минута, а в края на полувремето времето се върна назад – 3:2, за да се стигне на финала на “съспенса” до 4:3 след още един гол на неудържимия Йончев. За Мюнхен вече никой нямаше никакви сили, нито душевни, нито физически. Много трудно е да се изправиш след приземяване от толкова голяма висота. За втори път в рамките на едно десетилетие “Байерн” бе унизен и повален, но не и довършен – през 1974-та заради съдийска помощ, през 1982-ра – заради стъписване от … себе си.
– Г. Атанасов
Финалът на КЕШ се изплъзва от ЦСКА и малко не им достига да стъпят на върха на Стария континент.
ЦСКА – Байерн (Мюнхен) 4:3
1:0 Георги Димитров (7), 2:0 Цветан Йончев (12), 3:0 Ради Здравков (18-дузпа), 3:1 Дюрнбергер (27), 3:2 Дитер Хьонес (32), 4:2 Цветан Йончев (50), 4:3 Брайтнер (83)
ЦСКА: Георги Велинов, Красимир Безински, Динко Димитров, Методи Томанов (46–Aльоша Димитров), Георги Димитров, Георги Илиев, Цветан Йончев, Стойчо Младенов, Ружди Керимов (40–Александър Александров), Ради Здравков, Никола Велков
Старши треньор: Аспарух Никодимов
Байерн: Мюлер, Нидермайер, Хорсман, Байерслорцер, Аугенталер, Краус (57–Пфлюглер), Дюрнбергер, Брайтнер, Сигурвинсон (18–Дитер Хьонес), Дремлер, Румениге
Национален стадион “Васил Левски” – 70 000 зрители
Съдия: Ламбер (Франция)
Мнението на “Ритнитопъ”: “Армейците” са сътворили редица немислими подвизи в своята история. С тях са доказали класата си и напълно заслужено се нареждат до най-великите европейски шампиони!
Надяваме се скоро да видим нов велик успех на ЦСКА (или на някой друг български отбор) в Европа, който дори да надмине досегашните червени върхове! Неслучайно “армейците” са наричани “убиец на шампиони” и нямаме търпение отново да затвърдят това свое прозвище!
Източници:
(1) ЦСКА – ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИа. (n.d.). 1960-1961 – Осмата поредна и Ювентус на колене пред ЦСКА ★ ЦСКА • ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИ КЛУБОВЕ. ЦСКА – ОФИЦИАЛЕН САЙТ. https://cska.bg/index.php?main_page=document_general_info&products_id=359
(2) ЦСКА – ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИа. (n.d.). 1973-1974 – Европейският шампион Аякс на колене ★ ЦСКА • ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИ КЛУБОВЕ. ЦСКА – ОФИЦИАЛЕН САЙТ. https://cska.bg/index.php?main_page=document_general_info&products_id=372
(3) “ЦСКА – повече от отбор!”, Георги Атанасов
(4) ЦСКА – ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИа. (n.d.). 41 години от елиминирането на Ливърпул (ВИДЕО) ★ ЦСКА • ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИ КЛУБОВЕ. ЦСКА – ОФИЦИАЛЕН САЙТ. https://cska.bg/index.php?main_page=document_general_info&cPath=65&products_id=11519&zenid=i45ml7rcsr6cfjg2g7sdqg5p32
(5) ЦСКА – ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИа. (n.d.). 35 години от епоса срещу Байерн (ВИДЕО) ★ ЦСКА • ОБЕДИНЕНИ СПОРТНИ КЛУБОВЕ. ЦСКА – ОФИЦИАЛЕН САЙТ. https://cska.bg/index.php?main_page=document_general_info&products_id=3266
Снимки:
(1) https://cska.bg/images/additional/1974-1_hhf.jpg
(2) https://cska.bg/images/additional/1974-2_hhf.jpg
(3) https://cska.bg/images/additional/1974-3_hhf.jpg
(4) https://cska.bg/images/additional/1974-4_hhf.jpg
(5) https://cska.bg/images/additional/1974-5_hhf.jpg
Be First to Comment