Press "Enter" to skip to content

Георги Велинов – Джони. Вратарят с втори живот

Георги Велинов е един от емблематичните български вратари, които са оставили следа през годините с екипа на ЦСКА и националния отбор. Днес ще ви запознаем с историята на легендарния вратар.

Началото.

Георги Велинов – Джони е роден на 5 октомври 1957 год., в Русе.

Разкрива, че е роден в семейство на майка и баща левскари, а именно баща му го запалва по ЦСКА, тъй като го води на емблематичните мачове за „червените“ в началото 70-те години, в които десетилетие по-късно Джони участва, срещу „Ливърпул“, „Нотингам Форест“ и „Байерн“ (Мюнхен).

Започва да тренира като вратар, а самият той твърди, че:

„Още от първия ми миг на игрището реших веднага да стана вратар. Друг пост никога не ме е интересувал.“

„Възхищавам се на Сеп Майер. Той беше първият, който изнесе играта на вратарите по-напред, който заигра повече с крака. Неговият стил страшно много ми харесваше и аз се опитвах да му подражавам.“,

– споделя Велинов.

Началото на предизвикателствата!

Започва кариерата си в местния „Дунав“ (Русе). Играе за първия отбор в периода от 1974 година до 1975 година,като изиграва 4 мача за „драконите“. Дебютира за „Дунав“ (Русе) на 19 годишна възраст срещу „Миньор“ (Перник) на 6 март 1975 година.

След това преминава в отбора на „Черно море“  (Варна), където изиграва 37 мача. Разкрива, че дебютира за „моряците“ веднага след като е преминал там от отбора на „Дунав“ (Русе). Дебютът му е срещу „Червено знаме“ (Павликени). След изявите с екипа на „моряците“ привлича вниманието на ЦСКА „Септемврийско знаме“.

Джони Велинов

Преминава в отбора на ЦСКА „Септемврийско знаме“ през 1978 година, като остава там до 1987 година. С екипа на „червените“ оставя отлични впечатления, като си спомня че това се е случило в “мач за „Купата на Съветската армия“ срещу „Чепинец“ (Велинград)”.

„Червените“ печелят с 9:1, а Джони вкарва гол от своята врата, като вижда, че вратарят на „Чепинец“ е излязъл напред.“  Първата му изява с екипа на „армейците“ е срещу „Спартак“ (Плевен).

Разкрива, че е имал оферта и от „Левски“, която е дошла от Батето :

“Бог да го прости, имаше един лаф по този повод. Връщаме се след мач в Дания и той ми вика: “Ей, Гошо, ти можеше да се качиш на мерцедеса и да дойдеш в Левски, но избра черната волга”. Отвърнах му: “Разбира се, на волгата ми е по-добре” (Смее се). С такава кола бяха дошли да ме взимат на “Армията”.“

Остава в състава на „червените“ до 1987 година. При “армейския” тим печели титлата на България – 5 пъти (през 1979/80; 1980/81; 1981/82; 1982/83; 1986/87), печели купата на „Съветската армия“ – 2 пъти (през 1984/85 и 1986), печели купата на „Народна Република България“ – 4 пъти през 1980/81; 1982/83; 1984/85 и 1986/87.

Благодарение на отличните си изяви на вратата е привлечен в португалския тим “Спортинг” (Брага), където играе от 1987 до 1988, “Академика” (Лисабон)  от 1988 до 1989 и “Елваш” (Португалия) от 1989 до 1990.

Завръща се в ЦСКА през лятото на 1991 и остава още две години в тима, добавяйки още една титла и купа в богатата си кариера, като мачовете които изиграва за „червените“ в А ПФГ стават 285.

Подписва договор с друг столичен тим – “Славия”, където играе от 1993 до 1994 в 12 мача, а преди да прекрати кариерата си играе още за два тима – “Сливен” през 1994 и “Ботев” (Нови) Пазар през 1995. В кариерата си има общо 338 мача в A ПФГ.

През 1980 година получава званието Майстор на спорта, а през 1981 година печели приза Футболист № 1 на България с „червената“ фланелка, а през 1991 е на трето място в анкетата, година, в която играе за „Сливен“ и ЦСКА.

След края на кариерата!

Става старши треньор на “Локомотив” (Русе) през 1995/96. Под негово ръководство “Локомотив” Русе за първи път побеждава градския си съперник “Дунав” (Русе) с 1:0. Загубата коства на “драконите“ изпадане при аматьорите за пръв път в историята му, докато „железничарите“ от Русе остава в „Б“ група.

Работи като треньор на вратарите на ЦСКА през сезон 2000/01, а по-късно става треньор в ДЮШ на ЦСКА, след което поема поста Директор на школата на ЦСКА. През 2016 е назначен за главен скаут на ДЮШ на ЦСКА. На 1 май 2018 е назначен във временния щаб на Христо Янев в ЦСКА до края на сезона, след което отново е главен скаут на Академията на ЦСКА.

Втори живот!

5 октомври и 10 май – двете рождени дати на вратаря.

Георги Велинов:

“В периода 2004 и 2005 г. ми откриха цироза, започна се лечение, но явно не можа да се довърши и се налагаше трансплантация, знаете всички, че в България всички разбираме и всички, вика, на мен няма да ми се случи. Знаех, че само един човек може да се справи с тази работа и това е проф. Владов. Дойде момента, който трябваше да отида. Моментът беше 2007 година на 10 май ми се обадиха. Извиках роднините всичките, децата, които имах, за да си пожелаем успех и на другия ден се събудих вече трансплантиран. Те очакваха да се събудя по-късно, аз се събудих към обяд.”

Велинов не е вярвал в някакви нереални неща, но от тогава е убеден, че господ си знае работата. Георги Велинов е роден на 5.10, а трансплантацията на 10.05!

Ние от Ритнитопь: Желаем на Георги Велинов много щастие, късмет и дълголетие! Джони определено е една от най-големите легенди, заставали на вратарския пост в българската футболна история! Силно се надяваме да има все повече такива футболисти, за които да пишем и след 100 години! Честит рожден ден, Джони!

Гледайте тази вечер новия епизод на “Обзор на кръга”!

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *