Разберете повече за Николай Костов, който вчера официално пое Левски.
Николай Костов е новият старши треньор на Левски. Новината беше обявена официално от “сините” вчера. Изборът на Костов е интересен. Той не беше сред спряганите имена за поста. Основен фаворит беше сърбинът Саво Милошевич, който все пак не акостира на “Герена”. Другото най-често срещано име беше това на Илия Груев. В действителност, двете страни са провели преговори в понеделник, но в крайна сметка Груев е отказал да поеме “сините”. Дори се появиха спекулации, че Станимир Стоилов ще се завърне на поста, след като миналата седмица се появи обща снимка с мажоритарния собственик Наско Сираков. В крайна сметка, Николай Костов е новият наставник, а негов помощник ще бъде Саид Ибраимов, който дълги години беше в щаба на Станимир Стоилов и отговаряше за трансферите. По време на първия престой на Стоилов в клуба, именно Ибраимов беше скаутът, чието око откри футболисти като Жоаозиньо, Зе Соареш и други.

В Левски се спазва традицията да бъдат назначавани български треньори в последните две години. Славиша Стоянович е последният чужденец водел “сините”. След него поста заемаха Живко Миланов, Станимир Стоилов и Елин Топузаков. Все пак се забелязва една притеснителна тенденция – липсата на стабилност и постоянство на треньорската позиция. А Николай Костов не е от треньорите, които се задържат задълго в един отбор. До този момент той е ръководил 16 тима през кариерата си, като в нито един не се е задържал повече от две кампании.
Костов вече веднъж е бил начело на Левски. Това се случва през сезон 2011-12, като остава в клуба само 4 месеца. Дебютът му е на 13-ти ноември 2011 г. Той наследява Георги Иванов-Гонзо, който е и спортен директор на “сините”. По време на зимната пауза, Костов е отговорен за селекцията и в Левски пристигат имена като Тони Калво, Кристовао Рамос, Нуно Пинто и Жуниньо под наем от Славия. Зезиньо също изрично е искан от наставника, но той не успява да мине медицинските прегледи. Под ръководството на Костов статистиката на отбора не е лоша – девет победи и две загуби. Играта обаче не впечатлява. Българинът обича играчите да спазват дисциплина, отборът му да владее топката и да доминира. Това не се наблюдава при Левски и Костов сам напуска, като последният му двубой е загуба на “Герена” от “Миньор” (Перник) на 25-ти март 2012 г. Остават съмнения за саботаж от най-влиятелните български футболисти в съблекалнята тогава.
“Напускам, ако някой ми се бърка в работата.”
– Николай Костов при предишния си престой в Левски
Като цяло Костов не е добре познат от българските футболни фенове. Той е ръководил само два отбора в България – Левски и Ботев (Пловдив). Периодът му начело на “канарчетата” също не е особено успешен. Той поема тима отново през ноември, само че през 2015 г. Ботев започва с победа 2:1 при гостуване на Черно море, след което следват 4 мача без победа преди края на есенния дял от шампионата. При подновяването на първенството, “жълто-черните” постигат домакински успех в пловдивското дерби с Локомотив на 20-ти февруари. След нова победа над Черно море, отборът изпада в тежка криза. В 8 срещи, тимът не записва нито един успех – 2 равенства и цели 6 загуби. Тази серия е спряна в последния кръг от сезон 2015-16. Изненадващо или не, “канарчетата” побеждават шампиона Лудогорец с 2:1. Костов ръководи Ботев в общо 23 мача, като “жълто-черните” записват само 5 успеха под негово ръководство. Той и спортният директор Георги Марков подават оставките си на 23-ти август 2016 г. по настояване на президента на клуба Ангел Палийски.

От престоите му в Левски и Ботев става ясно, че Костов е имал различия с ръководствата и на двата гранда. В момента ръководството на “сините” взима странни и прибързани решения и все повече губи доверието на феновете. Дори при обявяването на новината на Николай Костов се наблюдава тишина от ръководните фактори.
“Николай Костов е новият старши треньор на представителния тим на „ПФК Левски“. Специалистът и неговият щаб ще бъдат представени официално пред привържениците и медиите преди първата на тренировка на отбора на 21 юни.
Николай Костов е роден на 02.07.1963 г. Започва футболната си кариера в „Добруджа“, а през сезон 1988/89 година преминава в „Левски“. След това облича екипите на „Славия“, кипърския „Анортозис“, отново „Левски“ и „Спартак“ (Варна).
Николай Костов е водил като старши треньор „Левски“ в 11 мача през сезон 2011/2012 година, в които записва 9 победи и 2 загуби.
За последно специалистът бе начело на „Актобе“, а преди това е водил кипърските „Анортозис“, „Олимпиакос“ (Никозия) и „АЕК“ (Ларнака), арменския „Бананц“, руския „Тосно“, украинските „Металург“ (Донецк), „Таврия“, „Карпати“ (Лвов) и „Стал“, „Ботев“ (Пловдив) и казахстанския „Шахтьор “ (Караганда).
„ПФК Левски“ пожелава много успехи, победи и щастливи мигове на Николай Костов и неговия щаб начело на любимия отбор.”
– позицията на клуба

Лятната селекция вече закъснява, а се очаква тимът да бъде напуснат от някои от водещите си фигури. Филип Кръстев вече не е част от състава. Хосе Кордоба е близо до трансфер в чужбина. При добри оферти е вероятно и футболисти като Андриан Краев, Уелтън и Ноа Сонко Сундберг да бъдат продадени. Няма яснота около задълженията към НАП. Първата тренировка на “сините” ще бъде на 19-ти юни. Подготвителният лагер на тима най-вероятно ще бъде в Правец.
Първите няколко седмици на Костов в Левски ще бъдат изключително тежки. Столичният гранд успя да се класира за европейските клубни турнири, но там го очакват отбори като ПАОК, Брюж, който привлече Игор Тиаго, Фенербахче, Макаби (Тел Авив), Виктория (Пилзен), Бодьо/Глимт, както и един от кошмарите на “сините” – Вадуц.
Жребият за българския шампионат също не беше благосклонен. Първият шампионатен двубой на “сините” ще бъде срещу третия от миналото първенство ЦСКА 1948. Следва тежко гостуване на “Колежа”, домакинство на Локомотив (София) и ново гостуване в Пловдив. Изглежда, че бърза треньорска рокада не е изключена.
Мнението на “Ритнитопъ”: Николай Костов е доказано име в треньорската професия, но не и в България. Назначението му начело на Левски е изненада, след като от два месеца беше почти сигурно, че Саво Милошевич ще поеме столичани. Хубаво, е че отново се залага на български треньор. Има обаче един сериозен проблем – колко време ще му бъде дадено? В България, ръководствата на клубовете не проявяват достатъчно търпение към старши треньорите. Резултати се очакват веднага, което невинаги е възможно. Ако Николай Костов не запише добри резултати още в началото на кампанията, има реална възможност Левски пак да си търси нов треньор съвсем скоро. Или Елин Топузаков отново да поеме “временно сините.”
Be First to Comment