Press "Enter" to skip to content

Джузепе Меаца и Силвио Пиола – братя по оръжие

Нека проследим историята на едно успешно партньорство в атаката за “Скуадра Адзура”.

“Никой не е направил за реномето на Италия повече от теб”, казва Бенито Мусолини на капитана на националите Джузепе Меаца, докато стиска ръката му на приема в “Палацо Венеция”. “Адзурите” са се завърнали от Париж с втора поредна световна титла, докато над Европа са надвиснали облаците на войната.


Дучето със сигурност няма предвид ситуацията, при която Меаца получава ‘’Златната Нике’’ от ръцете на френския президент Албер Лебрун. Футболистът на ‘’Интер’’ изпъва ръката си за фашистки поздрав, докато целият стадион ‘’Коломб’’ го освирква. Той се ръкува с Лебрум, взема купата и невъзмутимо повтаря фашисткия поздрав. Първенството за Италия завършва така, както е започнало. По време на първия мач срещу Норвегия в Марсилия, ‘’Стад Велодром’’ е пълен с италиански емигранти – бегълци от режима. Те неистово освиркват ‘’адзурите’’, докато футболистите показват фашисткия жест. Треньорът Виторио Поцо гледа мълчаливо, изчаква освиркванията да спрат и кара футболистите да повторят поздрава.

Джузепе Меаца с екипа на ”Интер”


Кариерата на Меаца в националния отбор съвпада с периода на Виторио Поцо. Вторият мач на треньора през февруари 1930 г. е първи за звездата на ‘’Интер’’, който е дебютирал за ‘’черно-сините’’ през 1927-ма на едва 17 години. Три месеца по-късно Меаца нанизва три гола във вратата на Унгария, а Италия записва първата си победа над този съперник, при това с 5:0.
През 1934 г. Меаца е част и до голяма степен символ на първата световна титла на Италия, за която най-точното определение е ‘’завоювана’’.

Той е обвинен от испанците, че прави нарушение при единствения гол в преигравенето, вкаран от него. Австрийците недоволстват за същото, макар че Меаца не се разписва. Той обаче избутва вратаря Платцер при гола на Гуаита, който е единствен в мача.

След четири години във Франция Меаца има нова роля. Той е изтеглен в по-задни позиции. Вкарва само веднъж, но прави множество асистенции, най-вече на новия си партньор в атака Силвио Пиола. Макар че в “Италия ‘’Пиола’’ и ‘’голове’’ означава едно и също”, както пише известният тамошен журналист Джани Мура, дебютът на машината за попадения се забавя максимално дълго. И една от причините е Джузепе Меаца, който не харесва Пиола.

По време на Мондиала през 1938 г. дори твърди, че е ‘’второразреден узурпатор’’. Пиола се оказва в състава на Поцо след оттеглянето на Анджело Скиавио и още с първото си стъпване на терена бележи два гола на Астрия. По време на световното се разписва четири пъти, включително два пъти на финала срещу Унгария (4:2).

Италия по времето на двамата


Меаца и Пиола са най-великият дует в атака, който Италия някога е имала. Цифрите са категорични. Двамата дълги години са най-резултатните местни играчи в калчото. Пиола води ранглистата в Серия А с 274 попадения, а Меаца е четвърти с 216.

Между тях в последното десетилетие се вклини и Франческо Тоти с 250 гола, а другият с подобно постижение е шведът Гунар Нордал.

През 1934 г. Меаца и Пиола могат да се съберат в ‘’Интер’’, но това е спряно от фашистите с аргумента, че ‘’черно-сините’’ ще станат твърде силни за останалите. Вместо това Пиола се озовава в ‘’Лацио’’ за колосалната по онова време сума от 250 000 лири. Запален фен на тима е дясната ръка на Мусолини по отношение на футбола генерал – Джорджо Васаро. Именно заради този трансфер Пиола така и не успява да стане шампион на Италия през живота си.

Двамата нападатели са твърде различни в живота си. Меаца пуши, пие, играе хазарт и е любимец на жените. Той рекламира всичко – от паста за зъби до брилянтин. Определят го като първата суперзвезда в калчото. Купува си апартамент на площад ”Кайроли”, съвсем близо до стадион ”Арена” зад замъка на Милано, където ”Интер” играе до началото на Втората световна война. Причината е, че иска да не пътува много за мачовете и тренировките след множеството си нощни забежки.

Съотборникът му в националния тим Пиетро Рава твърди, че ,,не е сигурно дали Меаца има в живота си повече голове или жени”. А майка му, скромна продавачка на сергия за зеленчуци на пазарa до ”Порта Витория”, всекидневно получава десетки напарфюмирани писма от обожателките на Джузепе. Пиола пък е пълен въздържател, а най-големите му вълнения през деня са свързани с разходката на трите му кучета.

Пиола с екипа на ”Ювентус” през 40-те години миналия век


Животът и на двамата е пълен с множество истории, преминали границата на анекдотите. В полуфинала срещу Бразилия (2:1) през 1938 г. Меаца вкарва дузпата в 60-ата минута, с която резултатът става 2:0. Малка подробност е, че докато тича към топката, той придържа с едната ръка ластика на шортите си, който се е скъсал. Това обаче не му пречи да изпрати в обратния ъгъл бразилският вратар Валтер. Разказът за тази дузпа, една от най-известните на световни първенства, е разкрасен до степен, че гащетата на Меаца се били смъкнали, докато шутирал. Съществуващата филмова лента и фотографии от онзи момент опровергават подобна версия, но показват категорично, че футболистът придържа скъсания ластик.

Още по-куриозен е фактът, че Джузепе Меаца е треньор на Италия в последния мач на Силвио Пиола със синята фланелка. Той го вика в състава след пет години отсъствие за двубоя срещу Англия във Флоренция през 1952 г. Мачът и най-вече присъствието на 38-годишният голаджия предизвикват истинска истерия. Киносалоните във Флоренция са превърнати в хотели, за да приютят всички желаещи да гледат мача. Полицейските подкрепления идват чак от Сицилия, за да се грижат за реда. Пиола е посрещнат с мощен рев от 95 хиляди на трибуните на ”Стадио Комуникале”, но е най-слабият на терена в мача, завършил 1:1.Той обаче си тръгва с гордо вдигната глава. Когато е бил в състава, Италия е загубила само два мача.

Мнението на ”Ритнитопъ” : От началото двамата топ футболисти не се харесват. Те са коренно различни характери и хора. Но после Италия изважда голям късмет, че те все пак се спогаждат и формират атомен дует в атака.

Източник:

(1)https://www.book.store.bg/p350221/svetovnite-pyrvenstva-v-100-istorii-vasil-kolev.html

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *