Нека проследим какъв е българският отпечатък в треньорската професия в чужбина през последното десетилетие.
Защо водещите отбори в нашето първенство предимно залагат на чуждестранни специалисти? Не е случайност, че дори националният ни селекционер е чужденец. Треньорската професия в България е една от най-неблагодатните и несигурни, като й липсва каквато и да е тежест. След няколко поредни неуспешни резултати, предстои уволнението на наставника. Наскоро дори бе поставен и антирекорд. В рамките на едно денонощие бяха уволнени трима старши треньори. Къде са българските наставници и има ли такива, които жънат успехи навън?
Красимир Корсачки
Неяснотата в професията тласка немалка част от нашите специалисти зад граница. Един от успелите ни треньори в чужбина с десет години опит в английски отбори е Красимир Корсачки. Започва като скаут в “Барнет”. Преминава през академиите на “Чарлтън” и “Уест Хем”. Получава възможността да се присъедини към “Арсенал” и остава в академията на “топчиите” в продължение на 4 години. Там тренира деца от 6 до 8-годишна възраст. Тъй като не крие, че е привърженик на “Челси”, при постъпило предложение от “сините” от Лондон, той не се поколебава да се премести в западната част на Лондон. Шегува се, че и той е част от трансферното лято на сините.

Пътят му към клубовете от Лондон започва след неуспешното му кандидатстване за професионален треньор в България. Изискванията били прекалено високи и не успял да ги покрие – минумум 5 години в професионалния футбол. В Англия подходът е малко по-различен. Поради многобройното население и множеството отбори са нужни и доста треньори. Често дори бащите на трениращите деца биват насърчавани да запишат курс за лиценз, за да водят детско-юношеските формации. Тези, които искат да се развиват в професионален план като треньор или футболен анализатор, получават възможността да се реализират. Подготовката на младите таланти цели да създаде завършени футболисти, които да се конкурентни на чужденците, играещи в момента в най-гледаното първенство в света.
В първенствата U16 няма класиране. Стремежът към изграждането на качествени играчи е постижим без гоненето на победи на всяка цена, особено в толкова ранен етап от тяхното развитие. В школата на “Кристал Палас” тренира младият вратар Росен Модев. В редиците на “орлите” са и двама български треньори, които несъмнено ще спомогнат за бъдещите успехи на младата надежда.
Божидар Димитров
Не само на Острова българските специалисти биват оценени. Божидар Димитров е бивш юношески национал във възрастите U16, U17 и U19. След успешни проби играе и в отбора на “Фортуна” (Дюселдорф) в младежката Бундеслига. В треньорската школа на “Кайзерау” получава и лиценз от УЕФА “В+”.

Амбициозният специалист основава впоследствие школа за индивидуални тренировки – Modern Football 2021. Там талантливи деца между 9 и 18-годишна възраст могат да развиват технически, тактически и кондиционни умения. След постигнатото дотук не е изненадващо, че получава предложение от “Борусия” (Дортмунд) да води юношеския отбор. Положителният отговор, естествено, не закъснява.
Петър Гайдаров
Българското присъствие в Германия не спира дотук. Наскоро българинът Петър Гайдаров получи повишение в академията на най-успешния клуб в Бундеслигата. До преди година той водеше отбора на “Байерн” (Мюнхен) до 16 години, а от началото на тази вече е помощник-треньор в този до 19 години. Той бе привлечен в немския хегемон преди 4 години.

Павел Дочев
Не можем да не споменем и българския треньор, който ръководи немски отбори от над 20 години – Павел Дочев. След оттеглянето си като активен спортист той става треньор на “Падеборн”, в който и изиграва последния си мач. Негова е заслугата и за постигането на най-големите успехи на този отбор, както и достигането на осминафинал за Купата на Германия. Избран е за треньор на столетието на клуба с огромно мнозинство.

В момента е наставник на третодивизионния “Ерцегебирге” (Ауе). Похвалите към него не спират и до ден днешен. При домакинския мач срещу “Халешер”, след първото полувреме отборът на Дочев изостава с едно попадение. Но с три си правилни смени, обръща хода на срещата. В немските медии можем да прочетем, че Дочев има “златна ръка” при правенето на смени.
Андриан Ганчев
Друг български треньор, работещ над 6 години в академията на” Уулвърхемптън”, е Андриан Ганчев. Клубът има една от най-иновативните бази за тренировки и неслучайно притежава най–високата категория в Англия – Категория 1. Започва кариерата си там като помощник-треньор. След това става старши треньор на отбора под 13 години.

През март 2021 г. първа става треньор, специализиращ в развитието на младите футболисти и поема ръководството на тима до 14 години. Преди 2 месеца сподели в профила си в Linkedin, че кариерата му в редиците на вълците вече е приключила, но предвещава светло бъдеще за младите им таланти. В своето изявление не скрива, че следващото му начинание ще го изведе далеч извън комфортната му зона.
Велизар Попов
Последно ще разгледаме треньорския път на Велизар Попов, който от над 10 години е треньор в Азия. Той постига големи успехи в Малдивите с отбора на “Ню Радиант”. Следват престои в Оман, Тайланд, Малайзия, Мианмар и Виетнам. Само преди няколко дни, той изведе “Тхан Хоа” до Суперкупата на Тайланд.

Мнението на “Ритнитопъ”: Миграцията на талантливи и амбициозни хора е един от най-естествените процеси в глобалния свят, в който живеем. Свидетели сме на успехите на чуждестранни специалисти във всяка точка на света и дори не го смятаме за озадачаващо. Ключът към това и ние да можем да привлечем и задържим родните си специалисти тук, е промяна в треньорската институция в България.
Източници:
(1) Българският треньор в академията на Байерн Мюнхен – Петър Гайдаров,. Новини 24/7. https://novini247.com/novini/balgarskiyat-trenyor-v-akademiyata-na-bayern-myunhen-petar-gaydarov_5506969.html
(2)Българин започна работа в Борусия (Дортмунд). (2023, August 14). Sportal.bg. https://sportal.bg/news-2023081414092854351
(3) Фен Сектор. Как тренират в Челси и колко далеч сме от Англия. (2023, September 8). YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=OirUR0v9gqk&t=110s
Прочетете и други наши материали, свързани с успехите на българските треньори в чужбина тук:
Be First to Comment