Press "Enter" to skip to content

Роял Юнион Сен-Жилоа – да събудиш спящ футболен гигант

Собственикът на “Брайтън” възражда от руините “Роял Юнион Сен-Жилоа”, клуб с 11 шампионски титли на Белгия. Днес клубът отново, почти век по-късно, е сред водещите отбори в страната.

15. май 2022 г. Стадион “Лото Парк”, Брюксел. Съдията Брам ван Дрише надува свирката за край на мача. Празненствата на терена и на трибуната с фенове на гостите могат да започнат. Сложен е край на едно 87-годишно чакане.

87 години са много време. Време, в което се вместват три поколения. Време, в което светът се е променил из основи, изредили са се епохи, пречупвали са се парадигми, норми и представи. Точно толкова време чакаха феновете на белгийския тим “Роял Юнион Сент-Жилоа” за да видят 12-тата шамионска титла на тима си.

Емблемата на тима

Навярно всички или повечето от вас знаят играта Football Manager, в която играещият влиза в ролята на мениджър на реално съществуващ тим и го издига до върховете на славата. Е, точно това прави с “Роял Юнион СЖ” собственикът им Тоони Блум. Същият, който превърна “Брайтън” от клуб в Лига 1 до утвърден тим в Премиършип.

Но нека проследим събитията хронологично.

Началото

“Роял Юнион Сен-Жилоа” е сред най-старите футболни клубове в Белгия, основан още през 1897 г. – 2 години след основаването на местната футболна федерация. Носи името на едноименното брюкселско предградие. В началните си години не успява да си намери дом и се скита из стадионите на белгийската столица.

Доминация

Първата титла клубът печели през сезон 1903/04, но това е само началото на няколко впечатляващи серии. “Роял Юнион СЖ” печели следващите три издания на белгийския шампионат. До 1912 г. клубът изпуска титлата само на два пъти. През 1908 г. първенец става “Расинг” (Брюксел), като “Роял Юнион СЖ” стават втори, и през 1911 г., когато със златото се окичва “Серкъл Брюж”. Освен това клубът не изпада от четворката до 1926 г. В периода на Първата световна война първенството е спряно.

Шампионският състав от сезон 1903/04

След войната, през 20-те години, доминантът в белгийското първенство се казва “Конинлайке Беерсхот”, но от “Роял” усояват да спечелят още една титла – през 1923 г. В тези години те наричат местния си съперник “Андерлехт” подигравателно “асансьор” заради честите му изпадания във втора дивизия.

Последни силни години и Юнион 60

Вторият златен период в историята на клуба е първата половина на 30-те години. Тогава “Роял Унион СЖ” печели три поредни титли – между 1933 и 1935 г. В този период се ражда легендата “Юнион 60”. Така е наречена селекцията на клуба, записала серия от 60 официални мача без загуба. Тя започва с равенство 2:2 срещу “Лиерс” на 8. януари 1933 г. и завършва с победа 7:0 срещу “Серкъл Брюж” на 3. февруари 1935 г.

Това вдъхновява белгийската футболна асоциация да учреди през 1953 г. купата “Папер”, давана на тима с най-голяма серия без загуба през всеки сезон в първите три дивизии на страната. Наградата носи името на капитана на “Юнион 60” Жул Папер.

От отстъпление до посредственост

В следващите години и десетилетия “Роял Юнион СЖ” губи позициите си на водещ клуб в Белгия. През сезон 1959/60 прави нещо по-запомнящо се, достигайки до полуфинал за Купата на pанаирните градове. След десет години вече снове между първа и втора дивизия, за да изпадне окончателно от майсторската група през 1973 г.

В следващите повече от 40 години “Роял Юнион СЖ” обикаля из дивизиите, между втора и четвърта. Но не успява да се върне там, където го помнят вече по-възрастните фенове на тима.

Товаа продължава до 2018 г., когато в Сен Жилоа, предградие на Брюксел, пристига Тони Блум, собственик на английския “Брайтън”.

Пробуждането

Англичанинът закупува клуба и води със себе си своя щаб. За мениджър е назначен Алекс Музио, близък до Блум кадър. След година спортен директор става Крис О’Лафлин.

Тони Блум – човекът зад успехите на “Роял Юнион СЖ” Снимка: Официален сай на Брайтън

За идването си в Сен Жилоа Блум споделя:


“Проучвахме дълго какъв тим от коя държава да закупим, тъй като невсички страни са отворени къде чуждестранни инвестиции във футбола. В Норвегия и Германия ограниченията са огромни. Искахме да поемем клуб, който да ни доставя удоволствие да го управляваме. Не държахме да е от топ първенство, за да можем да сме конкуренти за титлата. Имахме апетит към клуб от Нидерландия, но ни отказа твърде буйния нрав на феновете му, които често създават проблеми”

Сред факторите, накарали Блум и Музио да се спрат на “Роял Унион СЖ”, е богатата история на клуба и възможността да върнат “жълто-сините” обратно на голямата сцена. Собственикът на клуба допълва още: “От Лондон, много бързо, за 2-3 часа съм на стадиона в Брюксел. Че аз на някои стадиони северно от Хъл стигам за повече време .”

За това какво се задава в белгийския футбол, “Роял Юнион СЖ” напомня в турнира за Купата на Белгия през сезон 2018/19. Втородивизионният тогава тим отстранява от надпреварата Андерлехт и Генк и достигат до полуфиналната фаза на турнира.

Те тримата променят коренно визията на управление на клуба. “Роял Унион СЖ” почти не дава пари за трансфери. Вместо това там се работи по алтернативен метод, по който се търсят нови попълнения.

Анализират се бази данни с много числа, статистики на представянето на играчите на база това на коя позиция играят. Често се наблюдават играчи с изтичащи договори и от долни дивизии. Те обаче намират себе си в белгийския клуб, нaдскачат себе си и се развиват до звезди в състава. Процесът по селекция е много бавен и често се планират трансфери за по 10 месеца напред.

Пътят обратно към върха

През сезон 2015/16 “Роял Юнион”печели промоция от трета във втора дивизия. Две години по-късно собственикът на Брайтън Тони Блум решава да го купи и да го върне на футболната карта на Белгия и Европа.

Играчите и щабът на клуба правят чудеса и хубавите моменти не закъсняват

Годината е 2021. “Роял Юнион СЖ” се завръща с гръм и трясък в белгийската “Про лига”. Откриващият кампанията на “жълто-сините” мач е гостуване на местния им съперник “Андерлехт”. “Роял Юнион СЖ” шокират всички и побеждават хегемона в белгийския футбол с 3:1. По ирония на съдбата, почти 10 месеца по-късно, “Роял Юнион СЖ” си гарантира титлата точно в двубой като гост срещу “Андерлехт”, като този път именитият домакин е повален с 2:0.

Звездите на тима

Вече споменахме за любопитната практика на клуба по отношение на входящите трансфери. “Жълто-сините” не робуват на имена и авторитети, търсейки попълнения за състава си. Нека разгледаме някои от звездите в шампионския състав на “Роял Унион СЖ за сезон 2021/22”

Кристиян Бържес

Току-що спечелил играч на сезона в Портсмут в Лига 1 през 2020 г., 29-годишният централен защитник отказва да поднови договора си с “Помпи”, търсейки ново предизвикателство. Тогава агентът му получава обаждане от белйиския тим, за да стане Бърджес водеща фигура в състава на “жълто-сините”.

Снимка: Официален сайт на Портсмут

Дениз Ундав

Още по-интересна е историята на германския офанзивен футболист. Той пристига на “Стад Йозеф Мариен” от играещия в Трета Бундеслига клуб “ШФ Меппен”, докато все още работи във фабрика, за да си осигури допълнителни доходи. Той обаче става голмайстор на белгийската “Про лига” със своите 25 гола в 33 мача. Понастоящем е играч на “Брайтън”. Пак под крилото на Тони Блум.

Теди Теума

Малтийският капитан на клуба прекарва по-голяма част от кариерата си в третодидизионни и четвъртодивизионни френски клубове. От 2017 г. е неделима част от състава на “Роял Юнион СЖ”.

Данте Ванзер

“Жълто-сините” му подават ръка, когато той, на 20 години, е пред угрозата да остане без клуб, след като се оказва ненужен в “Генк”. Тогава ръка му подава Фелис Мазу, негов бивш треньор, който по това време работи в “Роял Юнион СЖ”. Понастоящем играе за “Ню Йорк Ред Булс”

Освен силен състав, “Роял Юнион СЖ” изгражда много добре и сплотен колектив. Доказателство за това е, че голяма част от състава присъства на дебюта на Ванзер за националния тим на Белгия.

Базата

Един от следващите приоритети на Блум, Музио и компания е да приместят тренировъчната база на клуба близо до стадиона. Тя днес се намира далеч от него, близо до град Антверп, но това няма да бъде лесна задача.

“Стад Йозеф Мариен” домът на “жълто-сините”

Причината е, че клубното съоражение “Стад Йозеф Мариен”, побиращо едва 9000 души, е стадион, защитен със статут на културно наследство на страната и всякакви строителни дейности наоколо биха били проблем.

Мнението на “Ритнитопъ”: “Роял Унион Сен-Жилоа” не е типичният клуб, рожба на модерния футбол, който се пръква от нищото, събира звезди и започва да доминира. Там се работи алтернативно, като същевременно се съживява клуб с минало и богата история. Много хора, занимаващи се в тази сфера, могат да вземат пример от методите на работа при белгийците.

Източници:

(1). https://theathletic.com/3461790/2022/08/02/union-saint-gilloise-champions-league/

(2). https://www.independent.co.uk/sport/football/union-saint-gilloise-belgium-tony-bloom-b1959510.html

(3). https://www.actionnetwork.com/soccer/the-cinderella-of-belgium-the-incredible-soccer-story-about-royale-union-saint-gilloise

(4). https://www.transfermarkt.com/royale-union-saint-gilloise/startseite/verein/3948

(5). https://nl.wikipedia.org/wiki/Union_Sint-Gillis

(6). https://otzasada.com/royal-yunion-sent-zhiloas-vazkrasnaliyat-belgiyski-hegemon

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *