Днес отбелязваме годишнина от едно от върховите постижения на “Берое” – шампионската титла от сезон 1985/86.
Предисторията
Тази кампания започва с малко по-различно усещане заради събитията от финала за Купата на България между ЦСКА “Септемврийско знаме” и “Левски-Спартак”, само няколко месеца по-рано. “Армейците” печелят с 2:1, но това остава на заден план заради поведението на играчите на двата тима на терена. След края на срещата, останала известна като “Кървавия финал”, някои футболисти, сред които Христо Стоичков и Борислав Михайлов, са отстранени от спорта завинаги (наказанията впоследствие са отменени). Двата столични гранда пък са разформировани, но на тяхно място се появяват нови – ЦСКА вече е “Средец”, а “Левски” става “Витоша”.

Сезон 1985/1986 в най-високото ниво на футбола у нас се състои от 16 отбора. Това са “Берое”, “Тракия” (Пловдив), “Славия”, “Средец”, “Витоша”, “Сливен”, “Локомотив” (Пловдив), “Спартак” (Варна), “Локомотив” (София), “Етър”, “Академик” (Свищов), “Пирин” (Благоевград), “Ботев” (Враца), “Черно море”, “Спартак” (Плевен) и “Дунав” (Русе).
“Левски-Спартак” е шампион от предишния сезон, а в топ три са били още отборите на ЦСКА “Септемврийско знаме” и “Тракия” (Пловдив). “Берое” завършва кампанията на 12-то място, само на точка над зоната на изпадащите (интересно е, че пет отбора завършват с 26 точки – “Черно море”, “Сливен”, “Берое”, “Дунав” (Русе) и “Спартак” (Варна)). “Миньор” (Перник) пък губи мястото си сред майсторите с актив от 25 пункта.
Шампионската кампания на “Берое”
Заради класирането от предишния сезон, никой не очаква именно “Берое” да стане шампион. Преди началото на сезон “заралии” се разделят с две от легендите си – Коста Костов и Георги Стоянов. Има и други напускащи, а новите лица са Стоян Бончев и Мюмюн Кашмер. Има промяна и на треньорския пост, като Евгени Янчовски заменя Петко Петков.

Още от началото на сезона тимът от Стара Загора показва, че тази година отборът има сили за нещо велико. “Берое” побеждава в първия кръг “Черно море” като домакин с 3:0. С хеттрик се отчита новото попълнение Кашмер. Следва равенство със “Спартак” (Плевен), а в третия кръг “заралии” се изправят срещу оказалия се основен конкурент за титлата “Тракия”. Срещата под Аязмото завършва 3:2 за “Берое”, като в основата на успеха стоят вихрените първи шест минути, в които домакините повеждат с 2:0.
Следват нови победи над “Етър”, “Ботев” (Враца) и “Локомотив” (София). В VII-ия кръг “заралии” допускат първата си загуба – 4:2 срещу “Средец” в София, въпреки че на два пъти повеждат в резултата. След поражението в столицата се забелязва леко колебание при “зелените”. Въпреки победата срещу „Спартак“ (Варна), в деветия кръг “Берое” допуска нова загуба, този път от „Академик“ (Свищов). Следват два успеха – над “Локомотив” (Пловдив) и “Дунав” (Русе). В XII-ия кръг идва и първото реми за “заралии” след 1:1 със “Сливен” в Стара Загора (по това време при нулево равенство не се дава по точка).

Развръзката
След края на първия полусезон “Берое” и Тракия са с равен брой точки, като пловдивчани са на първата позиция заради по-добрата си голова разлика. Календарът е по-различен в сравнение с предишни години заради класирането на България за Световното първенство в Мексико. За това и първите три мача от “пролетния” полусезон се играят през декември.
“Заралии” записват две победи и се завръщат на първото място преди двубоя с прекия конкурент “Тракия”. Пловдивският тим разгромява “Берое” с 8:1, но преди срещата “зелените” молят за отлагането й заради хранително натравяне на голяма част от отбора.
Старозагорци успяват да се възстановят след шока и постигат победи над “Етър”, “Ботев” (Враца), “Локомотив” (София) и “Средец”. В XXIII-ия кръг “Берое” завършва наравно със “Спартак” (Варна) – 1:1, докато “Ботев” не печели точки заради нулевото си равенство с “Пирин”.

Преди последните три мача “Берое” води с две точки пред “Тракия”. Първият завършва с важна победа над “Пирин” – 2:0. Следва изключително тежък двубой с “Витоша” в София, но той завинаги ще остане в историята на “зелените”, защото те за първи път успяват да победят “сините” в София – 3:2 за “Берое”.
Все пак трябва да отбележим, че за феновете на “Тракия” срещата е скандална по няколко причини. Борислав Михайлов и Михаил Вълчев изобщо не играят, въпреки че не са наказани и не се съобщава да са били контузени, а победното попадение за “Берое” срещу “Витоша” пада една минута след победния гол на “Ботев” срещу “Черно море”.
Така се стига и до кулминацията на сезона. “Заралии” играят със “Славия” в последния кръг. Срещата завършва 1:0 за “Берое”, като победното попадение пада още в 7-ата минута и е дело на Драголов. Така тимът от Стара Загора става шампион за първи и към момента единствен път в историята си, а 40 000 по трибуните пеят “Берое шампион”.

Мнението на “Ритнитопъ”: Със сигурност феновете на “Берое” завинаги ще помнят този сезон. В момента тимът се бори за оцеляването си в efbet Лига и славните дни са останали на заден план.
Източници:
(1) “Берое в елита”: 1985-86 г. – Шампиони – beroe.bg. (2022, April 12). beroe.bg. https://beroe.bg/2022/04/12/beroe-v-elita-1985/
(2) Вицешампиони – 1986. (n.d.). ПФК Ботев Пловдив – Официален сайт. https://botevplovdiv.bg/article/vitseshampioni-1986
Be First to Comment