Press "Enter" to skip to content

Историята на Суперкупата на България

Суперкупата на България среща шампиона и носителя на Купата на България в един двубой. Дали обаче това няма да се промени?

Идеята за нейното основаване

Учредяването на Суперкупата на България е през 1989 г. по инциатива на спортния редактор на БТА Кирил Захаринов. Първият двубой изправя един срещу друг ЦСКА като шампион и “Черноморец” като финалист за Купата на страната, тъй като “червените” печелят и Купата през този сезон. Мачът се провежда на 15-ти юли на стадион “9-ти септември” в Бургас. Единственото попадение отбелязва Христо Стоичков още в 17-ата минута. Зрителите, наблюдаващи срещата, са 20 000

Поради политическите промени в България, провеждането на Суперкупата остава на заден план до 2004 година. Професионалната футболна лига дава предложение да се възобнови форумът. БФС одобрява идеята и възлага организацията на ПФЛ. Седмица преди началото на първенството през 2004 г. се провежда срещата между шампиона “Локомотив” (Пловдив) и носителя на Купата на България “Литекс”. Мачът отново се играе в Бургас, на стадион “Нафтекс” (Лазур). Купата тогава вдигат черно-белите”

Резултати и финалисти през годините:

1989 ЦСКА – “Черноморец” (Бургас) 1:0

2004 “Локомотив” (Пловдив) – “Литекс” (Ловеч) 1:0

2005 “Левски” – ЦСКА 1:1 (4:2 след дузпи)

2006 ЦСКА – “Левски” 0:0 (3:0 след дузпи)

2007 “Левски” – “Литекс” 1:1 (2:1 след продължения)

2008 ЦСКА – “Литекс” 1:0

2009 “Левски” – “Литекс” 1:0

2010 “Литекс” – “ Берое” 1:1 (2:1 след продължения)

2011 ЦСКА – “Литекс 3:1

2012 “Лудогорец” – “Локомотив” (Пловдив) 3:1

2013 “Лудогорец” – “ Берое” 1:1 (3:5 след дузпи)

2014 “Лудогорец” – “Ботев” (Пловдив) 3:1

2015 “Лудогорец” – “Черно море” (Варна) 0:1

2017 “Лудогорец” – ” Ботев” (Пловдив) 1:1 (4:5 след дузпи)

2018 “Лудогорец” – “Славия” 1:0

2019 “Лудогорец” – “Локомотив” (Пловдив) 2:0

2020 “Лудогорец” – “Локомотив” (Пловдив) 0:1

2021 “Лудогорец” – ЦСКА София 4:0

2022 “Лудогорец” – “Левски” 2:2 (4:3 след дузпи)

2023 “Лудогорец” – ЦСКА 1948 1:1 (4:2 след дузпи)

Двубоят за Суперкупата през тази година

Сблъсъкът бе повторение на финала на Купата на България. Там отново се срещнаха “Лудогорец” и ЦСКА 1948. Мачът за Суперкупата се изигра на 10-ти февруари 2024 г. от 15:00 часа на неутрален стадион, а именно ст. “Ивайло” във Велико Търново. По традиция срещата се играе преди започването на новия сезон, но поради евроучастията и на двата отбора се наложи отлагането на двубоя.

Мачът бе спечелен от “орлите“. След отсъждане на дузпа в тяхна полза още в 10-ата минута Оливие Вердон бе точен. Малко след началото на второто полувреме ЦСКА 1948 остана с човек по-малко. Джонатан Перейра удари с лакът в лицето Кайо Видал, а главният рефер Георги Кабаков му вдигна втори жълт и респективно червен картон в 48-ата минута. Това не прекърши “червените” и в 62-ата минута те възстановиха равенството чрез Неделко Пишчевич. Всичко се реши след изпълнение на дузпи, където резултатът бе 4-2 в полза на разградчани.

Имало е идея Суперкупата да се играе в Анталия, Турция, където “орлите” и ЦСКА 1948 бяха на подготвителни лагери. Все пак от БФС и ПФЛ са били категорични, че срещата ще се играе на на родна земя.

Предложение за промяна на формата на Суперкупата даде шефът на ПФЛ – Атанас Караиванов. Идеята е в надпреварата да участват 4 отбора. Подобен е форматът в Италия, Португалия и Испания. Самият Караиванов е поканен да гледа на живо финала в Португалия.

Мнението на “Ритнитопъ”: Дали промяната ще повиши интереса на зрителите е въпрос, чийто отговор ще разберем, само ако този вариант бъде одобрен. Ще бъде интересно дали подобен формат може да бъде успешен в България.