Press "Enter" to skip to content

Ференцварош в България – Едно забравено турне (част 2)

В следващите редове ще ви запознаем с мачове, които са забравени от футболната ни общественост – Турнето на “Ференцварош” в България.

Информацията за това турне е оскъдна, а в много от случаите просто липсва. За щастие, благодарение, в голяма степен, на съхранени стари архиви от унгарски вестници и футболни доклади, все пак то няма да бъде забравено завинаги.

Годината е 1961-ва, а “Ференцварош” отпътува за поредното си турне, този път в България. Казваме поредното, защото това е станало традиция за “Фради”. Отборът пътува из различни страни и континенти, за да играе двубои срещу местни отбори. Това обикновено се прави, за да може съставът да се подготви по-добре за следващия сезон, но този път турнето е по-различно, защото се организира след края на шампионата. Това е третото подобно турне за “Ференцварош” в България. Има такова през 1954-та и второ през 1958-ма, като от второто турне прави впечатление победата на “Миньор” (Димитрово), днес “Миньор” (Перник), с 1 на 0.

Част от играчите, взели участие в турнето на “Ференцварош” в България

В тези години унгарският футбол е на изключително високо ниво, както на национално, така и на клубно. “Ференцварош” печели реноме на много опасен и класен съперник. “Зелено-белите” пътуват до България, за да изиграят мачове срещу “Дунав”(Русе), “Левски”(София) и “Спартак” (Варна). Поради неизвестни причини, вместо с “Левски”, “Фради” пътува до София, за да се изправи срещу “Славия”. Но освен с тези три съперници, “Ференцварош” играе и с бъдещия нов член на “А”група – “Добруджа”.

Мачът с “Дунав” (Русе)

За България пътуват следните играчи: Ланди, Сагер, Кис, Матраи, Герендаш, Далноки, Кочиш, Вилезал, Г. Наги, Орош, Ракоси, д-р Фенвиши, Гьонц, Веребес, Фридмански, З. Варга. Флориан Алберт не пътува с тима заради голяма умора.

Двата отбора се изправят помежду си на 27.06.1961 г. “Драконите” показват много голямо надмощие над именития си съперник и “изпепеляват” “Фради” през първото полувреме. Малинов открива резултата в 18-ата минута при поредната летяща атака на “Дунав”, а Йорданов добавя нови два гола във вратата на “Фради”. Двата отбора се оттеглят на почивката при резултат 3 на 0 в полза на русенци.

Второто полувреме започва по същия начин и “драконите” са безмилостни в лицето на Йорданов, който оформя своя хеттрик в 53-ата минута. Резултатът е 4 на 0, а надеждите за успешно турне на “Ференцварош” изглежда, че “горят” в пламъци. Все пак “Фради” доказва, че не е случаен отбор и защо има толкова много унгарски национали в състава си. “Зелено-белите” връщат три попадения само за половин час игра, като началото е дадено от Варга през 60-ата минута, после се разписва Матраи 74-ата минута и Фридмански в края на мача. Въпреки много силния натиск, “русенският дракон” опазва “своя замък” и мачът завършва 4 на 3 в полза на “Дунав”.

Снимка от вестник Народен спорт 27 юни 1961 г.


Унгарските футболисти, треньори и журналисти са повече от изненадани. Въпреки че отчитат умората на своите футболисти, дължаща се на скорошния край на първенството, те отдават заслуженото на своите съперници. В доклада на говорителя на “Ференцварош” се казва следното – “Отборът на “Дунав” ни шокира изключително много. Той игра много ентусиазирано. Играчите вече не играят стария мощен футбол, а започват силно да се обръщат към бразилския стил на игра. Ако трябва седем-осем от тях пазят вратата си, а по време на атаките седем-осем се опитват да влязат във вратата на противника. Този стил на игра промени и начина им на игра, защото почти няма следа от стария твърд български футбол“.

Двубоят срещу “Славия”

Турнето на “Ференцварош” в България продължава в София. Над 25 000 зрители подкрепят “Добрата стара Славия” срещу Ференцварош. Стадионът се “тресе” от хилядите гърла, които според унгарските журналисти първоначално стъписват играчите на “Фради”. Виждайки това, “славистите” се понасят в атака след атака, но унгарците се окопитват и отвръщат с много агресивна игра. Все пак полувремето е равностойно и завършва 0 на 0. 60-ата минута се оказва критична. Наги излиза на чиста голова позиция, но вратарят на “Славия” прави изключително спасяване и опазва мрежата си. Въпреки голямата борба никой не успява да “превземе” противниковата врата и мачът завършва 0 на 0.

Мачът срещу “Спартак” (Варна)

Двубоят се играе на 04.07.1961 г. и е посетен от над 20 000 зрители. Станало вече практика за това турне, “Ференцварош” е отнесен през първите минути на мача. “Соколите” издебват съперника и след грешка на Кочиш успяват да открият резултата. Минути по-късно Кочиш се контузва, а на негово място влиза Ракоши. Така съставът на “Фради” променя схемата си и това обърква варненци. “Соколите” допускат гол, дело на Фридмански – 1:1. Двата отбора се оттеглят на почивката при този резултат.


Второто полувреме започва лошо за “Спартак”. Веребеш бива препънат в наказателното поле на варненци и “зелено-белите” получават правото да изпълнят дузпа, която Фридмански реализира. 2:1. Това обаче не отказва “гладиаторите”, а дори напротив. Те започват да играят като равен с равен и дори показват надмощие в някои моменти от срещата. При поредната си летяща атака “соколите” изравняват резултата. 2:2.

Мате Фенвиши – Докторът

За съжаление в края на мача гостите показват голямата си класа. “Д-р” Фенвиши с хирургическа точност насочва силно-фалцирана топка, която “облизва” леко гредата и влиза в мрежата на варненци. 3:2. Мачът завършва с този резултат, а “Спартак” е сломен от силния отбор на “Фради”. Така завършва официално турнето на Ференцварош в България.

“Ференцварош” – “Добруджа”

Време е да разбулим един мит пред феновете на “Добруджа” и да запознаем широката футболна общественост с един легендарен двубой. След справка с програмите на “Фради” и на националния отбор на Унгария става ясно, че по-скоро е възможно да има грешка и този двубой да се е играл на друга дата от познатата до сега.

Справки на мачовете на “Ференцварош” и националния отбор на Унгария в началото на месец юни:

Мач от лигата срещу “Дороги”. Игран е на 04.06.1961 г. Победа за “Фради” с 3:1, като столичният гранд е с титулярния си състав.

Снимка на вестника, обявяващ съставите и резултатите от 24-ти кръг, провел се между 02 – 04 юни месец 1961 г.

Унгария – Австрия, 11.06.1961 г. Победа за Австрия с 2 на 1. Приятелският мач е игран в Будапеща пред 80 000 души.

Попаденията в мача

Футболистите на “Фради” в този мач са: Алберт, д-р Фенвиши, Далноки и Матраи.

На този ден “Ференцварош” играе приятелски мач срещу “Татабаня”. Без своите звезди, “Фради” допуска загуба. Резултат 3:2 за “Татабаня”. Двубоят се играе пред 3 000 зрители.

Стартовите 11 за “Фради”: Хорват, Гомбкьотьо, Герендаш, Хаваши, Вилежал, Кошчиш, Наги, Орос, Немет, Веребес, Иванич

Тази справка ни наведе на мисълта, че мачът с “Добруджа” не се е играл на 09.06.1961 г., защото е нелогично отборът на “Ференцварош” да пътува до България в края на сезона и звездите на тима да вземат участие в този двубой при положение, че националният отбор има дерби мач два дни по-късно в Будапеща и всичко това около двадесет дни преди турнето в България. Нашата теория бе, че датата е сгрешена и двубоят се играл на 09.07.1961 г. и е бил организиран внезапно, защото по програма, след двубоя срещу “Спартак” (Варна), съставът остава в морската ни столица до 10.07 и след това се прибира у дома.

Ето защо се свързахме с “Ференцварош”, а отговорът не закъсня:

Това категорично доказва нашата теория, че двубоят се е играл на 09.07.1961 г. и в продължение на много десетилетия, българската футболна общественост и феновете на “Добруджа” са чествали грешната дата!

Арената на сблъсъка

Към този момент “Добруджа” се подвизава в “Б” група. Съставът е изграден от местни момчета. Както на много места по това време, така и в тогавашен Толбухин, играчите са работили във фабриките в града, а след работа всички заедно отивали да тренират. Въпреки това ентусиазмът в отбора е много голям и през следващия сезон “Добруджа” печели правото да играе при “майсторите” за пръв път в своята история.

Стара снимка на стадион “Дружба”

Арената на този сблъсък е стадион “Дружба” – открит няколко месеца по-рано с мач срещу румънския “Прогресул” (Букурещ), а в състава на северните ни съседи личат имената на цели 8 национала на страната. Добруджанци губят злощастно с 1:0, а на двубоя присъстват 30 000 зрители.

Давид срещу Голиат

Но този път гостува “Ференцварош”, а в състава на “Фради” има “само” шестима национали на Унгария.

Титуляри за “Добруджа” са: Любенов, Петков, Колев, Кръчмаров, Александров, Чобанов, Енчев, Инджев, Атанасов, Господинов.

За “Ференцварош” започват отляво-надясно на снимката – Герендаш, Ланди, Киш III, Матраи, Орос, Наги, Фенвиши, Ракоши, Гьонц, Г. Кочиш, Вилежал.

Двата отбора преди срещата на стадион “Дружба”. Снимка: 100 години футбол в Добрич

Спокойно можем да наречем този двубой “Битката на Давид срещу Голиат”. Десетият в “Б” група се изправя пред един много стойностен и силен състав. Въпреки това, освободени от очаквания, “добруджанци” шокират футболната общественост и “хвърлят” в екстаз над 15 000 зрители по трибуните. “Жълто-зелените” нападат като “разярени оси” вратата на унгарския гранд и в крайна сметка постигат впечатляващ успех над “Ференцварош” с резултат 3:1. Голмайстори за българския отбор са Енчев, Инджев и Чобанов.

Това дава тласък на отбора от “Златна Добруджа” и само година по-късно той печели правото да играе в “А” група за първи път в своята история!

Мнението на “Ритнитопъ”: За съжаление това не са единствените мачове, които тънат в забрава. Високата посещаемост показва, че хората много добре са знаели кой ще гостува на техните стадиони. Странно е как двубои срещу съперник от такъв калибър не се помнят и честват, още повече след достойното представяне на нашите отбори. Надяваме се след тази статия да запалим интереса на читателите ни към забравените мачове, играни в едни по-романтични времена, защото една от мисиите на всички нас като общество би трябвало да бъде съхраняването на историята ни.

Тази статия стана реалност, благодарение на голямата помощ от блога за архиви на “Ференцварош” TempoFradi, както и на футболен клуб “Ференцварош”!

Източници:

(1) Кишишев, & Петров. (2019). 100 години футбол в Добрич. Добрич, Матадор 74. 51 с.

Прочетете още за футболните сблъсъци между България и Унгария!

Be First to Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *