Забравеното турне на “Ференцварош” в България. Нова поредица, в която ще ви разкажем за срещите между тогавашния гигант в Европа и родните отбори.
България има богата футболна история. Всички знаем за успехите на родните отбори в Европа, за незабравимите мигове и попадения, оставили своята следа в пясъка на времето. Но за съжаление много факти, мачове и битки тънат в забрава, а сведенията за тях са много оскъдни. Стартираме тази поредица, като се надяваме това да е една от многото такива. Днес ще ви представим първа част – “Ференцварош” в България и едно забравено турне.
“Кинижи” – спящият гигант от “Ференцварош”
Унгарският футбол е на върха на своята слава. Без проблем можем да кажем, че тогава унгарците имат най-силния национален отбор в света. Не случайно и печелят прозвището – “Магическите маджари”. Но въпреки това, броени дни след края на турнето на “Ференцварош” на родна земя, се случва “Чудото от Берн”, където ФРГ печели финала на Световното първенство.
По това време “Ференцварош” се е казвал “Кинижи”. С това име отборът се е подвизавал от 1951-ва до 1956-та. От тук до края на статията ще използваме по-добре познатото име, а именно “Ференцварош”. Същото ще важи и за родните отбори.

Съставът тогава е сравнително млад и тепърва набиращ сила. Все пак можем да отличим изгряващите звезди на Флориан Алберт и д-р Фенвиши, а до тях добавяме Далноки и Матраи. Няколко години по-късно отборът печели Купата на Унгария за сезон 1955/1956. Казваме години, защото финалът на тази купа се провежда през 1958 г., а причината за това е Унгарското въстание през 1956 г.
Редно е да споменем, че все пак тези мачове са “по-известни” от тези, които ще разгледаме във втора част, но все пак ще ви запознаем с важни детайли и подробности за тях.
“Ференцварош” срещу ЦСКА
Първият мач се провежда на стадион “Васил Левски” пред 35 00 зрители, а датата е 20.06.1954 г. Двубоят започва равностойно, а борбата е голяма. Все пак, в 20-ата минута Янев отбелязва първото попадение след точно центриране на Божков.

Унгарският журналист, който отразява мача, споделя, че според него този гол е отбелязан след засада. Това, разбира се, е невъзможно да бъде проверено. Тук има и леко разминаване. Възможно е попадението да е дело на Миланов, но унгарската преса е записала името на Янев. Така “армейците” се оттеглят с гол преднина.
Второто полувреме предлага нова доза битка. Мачът е много равностоен, но все пак унгарците изравняват в 70-ата минута. Попадението е дело на Ланг. Тук също има разминаване с имената на голмайсторите, като е възможно попадението да е на името на Матраи.
За щастие на българите Миланов е точен в 80-ата минута и хвърля 35 000 души в екстаз, а унгарската преса специално отличава Янев, Миланов, Божков и Ракоров.
Двубоят срещу “Черно море“
Тогава “моряците” се подвизават под името “ВМС” (Сталин). Срещата се играе в град Варна, тогава Сталин, на 23.06.1954 г. и бива посетена от 12 000 зрители, а мястото на битката е небезизвестният стадион “Колодрума”.

Мачът започва с атака на родния отбор. След първоначалния шок, унгарците постепенно изравняват играта и се опитват да атакуват разнообразно чрез красива игра. Но в 33-ата минута, “моряците” “превземат на абордаж “вратата на “Фради”. Димитров се откъсва от защитата и отбелязва първия гол в срещата. Резултатът се запазва непроменен до почивката.
Второто полувреме започва лошо за родния отбор. Матраи отблеязва изравнителен гол в 48-ата минута на мача. Но само пет по-късно има отсъдено нарушение в близост до унгарската врата. След опит за директен удар, топката рикошира от стената, а най-съобразителен се оказва Терзистоев, който забива топката във вратата на маджарите. Втори гол за “моряците” и те отново излизат с “нос” напред в резултата.
Въпреки финалния натиск на “Ференцварош”, унгарците склоняват глава в “Морската столица”, а варненци “изпращат с попътен вятър” своите гости към София.
Срещата срешу “Левски” (София)
Тя се играе пред 30 000 души в родната столица. За съжаление няма много информация за този мач. Срещата е много динамична и с много положения за отбелязване на гол. “Сините” повеждат с 2:1 на почивката.

“Ференцварош” отвръща на удара през второто полувреме и вкарва два гола. Унгарците са близо до победата, но инкасират попадение в своята врата. Така двубоят завършва с атрактивното 3:3. Голмайстори за родния отбор са: Абаджиев, Стоянов и Попдимитров, а за унгарския състав се разписват Визал, Сабо и д-р Фенвиши.
Така приключва първото забравено турне на “Ференцварош”, тогава под името “Кинижи”, в България. Очаквайте скоро и втора част.
Мнението на “Ритнитопъ”: Хубаво е да се помни историята, защото в нея има цикличност. Започваме тази поредица с цел да покажем на бял свят забравените поводи за гордост на всички български отбори. А това е само началото.
А ето как се представи Унгария на предните евроквалификации:
Източници на ползвани снимки:
(1) Крум Янев — FCCSKA.com фенсайт на ЦСКА. (n.d.). FCCSKA.com фенсайт на ЦСКА. https://www.fccska.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%BB/%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%BC-%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D0%B2
(2) Калнов, & Нанев. (2019). 110 години ПФК “Черно море. Морски свят. с 70.
(3) ВМС сезон 1954. (n.d.). ФК Черно море. https://chernomorefc.com/team/vms-sezon-1954/
(4) 1953 | Динамо София. (n.d.). https://www.retro-football.bg/?q=bg/1953
Be First to Comment