Press "Enter" to skip to content

Как “Брайтън” се превърна в пример за успешно управление?

През последните години, “Брайтън” определено привлече погледите към себе си чрез страхотния си прогрес и феноменалната си работа на трансферния пазар.

Революцията в “Брайтън” през последното десетилетие

В дългогодишното си съществуване, “Брайтън” основно бива забелязван във второто или третото ниво на английския футбол. Можем обаче да заявим, че вече повече от половин десетилетие, нещата не стоят точно така, а дори напротив. Това, което ще забележим е, че развитието на “чайките” е впечатляващо, особено откакто са част от елита на Англия.

От сезон 2017/2018 “Брайтън” е част от Висшата лига и все повече започва да изглежда като неизменна такава. Този клуб определено е сред най-добре управляваните и прогресът на тима илюстрира това идеално. Кой обаче е основният източник, който кара “чайките” да вървят толкова смело нагоре е твърде трудно да се каже. Истината е, че те са няколко и всеки от тях е с огромна важност.

Рязко променена трансферна политика

Едно от твърденията е, че променената стратегия на “Брайтън” при привличането на футболисти през 2017 г. е една от причините. Средната възраст на новите попълнения през 2017/2018 е 24 години, а през 2018/2019 – 23 години. А относно двата сезона преди това, когато тимът е още в Чемпиъншип, средната възраст е съответно 28 и 30 години. Това говори за чувствително подмладяване на състава и постепенно премахване на футболистите в напреднала възраст.

Бившият играч на “Брайтън” Боби Замора в последния си сезон като професионалист

Тимът приключва с попълнения като Стив Сидуел и Боби Замора, а вместо тях привлича младоци от чужбина, които са непознати за мнозина. Младоци, които са неопитни в голямо първенство, но определено фактът, че се разчита на тях, им дава допълнителна увереност. Освен всичко, скаутите на “Брайтън” в чужбина са достатъчно опитни, за да разпознаят качеството, когато го видят. В бъдеще ще си проличи, че те определено се справят прекрасно със задачата си.

Прогрес при Греъм Потър и по-добър стил на игра

Други биха казали, че назначаването на Греъм Потър като мениджър на тима през 2019 г. е началото на възхода на “Брайтън”. Аргументът често е, че колкото и класни да са младоците, тимът трябва да има достатъчно компетентен наставник, за да измъкне най-доброто от тях. Това в случая е Греъм Потър, който оправдава очакванията на привържениците, макар и постепенно.

С течение на времето, парчетата на пъзела в играта на отбора се нареждат. Потър прави тима си по-компактен, но не само това – научава играчите да играят привлекателен футбол. Той успява да накара не чак толкова класни футболисти да заиграят комбинативно и да се чувстват комфортно на терена. Единственото, което липсва на “Брайтън”, за да се класира по-високо от 15-ата позиция, е постоянството.

В третия сезон на Потър начело на “Брайтън”, тимът прави силни представяния доста по-постоянно, а това бързо дава плодове. “Чайките” завършват на рекордната тогава за клуба 9-та позиция във Висшата лига, което впоследствие приковава погледите както към отбора, така и към мениджъра. Много от футболистите блестят ярко и биват желани от по-заможните клубове. През сезон 2022/2023, Греъм Потър също е желан от клуб с възможности в лицето на “Челси”. Той приема без да се замисли и си тръгва от “Брайтън”, оставяйки зад себе си не само страхотни успехи, но и идеална основа, над която да се гради.

Роберто Де Дзерби в “Брайтън” – добавяне на истинска класа

Напускането на Потър в посока Лондон определено не удовлетворява привържениците на “синьо-белите” понеже наставникът е високо ценен в клуба. Това напускане обаче е чудесна възможност за едно ново начало, което италианският треньор Роберто Де Дзерби ще постави с идването си. Бившият наставник на “Шахтьор” (Донецк) дебютира ударно в тежък мач с “Ливърпул” на 1-ви октомври 2022 г. След зрелищно 3:3 с “мърсисайдци” си проличава невероятният тактически ум, който Де Дзерби притежава и още по-атрактивният стил на игра, който преподава.

С течение на сезона феновете започват да обикват италианския си наставник все повече и повече. Черна блуза, черна коса, бели обувки, бели чорапи. Изключително семплата визия на Де Дзерби го кара някак си да изпъква още повече, прави го уникален сам по себе си. Но по-важното е това, което успява да постигне със своите възпитаници в “Брайтън”.

През 2022/2023 Де Зерби е в основата на най-силния сезон в историята на “чайките”. Тимът завършва 6-ти в класирането и си осигурява място в Лига Европа, завършвайки пред редица класни отбори. Преди години, това да видим “Брайтън” в европейски клубен турнир би прозвучало немислимо. Все пак множество фактори превърнаха това в реалност, но дали мениджърът е главната причина за въпросните успехи?

Брилянтният бизнес на “Брайтън”

Старши треньорът е отговорен за огромна част от успехите на отбора. Не бива обаче да забравяме кой е мозъкът в целия план. Това е именно ръководството на клуба, без което нито Де Дзерби щеше да е старши треньор, нито щяхме да можем да се възхищаваме на безупречния бизнес, с който “Брайтън” се отличва на трансферния пазар.

Собственикът на “Брайтън енд Хоув Албиън” Тони Блуум

Относно страхотната работа при трансферите, това не е така от самото начало на престоя на клуба във Висшата лига. В интервала 2017-2021 “Брайтън” похарчва около 210 милиона паунда за играчи, печелейки по-малко от 40 милиона от продажби. Със сигурност не е най-добрата възвръщаемост, но с достатъчно търпение, клубът започва да компенсира загубата.

От 2022 г. насам, “Брайтън” “разбива” трансферния пазар, купувайки невероятни таланти от чужбина, които впоследствие стават звезди. Статистиките сочат, че “Брайтън” е похарчил малко под 200 милиона паунда за футболисти в последните 2 сезона. По-впечатляващото обаче е сумата, която клубът печели от продажби. Според Transfermarkt, “Брайтън” е продали играчи на стойност над 360 милиона паунда само за последните два сезона. 360 милиона е истински зашеметяваща цифра, а чистата печалба е около 160 милиона паунда.

Част от привлечените от “Брайтън” футболисти през последните години

Как обаче се достига до подобна печалба? Тук влизат невероятните скаути на “Брайтън”, които забелязват футболисти като Мойзес Кайседо, Марк Кукурея, Алексис Мак Алистър и други. Ето и част от най-добрите бизнес сделки, направени през последните няколко сезона от клуба:

  • Мойсес Кайседо – привлечен за 4,5 милиона от “Индепендиенте”, продаден за 133 милиона на “Челси”
  • Марк Кукурея – привлечен за 18 милиона от “Хетафе”, продаден за 65 милиона на “Челси”
  • Бен Уайт – привлечен от академията на “Саутхямптън”, продаден за 58 милиона на “Арсенал”
  • Алексис Мак Алистър – привлечен за 8 милиона от “Архентинос Хуниорс”, продаден за 42 милиона на “Ливърпул”
Уникалният бизнес на “Брайтън”

Как изглежда “Брайтън” в момента?

Към момента, “Брайтън” изглежда все така впечатляващо, намирайки се на 7-то място във Висшата лига. Също така отборът е отбелязал 21 гола, което го прави един от най-резултатните в надпреварата. Извън пределите на Англия, “чайките” се състезават в Лига Европа, където претърпяват трудно начало, но може би доброто тепърва предстои.

“Брайтън” съвсем не е продал всичките си основни футболисти. В клуба все още има звездни играчи като Каору Митома, привлечен преди години само за 3 милиона паунда. В момента техничният футболист бива оценяван за минимум 35-40 милиона паунда. Да не забравяме, че в клуба се подвизават преотстъпеният от “Барселона” Ансу Фати, изключителният бек Первис Еступинян, креативният Паскал Грос, както и Евън Фъргюсън, който е само на 18, а играе, сякаш е опитен таран.

Разбира се това не са всички качествени футболисти, с които тимът разполага. Класните играчи са още много и начинът, по който се представят в системата на Де Дзерби, е наистина невероятен. Със сигурност успехите за “Брайтън” тепърва предстоят.

Мнението на “Ритнитопъ”: “Брайтън” е клуб, който върви само нагоре вече повече от половин десетилетие. С всеки изминал сезон наблюдаваме как “чайките” все повече се откъсват от отборите, с които бяха смятани за равни преди години. Истински чудесно управляван клуб, от който би било полезно да се взима пример, особено от българските клубове.

Прочетете още наши материали, свързани с европейски футбол тук:

Източници:

(1)Brighton & Hove Albion – All transfers. (n.d.). Football transfers, rumours, market values and news | Transfermarkt. https://www.transfermarkt.co.uk/brighton-amp-hove-albion/alletransfers/verein/1237

(2)Power, L. (2023, August 16). Brighton’s incredible business model has taken them far – here’s how. Mail Online. https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-12404259/Brighton-360m-player-sales-TWO-seasons-Moises-Caicedos-115m-Chelsea-knack-selling-huge-profit-business-model-envy-Premier-League.html

(3)Naylor, A. (2023, March 22). Brighton’s business model has paid off – now they’re getting ‘Euro ready’. The Athletic. https://theathletic.com/4319551/2023/03/22/brighton-accounts-explainer/

(4)Talbot, J. (2023, August 14). Brighton’s 10 biggest sales of all time. Football Transfer News, Rumours and Player Values (xTV). https://www.footballtransfers.com/en/transfer-news/uk-premier-league/2023/06/brighton-biggest-sales-all-time

(5)List of Brighton & Hove Albion F.C. seasons. (2023, September 30). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved October 16, 2023, from https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Brighton_%26_Hove_Albion_F.C._seasons

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *