Press "Enter" to skip to content

Оценихме всеки отбор в Ефбет лига (част 1 – изпадаща група)

Сезонът в родния шампионат приключи, а ние видяхме много различни представяния. Сега е времето да оценим всеки един клуб. Започваме от дъното, където битката бе ожесточена до последно.

16. „Спартак“ (Варна) – Слаб (2)

„Спартак“ влезе в елита с надежди за достойно представяне и дори за оцеляване в дивизията. Нищо подобно не се получи за „соколите“, които завършиха на последната позиция в класирането, и не бяха близо дори до бараж за спасение.

Сезонът им започна трудно с едва една точка от първите десет сблъсъка в елита. Логично, последваха треньорски рокади, а начело на тима през януари застана Димитър Димитров. Херо се опита да даде надежда на феновете на клуба, като направи собствена селекция, струваща много повече от тези на конкурентите в дъното. Това обаче не даде резултат, и „соколите“ не се отделиха от дъното до разделянето на първенството на плейофни групи.

Връщането обратно изглеждаше невъзможно. Макар и непобедени в плейофите, варненци изпаднаха след като победиха „Септември“ с 1:0. Като равносметка на сезона на „Спартак“ може да се извади, че това е едно от най-скъпите изпадания в историята на родния футболен елит. Да, стадионът им често бе пълен, което липсва при много отбори в efbet лига. Сякаш обаче, многото привлечени чужденци развалиха химията между отбора и феновете. И най-важнотo, селекцията на Херо се оказа просто един огромен разход за „соколите“.

Димитров вече се оттегли от поста си, като заяви, че за него в България трябва да играеш нечестно, за да оцелееш. „Спартак“ се раздели и с по-голямата част от неговите попълнения. Това само усложнява и идната им кампания във втория ешалон.

15. „Септември“ (София) – Среден (3)

Шампионите на Втора лига искаха да изградят тима си около перспективни български футболисти. И до голяма степен успяха да го сторят, но това не доведе до позитивен развой на сезона. „Септември“ изпадна в първата си кампания обратно в елита.

Столичани започнаха с непостоянни резултати, които ги държаха в близост до опасната зона. Но все пак те имаха своите шансове за оцеляване. Тогава те се разделиха с част от своите футболсти, което скъси пейката им и понижи качеството на играта. В резултат на слабото им представяне на пазара през зимната пауза, те започнаха да губят все повече точки. А в последните седем срещи от редовния сезон те не записаха нито една.

Това постави „Септември“ в изключително неприятна ситуация преди плейофите. Плейофите, които също стартираха със загуба от „Берое“. Загубата драстично застраши софиянци и дори победата над „Пирин“, в следващата среща, не ги извади от кризата. В следствие на негативните им серии, те изпаднаха заедно със „Спартак“ след загуба с 1:0 във Варна в предпоследния кръг. Все пак отборът им показа борбеност. Изгради собствен стил на игра около млади, български футболисти, и се представи достойно в немалко мачове.

Идната кампания за „Септември“ би могла да вещае и завръщане в Ефбет лига. Със сходен бюджет и състав, столичани са сред фаворитите за директна промоция обратно в елита.

14. „Берое“ – Слаб (2+)

За „Берое“ бе ясно, че идва тежък сезон спрямо финансовите проблеми в клуба. Те бяха на лице и през изминалата година, но въпреки това старозагорци стигнаха до седмото място, и играха бараж за Европа. Нищо подобно не последва и през този сезон.

„Заралии“ започнаха колебливо. Сдаваха лесни точки още от началото на кампанията, но нищо не вещаеше, че те ще се борят за своето оцеляване. Именно с тази цел те уволниха и своя наставник Петър Хубчев още през септември. На негово място дойде Николай Киров, но и той не бе способен да стабилизира отбора до началото на плейофите. Зелените започнаха като първи в изпадащата шестица, но завършиха на 12-ата позиция, която ги изпрати на бараж за оцеляване.

До дъното за „Берое“ се стигна след четири поредни кръга без победа в заключителната фаза. И след фаталното поражение в Пазарджик от „Хебър“, момчетата на Киров трябваше да се изправят срещу „Спортист“ (Своге), за да запзят своето място в елита. Те успяха да го направят след минимален успех, но сезонът остана крайно разочароващ за „заралии“.

След спада от бараж за Европа до бараж за оцеляване, феновете не тима ще очакват подобрение. Финансовите проблеми за отбора продължават, а лятото трябва да отговори на много въпроси за старозагорци.

13. „Хебър“ – Среден (3+)

Последният новак, влязъл от Втора лига се оказа и единственият, който ще остане в елита и догодина. „Хебър“ се завърна в родния елит с единствената цел да оцелее, но това не стана лесно. „Гробарите“ минаха през трима различни наставници за този си успех.

Сезонът за тима от Пазарджик започна слабо, и от първоте дни бе ясно, че той ще се бори за спасение. Бързото освобождаване на Фулвио Пеа и наемане на Владимир Манчев не промениха особено пейзажа, а по-скоро бяха пример за лошото управление на клуба. След като „Хебър“ бе на крайно незадоволителна позиция в таблицата, Манчев бе заменен от Любослав Пенев. Именно Пенев вдигна футболистите на крака, непосредствено преди заключителната част от първенството.

Работата за новаците окончателно бе свършена след три победи в последните три кръга, последната от които бе срещу „Берое“, за да изпрати „заралии“ на бараж за сметка на тях самите. И така чрез тройна въртележка, „Хебър“ ще участва в Ефбет лига и през следващия сезон. Освен всичко останало, тимът вече домакинства в Пазарджик, така че стадион „Георги Бенковски“ ще моье да се наслади на цял сезон елитен футбол за пръв път от почти четвърт век.

Макар и да бяха фаворит за изпадане, пазарджиклии имаха нелош бюджет в началото на сезона, и сега предстои да видим как ще се развие съставът за втората си кампания в Ефбет лига.

12. „Ботев“ (Враца) – Среден (3)

Сезонът на „Ботев“ не вещаеше някакви изненади с оглед на липсата на селекция през лятото. Привържениците на клуба бяха наясно, че ги чака нова битка за оставане в елита, и не таяха големи надежди за любимците си след миналогодишния бараж.

Слабото начало бе очаквано, но не бе прието добре от ръководството спрямо наставникът Росен Кирилов, който бе освободен. „Ботев“ отново се обърна към Даниел Моралес, който бе напуснал клуба преди едва половин година. Моралес приповдигна самочувствието и резултатите на врачани, но те оставаха самесени в борбата на дъното. Все пак в навечерието на плейофите изглеждаше малко вероятно те да се окажат сред последните три.

В хода им обаче, „Ботев“ записа едно равенство, една победа и три поредни загуби. Това вкара врачани в тройната въртележка за баража, но победата над „Берое“ в началото на плейофите спаси зелените. Целта им бе изпълнена по-леко в сравнение с миналия сезон и със завоювани четири точки повече, но и с три мача повече. Очакванията за следващата кампания не изглеждат по-различни от тазгодишните.

В допълнение на всички нови и стари в „Ботев“, доклад на УЕФА обвини клуба в участие в три уредени мача от българското първенство и глоби клуба с 5000лв. Това задълбочи финансовата криза в клуба, и определено не е зарадвала хората около него.

11. „Пирин“ – Добър (4-)

„Пирин“ записа сезон с много обрати и главоболия, но накрая даде поводи за радост на своите фенове. Отборът не само се спаси в последния кръг на плейофите, а и оглави последната шестица, завършвайки 11-и.

Благоевградчани се вплетоха в борбата за оцеляване от рано след много тежък старт на кампанията. Първият им успех дойде чак в 10-ия кръг. В последствие „орлетата“ не спечелиха в още осем срещи. Те загубиха своят собственик, спортен директор и капитан в рамките на няколко дни и изглеждаха напълно обречени да изпаднат във втория ешалон на българския футбол. Тогава бе нает Христо Янев на поста старши-трньор, и това коренно промени играта на благоевградчани.

„Пирин“ започна да надиграва своите преки конкуренти за изпадане и успя да се отлепи от дъното. Вече в хода на плейофите, те бяха почти безгрешни, за сметка на „Берое“ и „Ботев“ (Враца), което им гарантира първото място при опашкарите. Макар и малък този успех бе много над очакванията с оглед на трусовете в отбора. Все пак има много въпроси, които все още нямат отговор пред ръководството на „орлетата“.

И все пак, ако Христо Янев остане начело, заедно с новодошлите през зимата футболисти, „Пирин“ може и да надгради тази своя кампания. А не трябва да подценяваме и тяхната школа, на която винаги може да се разчита.

Мнението на “Ритнитопъ”: Интригата в последната шестица определено беше на лице. Жалко за футболна България е, че отново загуби отбор, който пълни стадиона си редовно, а именно “Спартак”. Да се надяваме, че “Етър” ще заеме тази роля през следващия сезон

Прочетете още от материалите ни за Ефбет лига тук:

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *