Press "Enter" to skip to content

Най-доброто от Световното – ден 2!

Отговорете си на най-важните въпроси от втория ден на Световното първенство!

Футболистите на Иран не пяха химна на страната

Иран претърпя тежка загуба с 6:2 от Англия, но това не беше акцентът от двубоя. Всички 11 титуляри не пяха химна на страната в знак на протест срещу режима в ислямската държава. Протестите в Иран започнаха след смъртта на 22-годишната Махса Амини, която беше задържана от моралната полиция заради неправилно носене на хиджаба си. Тя почина в ареста, след като е била жертва на насилие.

Досега спортисти бяха наказвани от властите в страната, ако не пееха химна на международни състезания. Има голяма вероятност това да се случи и с футболистите, когато се върнат в Иран, но постъпката им е достойна за уважение.

Защо беше позволено на вратаря на Иран да се завърне в игра?

Вратарят на Иран Алиреза Бейранванд напусна днешната среща в 19-тата минута след тежък сблъсък със съотборник. Самият инцидент стана 5, 6 минути по-рано и лекарите на Иран позволиха на Бейранванд да продължи срещата, въпреки че видимо беше неадекватен след тежкия удар в главата, който получи. В последните години се взеха много мерки за предпазване на футболистите в такива ситуации като дори беше въведена смяна за сътресение. Тя е отделна от 5-те промени, на които има право един треньор по време на мач.

Реакцията на лекарския щаб на Иран беше притеснителна, защото има риск за здравето на играча. Не всичко е на всяка цена…

“Връща ли се у дома?”

На футболния терен Англия не остави никакъв шанс на Иран и записа втората си най-голяма победа на Мондиал. На шампионата в Русия “трите лъва” победиха Панама с 6:1. На втори пореден форум англичаните отбелязват шест гола в един мач.

Най-впечатляващото беше лекотата, с която “островитяните” играха. Джуд Белингам вдигна още цената си, а Букайо Сака пренесе страхотната си форма от клубния си отбор “Арсенал” и на международната сцена.

Букайо Сака.

Тъжна новина за всички фенове на футбола!

Хари Магуайър се контузи! Шампионат без Хари не е за гледане направо! Шегата настрана, Хари показва различно лице за Англия и е много по-сигурен в отиграванията си. Дано контузията му не е сериозна. Показа и каква заплаха е при статични положения, след като даде асистенция и уцели греда през първото полувреме.

Всяка вечер от 23:00 – “Световното” в youtube!

Джак Грийлиш изпълни обещанието си към фен

След като отбеляза 6-тото попадение за Англия, Джак Грийлиш отпразнува гола си по интересен начин. Той обещал на най-големия си фен, 11-годишният Финли, да отпразнува следващия си гол в негова чест. Момчето е с церебрална парализа. Сестрата на Грийлиш, Холи, също страда от увреждането на мускулно-скелетната система.

Начинът, по който Джак Грийлиш отпразнува гола си.

Без капитанската лента “Една любов”

7-те страни, които искаха да излязат с капитанската лента “Една любов”, няма как да го направят. ФИФА забрани на капитаните на Англия, Уелс, Германия, Дания, Нидерландия, Швейцария, и Белгия да носят лентата. Капитаните на страните бяха заплашени с това да получат жълт картон веднага след първия съдийски сигнал.

Уж стадиона с препълнен капацитет, а седалките – празни…

Мачът между Нидерландия и Сенегал завърши с победа за “лалетата” с 2:0, въпреки че в по-голямата част от двубоя шампионите на Африка бяха по-добрия отбор на терена. Най-куриозният момент беше обявяването на диктора на стадиона за посещаемостта на срещата. Стадион “Ал-Тумама” има капацитет от 40 000 зрители. Диктоторът обяви, че 41 721 са гледали мача на живо.

Нещо сметките не излизат. Прилагаме и снимка от двубоя като ще оставим на вас да прецените дали стадионът е бил изпълнен до краен предел…

Трибуните по време на мача Сенегал – Нидерландия.

Вече и син на президент е вкарвал гол на Световно!

САЩ и Уелс направиха първото равенство на този шампионат. Срещата завърши 1:1 след попадения на Тимъти Уеа и Гарет Бейл. Запомнящ е гола на Уеа, който е син на легендата Джордж Уеа – носителят на “Златната топка” за 1995 г. Джордж Уеа е президент на Либерия от 2018 г., а Тимъти се превърна в първия син на носител на “Златната топка” и президент, който е отбелязвал гол на световно първенство. За съжаление баща му никога не е участвал на Мондиал.

Какво се случва с добавеното време?

Забелязвате ли колко са дълги мачовете? Само днес добавеното време е било 47 минути! Повече от едно полувреме. До сега всеки един мач от началото на Мондиала е продължил повече от 100 минути. Не се шегуваме!

Катар – Еквадор – 100:18,

Англия – Иран – 117:16 (направо да си бяха играли продължения)

Сенегал – Нидерландия – 102:49

САЩ – Уелс – 104:32

Явно съдиите са инструктирани да следят много внимателно колко време се губи при проверка с ВАР и колко се бави времето по време на самата среща. Дали всеки мач на този шампионат ще бъде над 100 минути?

Днес видяхме 12 попадения, две от които от дузпа. За нас голът на деня е първото попадение на Букайо Сака.

Мнението на Ритнитопъ: Вторият ден на първенството беше впечатляващ! Може ли третият да е още по-добър?