Днес се навършват 6 години от последния мач на емблематичния стадион, дом на “шпорите” над 115 години. Да си припомним историята на “Уайт Харт Лейн”.

Капацитет и ранни дни
Стадионът е построен през 1898 г., като необходимост от постоянен дом на “Тотнъм”. До тогава “шпорите” са домакинствали на общинска площ, която се наемала преди всеки двубой. Стадионът става постоянен дом на лондончани година след построяването си през 1899 г., а първата среща на “Тотнъм” на “Уайт Харт Лейн” е на 4-ти септември.
Приятелска среща между “белите” и “Нотс Каунти” събира около пет хиляди зрители, а “Тотнъм” печели с 4:1. Въпреки това първото попадение на съоражението е дело на футболист на “Нотс”, а именно Томи МакКеърнс. Следващата седмица идва и първият мач от състезателен характер. Столичен сблъсък с КПР събира два пъти повече публика, а домакините отново печелят, този път с 1:0. Към 1904 г. стадионът побирал 32 000, правостоящи зрители.
Оттогава, до края на века, стадионът постоянно бива реновиран, разширяван и правен по най-новите стандарти, които предполагат изцяло седящи сектори. Преди разрушаването му “Уайт Харт Лейн” беше с капацитет от 36 000 – крайно недостатъчни за привържениците на “Хотспър”.

Успехи и рекорди
Цялата история на “Тотнъм”, свързана с трофеи и рекорди, е на вече бившия им дом. Там те печелят всичките си 24 трофея. И това е мястото, на което “Тотнъм” винаги се е чувствал у дома си поради незаменимата подкрепа, която получава в 140-годишната си история. В музея на стария дом на лондончани личат, някога рекордните, осем купи от ФА Къп, както и две шампионски титли. Още четири купи на Лигата и две международни отличия.
Там са записани и най-големите победи в историята на клуба. В мач от ФА Къп, “Тотнъм” побеждава “Крю” с 13:2. В лигата “Бристъл Роувърс” и “Уиган” са отнасяли по девет гола. Във въпросната среща с “Уиган”, Джърмейн Дефоу изравни и рекорд за най-много попадения в една среща – пет.
Що се отнася до посещаемост, рекордната такава на “Уайт Харт Лейн” е 75 хиляди. Но в онази среща срещу “Съндърланд”, стадионът няма седалки и има по-голям капацитет. Този рекорд е подобрен впоследствие, но на “Уембли” в мач от Шампионската лига. Там започна и новият живот на “Тотнъм” след събарянето на стария им дом.

Последният ден на вечния дом на “шпорите”
На 14-ти май 2017 г. “Тотнъм” приема “Манчестър Юнайтед” в мач от Висшата лига. Орисан да бъде последният ден на “Уайт Харт Лейн”, той донася много позитивни емоции на феновете на “белите”. Победа щеше да донесе най-високо класиране на “Тотнъм” в лигата от 1963 г. насам, а именно второ място. Пред препълнения стадион домакините не разочароваха.
Виктор Уаняма даде аванс на “шпорите” още в 6-ата минута, а Хари Кейн даде летящ старт на последното полувреме на стадиона, като удвои. Последното попадение на паметното съоражение вкара Уейн Рууни, но “Тотнъм” надделя с 2:1 и изпрати стадиона си по възможно най-добрия начин.
Разрушаването на “Уайт Харт Лейн” започва още на следващия ден.

Наследството
В продължение на почти два пълни сезона, “Тотнъм” домакинстваше на “Уембли”. Там, обаче, се усети спад при “шпорите”. Причините варират от лошо представяне на трансферния пазар до големината на игрището, но “Тотнъм” започна да губи чара си след “Уайт Харт Лейн”.
На негово място бе построен днешният “Тотнъм Хотспър Стейдиъм”. Отворил врати на 3-ти април 2019 г., той все още чака първия си трофей, но на него се изиграха паметни вечери от Шампионската лига, когато “Тотнъм” достигна до финал, побеждавайки “Манчестър Сити” по пътя си. Именно на новото съоражение те победиха “гражданите” с 1:0.
За жалост “Тотнъм” изпада във все по-голяма криза откакто напусна стария си дом, а нещата не изглеждат добре за лондончани. Чарът на “Уайт Харт Лейн” липсва, а дори и 60-те хиляди, които посещават новият си дом всяка седмица, не компенсират магията на стария дом на един голям английски клуб.
Мнението на “Ритнитопъ”: Често виждаме, че отборите, които напускат своите дългогодишни домове, страдат в продължение на години впоследствие. “Тотнъм” е и най-пресният пример за това. При някои следват възходи, а дали “Тотнъм” ще бъде в това число, предстои да разберем.
Още футболни истории, прочетете тук:
Be First to Comment