Нека проследим кариерата на Марио Кемпес, който е с основна роля за първата световна титла на Аржентина през 1978 г.

Начало на кариерата
Марио Алберто Кемпес – Матадора е роден на 15-ти юли 1954 г. в Белвил, Аржентина.
Не са много звездите в Аржентина през 1978 г., но един играч се откроява ярко над всички. Марио Кемпес не само става голмайстор на Мондиала, но и печели учредената от ФИФА “Златна топка” за най-добър футболист. За историята обаче това отличие е неофициално, макар да е резултат от анкета между двадесет и трима специалисти. ФИФА никога не е обявявала подгласниците в допитването и това е причината да се смята, че официалното начало на наградата е след четири години в Испания.
Кемпес прави дебюта си в първа дивизия едва на шестнадесет години с “Институто Кордоба”. Скоро се премества в “Росарио Сентрал” заедно с цялото си семейство. Винаги е твърдял, че това е родният му град, независимо какво пише в официалните документи. Докато напусне аржентинското първенство, Кемпес нанизва 97 гола в 120 мача. Два пъти става голмайстор на шампионата.

През 1973 г. дебютира за националния отбор в световната квалификация срещу Боливия при треньора Омар Сивори. Във ФРГ не вкарва нито един гол, но се отличава с добра техника и владеене на топката в като цяло сивото представяне на “албиселесте”. Когато Меноти поема националния отбор, Кемпес се оказва централна фигура в плановете му. Той се нуждае от играч, който маневрира по целия фронт на атаката, но освен това може да превръща в голове извеждащите пасове. “Ти ще се добереш до небесата”, казва треньорът, когато двамата се срещат за първи път.
Възходът
Кемпес вече е голяма звезда през 1976 г. и “Валенсия” предлага колосалните за тогава 600 000 долара, за да го има в състава. Трансферът му предизвиква толкова вълнения в Аржентина, че членовете на ‘’Росарио Сентрал’’ трябва да гласуват дали да бъде осъществен. Меноти е бесен и издейства да се наложи забрана за други преминавания на национали зад граница до края на Световното през 1978 г. С “Валенсия” Кемпес печели Купата на Испания, а след това КНК и Суперкупата на Европа.

Той е единственият “легионер”, когото Меноти вика за Световното, защото го смята за незаменима част от тима по пътя към титлата. От ‘’Валенсия’’ обаче са категорични, че искат компенсация от 25 000 долара плюс застраховка от четвърт милион, която ще бъде върната, ако Кемпес не получи контузия по време на Мондиала.
Началото му е колебливо и в групата не вкарва гол. Но травмата на Луке плюс отиването на Аржентина в “родния Росарио” обръщат всичко на сто и осемдесет градуса. Меноти му казва ,че трябва да се движи по целия фронт на атаката, независимо че ще бъде централен нападател. А познатият стадион отприщва и головете. Два срещу Полша и още два срещу Перу са основната причина Аржентина да отиде на финал. Там следват нови две попадения, кое от кое по-красиви. Луке се е завърнал, а Меноти е измислил блестящите включвания от дълбочина, които решават двубоя с нидерландците. След празненствата по случай победата, Кемпес натоварва в една кола Галето и още двама играчи и тръгват за Росарио в три през нощта. “Стигнахме в седем. Беше понеделник и никой не ни очакваше. Улиците бяха празни. Пих едно кафе и легнах най-накрая да се наспя”, разказва героят.

Залезът
През 1981 г. “Ривър Плейт” иска да го откупи от “Валенсия” за 3.5 милиона долара. Аржентинският клуб плаща обаче само първата вноска и година по-късно Кемпес трябва да се върне в Испания. Междувременно след Мондиал 78 се е оженил и взел испански паспорт, което става причина Меноти да спре да го вика в националния отбор. Когато обаче пристига на “Монументал”, Кемпес моли треньора да промени позицията си, още повече, че си е върнал аржентинското гражданство. Меноти се съгласява, взема го на Световното през 1982 г., макар че фланелката с номер 10 вече принадлежи на Диего Марадона. Кемпес играе във всички пет мача по испанските терена, но както във ФРГ, не вкарва нито един гол.

За Аржентина записва 43 мача и 20 гола в периода от 1973 до 1982 г.
За жалост след това кариерата му тръгва надолу. Сензационно се оказва в Австрия, където през 1986 г. подписва с местния “Фьорст Виена”. По този повод вестник “Кронен Цайтунг” пише: “Това бе все едно папата да води служба в селска църква”. Следват периоди в още няколко австрийски отбори, Индонезия, Чили и … Албания, където се подвизава като играещ треньор.
Мнението на ”Ритнитопъ”: Марио Кемпес е първият месия на аржентинския футбол. Другите двама нямат нужда от представяне. Приключва прекалено рано с големия футбол.
Източници:
(1) https://www.book.store.bg/p350221/svetovnite-pyrvenstva-v-100-istorii-vasil-kolev.html
Be First to Comment